Aktualności

Dom, który zabija

data dodania: 2013-03-20

Gotowe projekty domów a i projekty wykonywane na indywidualne zamówienie, zazwyczaj nie są dokumentacjami wykonawczymi,  zawierającymi wszystkie, szczegółowe rozwiązania, o które należy zadbać w trakcie budowy domu.

W szczególności chodzi o rozwiązania dotyczące prawidłowego napowietrzania  budynku. Projekty zawierają ciągi wentylacyjne ale jeśli zainstalujemy nowoczesną, hermetyczną stolarkę bez napowietrzników, łatwo może dojść do tragedii. Właśnie kilka dni temu znowu do takiej tragedii doszło w Toruniu przy ul. Rudackiej, gdzie śmiertelnemu zaczadzeniu uległo małżeństwo. Są to już kolejne w tym sezonie grzewczym ofiary tlenku węgla. Od października 2012 do dziś, w wyniku zatrucia czadem zmarło ponad 80 osób a ponad 1800 zostało poszkodowanych. W ubiegłym sezonie 2011/2012 czad zabił 106 osób.

Tlenek węgla, zwany popularnie czadem  powstaje w wyniku niepełnego spalania gazu lub opału stałego  spowodowanego zbyt małą ilością tlenu. Jest gazem bardzo silnie trującym, nieco lżejszym od powietrza, dzięki czemu łatwo się z nim miesza i łatwo w nim rozprzestrzenia. Jest niezwykle niebezpieczny bo bezwonny a więc niewyczuwalny dla człowieka. Dostaje się do krwioobiegu  przez układ oddechowy  a wiążąc się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokuje tym samym dopływ tlenu do organizmu. Może to spowodować  w efekcie  uszkodzenie mózgu i  układu nerwowego a także zawał. Jeśli w domu w którym mieszkasz, nie został zapewniony dopływ świeżego powietrza w takiej ilości,  jak ilość powstających spalin, to taki dom może Cię zabić. Zapewnienie stałego dopływu powietrza do funkcjonujących w domu palenisk: pieca gazowego, kuchenki gazowej, kominka czy pieca węglowego to sprawa elementarnego bezpieczeństwa. Gwarantuje całkowite spalanie i pełny odpływ spalin , oczywiście pod warunkiem zachowania drożności ciągów kominowych i wentylacyjnych. Najlepiej gdy w hermetycznej stolarce są zainstalowane szczeliny nawiewne a w pomieszczeniach z paleniskami ( kotłownia czy salon z kominkiem)  otwory nawiewne o średnicy równej średnicy komina, odprowadzającego spaliny. Niezwykle ważne jest również, aby piecyki i piece gazowe oraz kominki,  instalowane były wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i zgodnie z instrukcją producenta. Oczywiście budując dom należy zrealizować wszystkie zaprojektowane kominy. Kolejnym, niezbędnym działaniem na rzecz bezpiecznego funkcjonowania domu są kontrole kominiarskie sprawności kominów oraz utrzymywanie w dobrym stanie technicznym i dokonywanie zalecanych przez producentów przeglądów urządzeń gazowych. I jeszcze raz na zakończenie: tyle ile spalin i zużytego powietrza wydostaje się kominami i ciągami wentylacyjnymi z twojego domu, tyle samo musi wejść do niego świeżego powietrza.

schemat - powstawanie czadu

/kaem/

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...