Aktualności

Dom ulem stoi?

data dodania: 2016-10-31

Jedni zabiegają o to, by projekt domu jednorodzinnego uwzględniał ich marzenia o tarasie i rabatach kwiatowych. Innym marzy się przede wszystkim sad. Czy designerom dojdzie jeszcze zadanie zaplanowania na działce lub w obrębie budynku uli dla pszczół?

Nie jest to wykluczone, biorąc pod uwagę, jak modne staje się obecnie tzw. pszczelarstwo miejskie (urban beekeping). Pomysł, który wziął swój początek na wschodnim wybrzeżu Stanów, jest obecnie propagowany również w Polsce: jak przekonują jego zwolennicy, nie należy przesadzać z zanieczyszczeniami miejskimi, a ponadto szalenie ważna jest sama obecność pszczół w mieście, nawet, jeśli nie zamierzamy korzystać z zebranego przez nich miodu: idzie o zapylanie.

Najdalej chyba poszli w tym kierunku projektanci z Massachussetts Institute of Technology (MIT), którzy pod kierunkiem badacza Nei Oxmana skonstruowali... całkowicie sztuczne pomieszczenie dla pszczół w obrębie typowego biurowca: ma być ono zaopatrzone w źródło pyłków i posłodzoną wodę, w środku zaś ma być utrzymywana stała temperatura: pozwoli to pszczołom na wytwarzanie miodu przez cały rok, niezależnie od wahań klimatu i temperatur. Twórcy projektu przedstawiają to jako „triumf w dziedzinie organicznego rozwoju i uniezależniania się od kaprysów pogody”, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że sztuczność tego rozwiązania jest nieco zbyt daleko posunięta.

Znacznie ciekawiej wyglądają próby instalowania „normalnych”, tj. umieszczonych na świeżym powietrzu uli w miejskim otoczeniu, dostosowanych do nowych wyzwań i lepiej niż tradycyjne skrzynki z sosnowego drewna zabezpieczone przed intruzami i zagrożeniami. Włoski projektant Francesco Faccin umieścił zespół uli w prostopadłościanie umieszczonym na metalowym rusztowaniu, w którym „wlot” znajduje się na wysokości blisko 5 metrów: dzikie zwierzęta ani dzieci nie mają tam szans się wspiąć, pszczoły też najpewniej poszybują w górę w poszukiwaniu kwitnących drzew. W Mediolanie stanęło już kilkanaście tego rodzaju „fabryk miodu”: czy zdecydowalibyśmy się na nie również we własnym ogrodzie? [ws]

 

Czerwiec 2015
data dodania: 2015-06-12

W czerwcu tego roku wejdą w życie zmiany w Ustawie Prawo Budowlane dotyczące między innymi możliwości budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia a nie jak dotychczas pozwolenia na budowę. Zmiany, które w założeniu miały pomóc statystycznemu „Kowalskiemu” w szybszym uzyskaniu zezwolenia na budowę własnego domu według wielu ekspertów a także inspektorów udzielających pozwolenia na budowę sytuacji jednak nie poprawią. Należy zaznaczyć,... więcej...