Aktualności

Domek z pudełka

data dodania: 2018-06-06

Drukowanie 3D jest w modzie od kilku lat, od dawna też określa się je mianem przyszłości budownictwa i architektury: kolejne pracownie i wyższe uczelnie organizują pokazy tego rodzaju działań, coraz głośniej o przyszłości, w którym projekty domów jednorodzinnych, dopracowywane aż do chwili, w której całkowicie spełnią oczekiwania użytkownika, prosto z ekranu komputera trafiać będą do pamięci urządzenia „drukującego” budynek z betonu, metali i tworzyw sztucznych.

Stajemy właśnie o krok bliżej tego rozwiązania w chwili, gdy Eindhoven University of Technology rozpoczął prace nad wyprodukowaniem próbnej serii pięciu domów jednorodzinnych w technologii 3D: rozpoczęte właśnie prace mają doprowadzić do wzniesienia za rok pięciu budynków przeznaczonych dla goszczących na uczelni wykładowców. Niewielkie, „grzybkowate”, a z pewnością organiczne formy stanąć mają na terenie kampusu. W skład każdej wchodzić mają dwie lub trzy sypialnie, standardowy zestaw dwóch łazienek, jadalni, gabinetu do pracy i „składziku”: do tego balkon, taras lub basen.

W przedstawionym projekcie zwraca uwagę przede wszystkim opływowa forma domów. Czy chodzi o powrót do czasów szałasów i igloo? Bardziej o ergonomię (kuliste kształty są bardziej opłacalne w utrzymaniu i wymagają mniej energii na dogrzewanie) oraz o zademonstrowanie nieograniczonych możliwości „indywidualizacji” budynków. W drugiej kolejności uczelnia planuje wzniesienie czterech wielopiętrowych domów w Meerhoven, w pobliżu lotniska: czy pod jakimś względem będą przypominać osiedla Wielkiej Płyty?

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...