Aktualności

Dom nad rzeką… Ulicą

data dodania: 2018-08-26

Oczywiście, projekt domu jednorodzinnego zakłada wykorzystanie rozległej przestrzeni na działce budowlanej, najlepiej gdzieś pod lasem, nad potokiem, może u podnóża gór.
A jeśli nie pozwala nam na to albo budżet, albo okoliczności życiowe? Jeśli okazuje się, że chcemy lub musimy budować się w mieście – i to w takim, które kwitnie i eksploduje gospodarczo, więc ceny gruntu są horrendalnie wysokie, wielokrotnie przekraczają koszt budowy domu, my zaś nie zamierzamy przenieść się do apartamentowca na setnym piętrze?

Cóż, w takim przypadku warto przyjrzeć się bliżej przykładowi australijskiego Sydney, gdzie firma NIKA we współpracy z władzami miasta uruchamia nowatorski projekt wznoszenia pomostów w poprzek niewielkich ulic (właściwie – pod kątem 45 stopni), na których postawione zostaną niewielkie, parterowe lub jednopiętrowe domy.

Takie rozwiązanie wymaga oczywiście gigantycznych prac projektowych, badań geologicznych, szeroko zakrojonych interwencji prawnych (czyja jest „przestrzeń nad ulicą”, która stanie się czyjąś działką budowlaną? I jak wygląda w takiej sytuacji cały system zależności prawnych między użytkownikami pomostu, jezdni i okolicznych domów?). Więcej: nie obejdzie się bez rygorystycznej kontroli spalin i wspierania za wszelką cenę transportu napędzanego akumulatorami, jeśli przyszli mieszkańcy domów nad ulicą chcą mieć możliwość wypicia kawy niekoniecznie w obłoku spalin.

A jednak myśl o wykorzystaniu „ziemi niczyjej”, co więcej – zabudowania jej według reguł, które zwiększą ilość zieleni w mieście (dachy nowych budynków mają być z reguły pokryte warstwą murawy) kusi mieszkańców Sydney (liczba chętnych już dziś wielokrotnie przewyższa liczbę kilkudziesięciu pilotażowych działek, które mają zostać wkrótce oddane do użytku) – i nie tylko Sydney.

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...