Aktualności

Doświadczenie ma znaczenie

data dodania: 2014-03-27

Logo firmy TOMPOL s.c. to firma ogólnobudowlana, która powstała w wyniku  fuzji dwóch firm branżowych - firmy Tombud Tomasza Kozłowskiego działającej w branży instalacyjno-sanitarnej od 1994 roku, oraz firmy Tombud Tomasza Kurpisza, zajmującej sie od 1998 roku kompleksową realizacją projektów domów wielorodzinnych.

Wieloletnie doświadczenie, wiedza, zespół wykwalifikowanych pracowników, bogata baza sprzętu budowlanego umożliwiły powstanie spółki TOMPOL s.c. o szerokim zakresie i zasięgu działania. Od paru lat realizują liczne inwestycje z zakresu budownictwa na terenie całego kraju a od roku 2008 program deweloperski budowy budynków wielorodzinnych na terenie Jeleniej Góry.

W swoich projektach uwzględniają nowoczesne rozwiązania techniczne i architektoniczne - przy zachowaniu rozsądnej polityki finansowej.

Ich celem jest połączenie twórczych rozwiązań architektonicznych z oczekiwaniami estetycznymi inwestorów i możliwie dużą funkcjonalnością.

Inwestycje tego dewelopera to między innymi Jelenia Góra ul. Obrońców Pokoju 9 – budynek 24 lokalowy z garażami w części parterowej, osiedle „Zielone Tarasy” – kompleks 4 domów wielorodzinnych każdy z windą, monitoringiem, wideo domofonem itp. Praktycznie w całości sprzedane.

Inwestycja

fot. Inwestycja „Zielone Tarsy” w Jeleniej Górze

Obecnie budują osiedle „Zielone Tarasy II” w Jeleniej Górze przy ul. Zielonej. W ofercie posiadają mieszkania 2, 3 i 4 pokojowe o powierzchni od 40 do 75m2. Na etapie budowy istnieje możliwość dowolnego łączenia mieszkań co może dać powierzchnię do około 190m2. Na osiedlu „Zielone Tarasy” zostały do sprzedania tylko dwa mieszkania każde po 58m2 (dwie sypialnie, salon połączony z aneksem kuchennym, łazienka). Mieszkania są z dużymi tarasami. Osiedle cieszy się niezwykłym zainteresowaniem, na dzień dzisiejszy sprzedali już prawie 50% mieszkań w budynku nr 4, który rozpocznie się budować w następnym miesiącu a oddany zostanie do użytku w czerwcu 2015r

Zapytaliśmy firmę jak oceniają obecny rynek, na co otrzymaliśmy odpowiedź, że koniunktura się poprawia porównując końcówkę roku 2013 a pierwszy kwartał 2014. Trzeba przyznać że jest zdecydowana poprawa na rynku. Przyzwyczajenie się do tego że w mediach ciągle słychać o kryzysie sprawia że zapominamy że życie toczy się dalej. Wszyscy żyjemy pracujemy, rodzą się nam dzieci, potrzebujemy zmian. Ceny działek budowlanychna terenie Jeleniej Góry i okolic oscylują w przedziale od 40 do 120 zł/m2 w zależności od lokalizacji, uzbrojenia i powierzchni. Oczywiście w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie dochodzą nawet do 450zł/m2

Wg projektu bloku mieszkalnego TOMPOL s.c. obecnie będzie rozpoczynać budowę drugiego etapu budynku nr 4 „Osiedla Zielone Tarasy II” w Jeleniej Górze przy ul. Zielonej a także  budowę osiedla składającego się z sześciu budynków wielorodzinnych w Lesznie „Osiedle Leszczynko”. Nabyli również nieruchomości gruntowe położone w okolicy obecnych inwestycji i zamierzają w przeciągu najbliższych kilku lat rozpocząć następną inwestycję.

Każdorazowo przy planowaniu nowej inwestycji starają się bazować na zdobytym doświadczeniu i praktyce oczywiście wprowadzają wszelkiego rodzaju innowacje a każdy projekt domu dopasowują indywidualnie do miejsca, specyfiki regionu i lokalnej społeczności.

Zapytaliśmy również firmę o cechy dobrego budynku mieszkalnego, a oto odpowiedź: powinien posiadać nowoczesną bryłę jednakże dostosowaną do danego miejsca, regionu. Na pewno nie może to być 100 czy 200 lokalowy budynek lecz kilka mniejszych tworzących osiedle co sprawia poczucie prywatności i przestrzeni. Projektowane rozwiązania techniczne muszą być kompromisem nowinek technicznych i przystępnej ceny. Trudno mówić o budynku, którego koszt budowy będzie wynosił 4000zł/m2 gdzie mieszkania sprzedawane są taniej.

Czasy się zmieniają, klienci rynku nieruchomości mają do wyboru dużo ofert na. Budynki mają przyciągać oko klienta, musza być w taki sposób wrysowane w okolice aby tworzyły harmonię. Klient zwraca uwagę na każdy nawet ten najdrobniejszy szczegół. Ważne jest zagospodarowanie terenu wokoło i jakość wykonania.

Klienci od deweloperów oczekują coraz więcej. Okna z roletami zewnętrznymi, monitoring, wideo domofon czy winda w budynku czterokondygnacyjnym to wg dewelopera już standard. Odpowiednie zagospodarowanie terenu, drogi, ciągi komunikacyjne czy ogrodzenie. Każdy z nas chętnie wyda pieniądze na coś co będzie go satysfakcjonowało i będzie wyróżniało się na rynku. Sposób zagospodarowania terenu wokół inwestycji to często jedno z pierwszych pytań zadawanych przez klientów.

Niestety ciężko będzie klientom tego dewelopera skorzystać z programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych” ponieważ dobre mieszkania wykonane z dobrych materiałów w dobrej lokalizacji są zdecydowanie droższe a co za tym idzie wyklucza to możliwość skorzystania z tego programu.

Pana Roksanesa Żukowskiego – pełnomocnika firmy TOMPOL zapytaliśmy również o perspektywy w 2014r dla jego firmy. W odpowiedzi uzyskaliśmy informację iż mają nadzieję że rynek pierwotny będzie się rozwijał. Każdy podejmując decyzję o kupnie nieruchomości woli wybrać nową substancję wykonaną z dobrych materiałów o odpowiednich parametrach izolacyjnych niż np. trzydziestoletnie mieszkania w blokach. Kredyty klienci biorą często na 30 lat więc coraz większą uwagę zwracają na jakość aby przez wiele lat nie musieć dokonywać napraw czy remontów.

Na koniec przedstawiamy  poradę p. Żukowskiego w kwestii udanego zakupu wymarzonego mieszkania. Przede wszystkim według niego najważniejsza jest lokalizacja, wykorzystane materiały do budowy oraz doświadczenie dewelopera a co za tym idzie jakość wykonania. Ważne jest to aby porozmawiać z osobami, które już dokonały zakupu u danego dewelopera, dowiedzieć się jak się mieszka, czy są jakieś problemy, usterki jak są one usuwane itp.

Mottem firmy jest „wielkopolska jakość”. Uważają że ważny jest każdy klient i każde z mieszkań budują tak jakby robili je dla siebie. Pan Żukowski mieszka na jednym z osiedli wybudowanych przez TOMPOL a zawodowo zajmuje się sprzedażą tychże mieszkań, to mówi chyba samo za siebie. Wie co sprzedaje i jest pewien najwyższej jakości tego co TOMPOL buduje.

 /rz/

Październik 2016
data dodania: 2016-10-31

Jedni zabiegają o to, by projekt domu jednorodzinnego uwzględniał ich marzenia o tarasie i rabatach kwiatowych. Innym marzy się przede wszystkim sad. Jeśli idzie o zwierzęta – zwykle rzecz ograniczała się do budy dla psa lub ekskluzywnego karmnika. Czy obecnie designerom dojdzie jeszcze zadanie zaplanowania na działce lub w obrębie budynku uli dla pszczół?

więcej...
data dodania: 2016-10-27

Natura wyganiana drzwiami wraca oknem – twierdzili już starożytni. Podobnie bywa z mnóstwem potrzeb – stłumionych, przyciszonych, uznanych za anachroniczne. W tym – skoro mowa o architekturze – z potrzebą schronienia, odosobnienia, własnej ‘norki’ w najbardziej nawet przyjaznym miejscu. Dziś do odwrotu zaczynają trąbić twórcy „open space’ów”, wszechobecnej od kilku lat formuły na urządzenie biura. Pamiętajmy o tym, zastanawiając się nad najlepszym projektem domu... więcej...

data dodania: 2016-10-26

Za inwencją działów marketingu zwykle niełatwo nadążyć; branża tynkarska i malarska nie stanowią tu wyjątku. Dziesiątki wyszukanych nazw, „brzoskwiniowych zmierzchów” i „purpur Prowansji” śmieszą, tumanią i trwożą każdego, kto z projektem domu jednorodzinnego w ręku zabiera się do rozważań o kolorach wnętrz i fasady. Ale to, co robi projektant i kolorysta Antonino Cardillo, rzeczywiście skłania do przemyśleń. Biorąc pod uwagę, że pracuje on dla największych... więcej...

data dodania: 2016-10-25

Obawa przed kosztami – dosłownymi i organizacyjnymi – jakie pociąga za sobą wycięcie drzewa na własnej posesji jednych doprowadzała do desperacji, innych do apatii. Projektanci domów jednorodzinnych od dawna uprzedzani byli, by zwrócili szczególną uwagę na sąsiedztwo drzewostanu, zmniejszyła się też ilość nasadzeń – nikt nie chciał samemu ściągać sobie na głowę kłopotów. Są widoki na liberalizację tej polityki – a przynajmniej zwiększenie decyzyjności gmin,... więcej...

data dodania: 2016-10-24

Wszyscy, który decydują się postawić dom jednorodzinny niedaleko zbiorników lub cieków wodnych, powinni nie tylko upewnić się, czy wybrany przez nich projekt uwzględnia większą wilgotność gruntu, ale i sprawdzić kwestie ochrony brzegów i zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Nawet, jeśli w najbliższych latach nie będą się powtarzały skandale związane ze sprzedażą działek budowlanych na terenach zalewowych – z wodą i powodziami nie ma żartów. Warto zastanowić się nad... więcej...

data dodania: 2016-10-24

Idzie zima, pojawiają się pierwsze przymrozki, o ogrzewaniu mówi się – i myśli – coraz więcej. Jaki typ ogrzewania można uwzględnić w projekcie domu jednorodzinnego? Marzenie o ciepłych kafelkach okazuje się coraz częstsze. Ciepłych za sprawą podgrzewanej podłogi? Nie. Do łask wracają piece kaflowe drugiej generacji.

więcej...
data dodania: 2016-10-19

Ta wiadomość obiegła świat – i rzeczywiście, jako paradoksalna „ciekawostka” jest niezrównana: Szwedzi wynaleźli przezroczyste drewno! Możnaby prostować, jak w znanym dowcipie o rozdawanych samochodach: nie samochody, a rowery.. Drewno zaś nie przezroczyste, a półprzejrzyste, i w fazie eksperymentalnej, i udało się to zrobić z kilkucentymetrowymi odcinkami forniru. Ale pytanie o to, jak można wykorzystać nowy materiał przy budowie i urządzaniu domu jednorodzinnego,... więcej...

data dodania: 2016-10-19

Jak wiadomo, cuda mimikry udają się przede wszystkim naturze: modliszki i inne owady udające liście są nadal o kilka długości lepsze niż twórcy najwymyślniejszych kamuflaży, a plastikowa trawa („astroturf”) i liście wręcz rażą swoją brzydotą. Pojawił się jednak projekt polegający nie na mechanicznym kopiowaniu natury, lecz na sięgnięciu do jej głębokiej struktury, który robi wrażenie swoją elegancją – i jest wart wykorzystania w wielu projektach domu jednorodzinnego.... więcej...

data dodania: 2016-10-18

Odchylające się od pionu lub wręcz wypuczone cegły to niemal pewny zwiastun katastrofy budowlanej: nawet najpoważniejsze poradniki typu „zrób to sam” zalecają jak najpilniejsze wezwanie nadzoru budowlanego i fachowców. Co jednak, jeśli bąbel z cegieł jest elementem projektu wnętrza domu? Designerzy muszą mieć naprawdę zimną krew.

więcej...
data dodania: 2016-10-14

W projektach domów jednorodzinnych architekci zwykle wykorzystują najprostsze (i stosunkowo najbardziej ergonomiczne) bryły geometryczne: różne warianty prostopadłościanów, stożków, czasem, od wielkiego święta, walec. Pewnie trudno wymagać więcej, zwłaszcza przy jednopiętrowym budynku. Ale warto czasem pomarzyć nad tym, co mogą designerzy pracujący na wielką skalę: ot, na przykład rampa dla samochodów, odstawianych na gigantyczny parking, opisana na „śrubie” pochodzącej... więcej...

data dodania: 2016-10-13

Jedno z niełatwych pytań współczesnego designu brzmi: czy bardziej zachowawczy są nabywcy projektów domów jednorodzinnych czy budynków publicznych? Ekscentrycy i milionerzy zamawiają czasem rezydencje powszechnie chwalone, fotografowane i naśladowane: ale czasem wydaje się, że to dysponenci budżetu ministerstwa kultury, sportu, czy choćby – meksykańskiej parafii potrafią zademonstrować prawdziwą fantazję.

więcej...
data dodania: 2016-10-12

Wrąb krzyżowy, zamek płetwowy, złącze na czop – czy coś mówią nam jeszcze te nazwy? Pewnie już ani nam, ani nawet znajomym stolarzom, chociaż jeszcze dwa pokolenia temu były w powszechnym użyciu. Dziś niekt nie sięga po takie techniki, wznosząc dom jednorodzinny – i nawet ktoś, kto kojarzy, jak robi się połączenie na jaskółczy ogon, zamikłby, skonfundowany, zapytany o Nejire-kumi-tsugi. A to tylko jedno z najprostszych japońskich złączy ciesielskich, które można... więcej...

data dodania: 2016-10-11

Coraz więcej firm reklamuje wyroby z „betonu imitującego drewno”. Schody, tarasy, obramowanie basenu, mostki, ławki, donice… Barwiony beton zastępuje prawdziwe deski w coraz większej ilości miejsce, gdzie w grę wchodzi trwałe oddziaływanie wilgoci i duże wahania temperatury. Czy podobna „droga na skróty” jest w dobrym tonie?

więcej...
data dodania: 2016-10-11

Tej jesieni w niejednym miasteczku w Polsce, od Dębicy po podwarszawski Piastów, można zaobserwować niezwykły fenomen: kłęby dymu wydobywające się z rynien. Samozapłon liści? Inwazja kretów? Nie: władze lokalne mają już dosyć dziesiątków gospodarstw nielegalnie podłączających swoje rynny do kanalizacji bytowej i wykrywają je, wpompowując dym pod ciśnieniem do studzienek.
Podłączanie się do miejskiej sieci kanalizacyjnej było popularnym pomysłem przy mniejszej... więcej...

data dodania: 2016-10-07

Tę pokusę zna każdy, kto zdecydował się na dach dwu- lub czterospadowy i myśli o zagospodarowaniu poddasza: tak żal tych nieustawnych, ukośnych przestrzeni między dachem a podłogą, gdzie nie to, że łóżka; półki się nie da postawić! A może dałoby się coś z tym zrobić?
Owszem, dałoby się: stawiając ściankę kolankową. Warto jednak omówić to najpierw z autorem projektu domu jednorodzinnego, jeśli nie chcemy strzelić sobie w stopę.

więcej...
data dodania: 2016-10-06

Dolar dziennie za wypożyczenie owcy – taka stawka obowiązuje obecnie w Kalifornii, gdzie entuzjaści ekologii, ale i precyzyjnego, punktowego odchwaszczania bez chemii masowo korzystają z usług firm, wynajmujących stado na dzień, dwa lub tydzień. Inni nie chcą ograniczyć się do wynajmu i decydują się na mini-hodowlę w pobliżu domu. Czy w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych uwzględniają obecność innych stworzeń niż psy, koty i papużki?

więcej...
data dodania: 2016-10-05

Wygląda na to, że idea samochodów elektrycznych przestaje być feblikiem ekologów i okazją do popisywania się dla najzamożniejszych: skoro nawet poczciwy polski Romet, większości kojarzący się z rowerami, sprzedaje pojazdy elektryczne „Romet 4E” o zasięgu 180 km na jednym ladowaniu i cenie wysokiej, lecz niewygórowanej – to znaczy, że samochody elektryczne naprawdę mają szanse trafić pod strzechy. Co należałoby uwzględnić, przygotowując projekt domu jednorodzinnego,... więcej...

data dodania: 2016-10-04

Wielu nabywcom działek budowlanych marzy się, obok wzniesienia domu według możliwie nowatorskiego projektu, odbudowa małej ruinki, która znalazła się na ich ziemi. To nie musi nic wielkiego: żaden donżona czy barbakan, trudno dziś o nie w Polsce, ot – piwniczka na wino, dawna stajnia, wozownia, budka dróżnika.. Czy – kiedy uda już się, co niemal niemożliwe, odgrzybić i osuszyć – należy odbudowywać je w dawnym, niezmienionym (a bodaj tylko domniemanym) kształcie, czy... więcej...

data dodania: 2016-10-03

Planując budowę domu jednorodzinnego, przymierzając projekt do konkretnej działki, staramy się trzymać zwyczajowych kształtów. Trawnik prostokątny, gazon kwadratowy: kąty proste wszędzie. Okrągła może być rabata, nieregularny – najwyżej mini-staw. Tymczasem okazuje się, że od ustalonych konturów powierzchni można odstąpić niemal wszędzie…

więcej...
data dodania: 2016-10-02

Basen ze szklanym dnem rozpięty między dwoma 10-piętrowymi wieżowcami w londyńskiej dzielnicy Battersea, głośny szklany most nad kanionem górskiej rzeki Zhangjiajie w Chinach, a ostatnio – odlana z jednej szklanej płyty szklana zjeżdżalnia dziesięciometrowej długości. Projektanci domów jednorodzinnych najwyraźniej powinni zastanowić się nad listą wytrzymałych materiałów.

więcej...