Aktualności

Dom w ukosie

data dodania: 2018-03-13

Projekty domów jednorodzinnych stojących na zboczu to jedno z wyzwań dla projektantów. Podcienia, podpiwniczenie, konieczność usypania dodatkowej skarpy to rozwiązania w zasięgu ręki dla każdego inwestora, któremu trafił się ukośnie położony kawałek działki budowlanej, a nie chce zaczynać od czasochłonnego i kosztownego niwelowania gruntu. Ale jeśli znalazłeś się nad stromym brzegiem oceanu i koniecznie chcesz tu osiąść? Wówczas pozostaje zasięgnąć rady Max Núñez Arquitectos.

Chilijska rezydencja położona o dwie godziny drogi od Santiago ma szanse na miejsce w księdze rekordów Guinessa: dom o powierzchni 340 m.kw. i przeciętnej wysokości stropów ma… blisko 30-metrową różnicę poziomów. Jak to możliwe? Mieści się na urwistym zboczu prowadzącym do Pacyfiku.

Gdyby nie było to tak niebezpieczne, ukośny dach nad klatką schodową, która łączy cztery funkcjonalne poziomy budynku, można by wykorzystać jako tor zjazdowy dla entuzjastów nart wodnych. Klatka schodowa, zwykle schowana w środku budynku, tutaj stanowi jego „kręgosłup”, oś, wzdłuż której pogrupowane są kolejne pomieszczenia. Całość opiera się na piętnastu mocno osadzonych w ziemi filarach, wyznaczających rytm poprzecznych podziałów  - „tarasów”. Z ukośnej przestrzeni wewnątrz budynku wydzielono, przy pomocy przepierzeń ze szlachetnego drewna, aż cztery poziomy mieszkalne.

 

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...