Aktualności

Domy w standardzie premium

data dodania: 2014-03-28

Rawa Sp. z o.o. jest firmą deweloperską działającą na warszawskim rynku mieszkaniowym Specjalizuje się w budowie osiedli wg projektów domów jednorodzinnych na przedmieściach Warszawy.  W ostatnich latach zrealizowali dwa osiedla domów jednorodzinnych położonych w miejscowości Opacz Kolonia, które spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony klientów.

W chwili obecnej realizują inwestycję Wille Jagielska, kompleks willi położonych przy Lesie Kabackim. Są to domy wolnostojące wybudowane z uwzględnieniem restrykcyjnych standardów efektywności energetycznej. Dodatkowo wprowadzili do swojej oferty rozwiązania „domu inteligentnego”, które są montowane w willach.

W pierwszych miesiącach 2014 r. zauważyli większe zainteresowanie ze strony Klientów. Więcej osób poważnie rozważa zakup nieruchomości nie czekając na dalsze obniżki cenowe. Jednak rynek domów z opóźnieniem reaguje na zmiany z uwagi na inny profil Klienta. Często decyzja o zakupie domu związana jest z koniecznością sprzedaży mieszkania lub innej, mniejszej nieruchomości.

Deweloper przygotowuje kilka inwestycji z wyższej półki cenowej. Są firmą wyspecjalizowaną w rynku domów i na tym rynku zamierzają pozostać.

Przygotowując inwestycję biorą pod uwagę skorzystanie z projektów typowych gdyż takie rozwiązania łatwo można dostosować do warunków realizacji.

W przekonaniu Rawa Sp. z o.o. budynki powinny łączyć walory estetyczne z rozwiązaniami uwzględniającymi łatwość późniejszego użytkowania oraz nie generować zbyt dużych kosztów. Ostatecznie Klienci najbardziej doceniają takie rozwiązania, które są łatwe i tanie w późniejszej eksploatacji. Dlatego projektując budynki zawsze zwracają uwagę na ten aspekt. Również kwestie wykonawcze mają dla nich znaczenie. Unikają rozwiązań, które mogą generować usterki i problemy techniczne jak duże balkony czy ogrody na dachu. We wszystkich inwestycjach dbają, aby teren zewnętrzny był estetycznie zagospodarowany a elementy małej architektury komponowały się z estetyką budynków. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia Klienta, ale również firmy. Chcą, aby budowane przez nich budynki były ładne i przyjemnie się w nich mieszkało.

Klienci bardzo uważnie analizują ofertę. W ofercie dewelopera cenią wysoką jakość wykonania i zastosowane technologie. Osoby kupujące domy rozpatrują tą inwestycję w kontekście wielu lat, a często myślą o domu jako nieruchomości na resztę życia. Dlatego dbałość o wysoki standard materiałów i jakość prac ma dla nich duże znaczenie.

Największy popyt jest na domy, które cenowo są alternatywą dla większego mieszkania. Czyli w przedziale cenowym do ok 900 000 zł.  Również ważna jest lokalizacja nieruchomości. Klienci zwracają uwagę na łatwy dojazd do pracy, dostępność infrastruktury, szkół i przedszkoli.

Perspektywy na najbliższy rok wydają się lepsze niż w minionym roku. Można obserwować wyraźnie większe zainteresowanie ze strony Kupujących. Rawa Sp. z o.o. działa na rynku nieruchomości premium dlatego w tym segmencie trudno stawiać jednoznaczne diagnozy.  Klientami są osoby o wyższych dochodach, przedsiębiorcy i kadra kierownicza. Ich zarobki uzależnione są od koniunktury na rynku, której poprawa przełoży na decyzje zakupowe. Również negatywny wpływ ma polityka kredytowa banków. Skomplikowane procedury, długość oczekiwania na decyzję kredytową oraz wysokie wymagania zniechęcają do korzystania z finansowania bankowego. A to opóźnia decyzję o zakupie nieruchomości.

Według Pani Agnieszki Barańskiej – przedstawiciela firmy dom przede wszystkim musi się przyszłemu nabywcy podobać. Ważne jest otoczenie, dobra komunikacja z miejscem pracy, tak aby się w nim dobrze żyło. Trzeba zwrócić uwagę na plan domu. Swoim Klientom oferują możliwość zrealizowania własnej aranżacji wnętrza, tak aby dom był zgodny z ich oczekiwaniami. Wszystkie przeróbki warto wykonywać na etapie budowy, bo realizując je po odbiorze domu nigdy nie osiągniemy tak dobrego efektu. W ofercie dewelopera indywidualne aranżacje realizują w trakcie budowy. Technologia budowy, tak aby dom był zdrowy i komfortowy oraz naturalne materiały, z których jest budowany, są bardzo ważne. Niestety zastosowanie tych technologii podnosi cenę budynku, dlatego szukanie okazji cenowych rzadko kiedy wychodzi Kupującym na dobre.
 

Wizualizacja inwestycji „Wille Jagielska”

fot. Wizualizacja inwestycji „Wille Jagielska”

/rz/

 

Grudzień 2017
data dodania: 2017-12-29

Kiedy wreszcie sypnie śnieg – bo kiedyś musi! – zwykle zaczynamy doceniać wiatrołap. I jako miejsce do otrząśnięcia opadu, względnie wyszczotkowania psa – i, jeśli rzeczywiście mieszkamy blisko łąki, pola, lasu, zbocza, jako dobrą lokalizację do założenia butów narciarskich.
Ale po co ograniczać się do wiatrołapu? Amatorzy sportów zimowych, jeśli mieszkają w dogodnym terenie, mogą zdecydować się na projekt domu jednorodzinnego, który zagwarantuje im „śluzę”... więcej...

data dodania: 2017-12-29

Powierzchnia domu jest taka, jaka jest – decydują o niej, na najbardziej podstawowym poziomie, nasze możliwości, a doraźnie wybór konkretnego projektu domu jednorodzinnego. Co jednak, jeśli w już istniejących ramach i ścianach nośnych marzy nam się zmienność aranżacji, możliwość posiadania większej lub mniejszej sypialni czy bawialni? Co, jeśli nie zamierzamy przeprowadzać co pół roku remontu i przeprojektowywania wnętrza, a jednocześnie nie chcemy być skazani na ciągle... więcej...

data dodania: 2017-12-28

Iluzje i złudzenia optyczne były specjalnością architektów baroku, którzy ubóstwiali w podobny sposób igrać z gośćmi zwiedzającymi podmiejskie ogrody i pałace: dość wspomnieć na żarciki Borrominiego w rzymskim Palazzo Spada, gdzie przed gośćmi otwiera się "widok" na "boczną galerię", w rzeczywistości będącą freskiem. Ale czy podobne figle mają sens we współczesnych projektach domów jednorodzinnych?

więcej...
data dodania: 2017-12-27

W tradycyjnej architekturze dach służyć miał jako osłona przed deszczem – nie tylko, co oczywiste, dachu budynku, ale i wszystkich fragmentów działki, nad którymi rozpościerał się miłosierny okap. Współczesne projekty architektoniczne podejmują grę z takimi wyobrażeniami – i okazuje się, że okap może być rodzajem fikcji architektonicznej, za którą kryje się przemyślany plan nawodnienia miniaturowego ogrodu. 

więcej...
data dodania: 2017-12-20

Architektom pracującym nad projektami domów jednorodzinnych nieraz marzy się możliwość jakiegoś ‘przełamania’ fasady budynku, wyprowadzenia innych elementów prócz ceramiki, szkła lub drewna, a zarazem operowania na jak największą skalę światłem. Powszechnym uznaniem branży budowlanej cieszą się poliwęglany – stosunkowo mało obciążające środowisko, a zarazem bardzo odporne na zniszczenia. A mimo to, koncepcja, jaką zaprezentował amerykański architekt Stephen Holl,... więcej...

data dodania: 2017-12-19

To w sumie jedno z tych rozwiązań, gdzie za opis powinna wystarczyć pojedyncze zdjęcie. Pablo José Vailatti, współzałożyciel pracowni PJV Architectura zaprojektował w brazylijskim stanie Jaraguá do Sul budynek funkcjonalny, przestronny, oszczędny. Ale to nie to jest powodem, dla którego zatrzymują się przy nim wycieczki, a twórca projektu został zgłoszony do najważniejszych brazylijskich nagród architektonicznych. Novum stanowi postawienie budynku na kształt odwróconej ekierki,... więcej...

data dodania: 2017-12-18

Okładziny termoizolacyjne i hydrofobowe to ciągle wyzwanie dla wielu projektantów domów jednorodzinnych. Jeśli ktoś chciałby ocieplić ściany w sposób niebanalny i ekologiczny, rezygnując z kolejnych warstw czarnego lub białego styropianu (i chmury kuleczek, osiadających na trawnikach, drzewach, pobliskim stawie), rozwiązanie ma na wyciągnięcie ręki: korek. Odrobinę droższy. O niebo ładniejszy. O wiek trwalszy.

więcej...
data dodania: 2017-12-16

Każdy projekt domu jednorodzinnego zaczyna się od fundamentów – wie o tym każdy architekt i inwestor. Tyle, że w nietypowym terenie mogą one przyjąć inny kształt, niż zwyczajowo wylewany w ziemi obrys wszystkich ścian zewnętrznych: czasem przychodzi kopać pod fundamenty głębiej, ale węziej. Przy okazji na kilkanaście godzin  wymrażając grunt na kilka ładnych metrów w głąb.

więcej...
data dodania: 2017-12-13

Gdzie pomieścić rzeczy? Dobry projekt domu jednorodzinnego zwykle uwzględnia sporo miejsca na szafy wnękowe, na zagospodarowanie strychu; zwykle wyszukiwane są też dodatkowe przestrzenie, dawniej beztrosko pozostawiane we władanie kurzu i pająków, dziś coraz częściej wykorzystane co do milimetra – jak miejsce pod schodami. Czasem jednak przydaje się dodatkowe

więcej...
data dodania: 2017-12-10

Istnieją dziesiątki krzywych geometrycznych, wykorzystywanych przez architektów w przyzwoitym, rozbudowanym projekcie domu jednorodzinnego. Ale analemma? Linia zakreślana na nieboskłonie przez punkt, w którym znajduje się Słońce widziane z określonego punktu codziennie o tej samej godzinie, która na Ziemi ma kształt ósemki? Taki dziwoląg może się przydawać przy budowie obserwatorium lub Stonehege, ale dlaczego w przypadku domu?

więcej...
data dodania: 2017-12-09

Takie projekty przebudowy i rozbudowy domów jednorodzinnych zdarzają się naprawdę wyjątkowo. Najczęstszym pomysłem na powiększenie powierzchni mieszkalnej jest, oczywiście, zagospodarowanie strychu, często pojawiają się przybudówki (celowała w tym szlachta dawnej Rzeczypospolitej, której dworki rozrastały się jak labirynty), nieraz praktykowane jest dobudowanie piętra, a najbardziej zdeterminowanym zdarza się, choć to półlegalne i bardzo ryzykowne, pogłębiać piwnicę.... więcej...

data dodania: 2017-12-08

Przesadny historyzm, a tym bardziej nawiązanie w projekcie budynku do odkryć archeologicznych może być ryzykowne: wszyscy znamy okrutne memy ze zdjęciami rezydencji, które postanowiono przyozdobić nawiązaniami do średniowiecza (baszty, mury, fosy) albo krzywo doklejonymi „antycznymi” kolumnami korynckimi z betonu. Ale rozwiązanie, po które sięgnął meksykański architekt Isaac Broid i jego pracownia Productora jest fantastycznym pomysłem na integrację najnowocześniejszego i... więcej...

data dodania: 2017-12-07

Liczba nowych zawodów rośnie każdego dnia i niektóre wydają się pojawiać trochę za sprawą przymusu „kreowania nowych potrzeb”, a nie odpowiadania na rzeczywiste. Wygląda jednak na to, że już niedługo nie sposób będzie skompletować projektu domu jednorodzinnego – przynajmniej jeśli będzie nam zależało, by życie w nim upływało w harmonii – bez wsparcia wykwalifikowanego Projektanta Nocy.
Brzmi to trochę groźnie, ale w gruncie rzeczy chodzi o rozwinięcie znanej... więcej...

data dodania: 2017-12-03

Często zwraca się uwagę na potrzebę projektów domów jednorodzinnych, w których zmieści się rozbudowana rodzina wielopokoleniowa (czasami jeszcze takie się zdarzają nie tylko w snach demografów). Iść w wysokość czy w powierzchnię? Dom bliźniak czy dwupiętrowy? Okazuje się, że można pójść w wyobraźnię – i przy okazji zrehabilitować rodzaj zapomnianych już prawie budynków gospodarczych, które kiedyś przesądzały o charakterze prowincji. „Chmielowe baszty” (hop... więcej...