Aktualności

Doświadczenie ma znaczenie

data dodania: 2014-03-27

Logo firmy TOMPOL s.c. to firma ogólnobudowlana, która powstała w wyniku  fuzji dwóch firm branżowych - firmy Tombud Tomasza Kozłowskiego działającej w branży instalacyjno-sanitarnej od 1994 roku, oraz firmy Tombud Tomasza Kurpisza, zajmującej sie od 1998 roku kompleksową realizacją projektów domów wielorodzinnych.

Wieloletnie doświadczenie, wiedza, zespół wykwalifikowanych pracowników, bogata baza sprzętu budowlanego umożliwiły powstanie spółki TOMPOL s.c. o szerokim zakresie i zasięgu działania. Od paru lat realizują liczne inwestycje z zakresu budownictwa na terenie całego kraju a od roku 2008 program deweloperski budowy budynków wielorodzinnych na terenie Jeleniej Góry.

W swoich projektach uwzględniają nowoczesne rozwiązania techniczne i architektoniczne - przy zachowaniu rozsądnej polityki finansowej.

Ich celem jest połączenie twórczych rozwiązań architektonicznych z oczekiwaniami estetycznymi inwestorów i możliwie dużą funkcjonalnością.

Inwestycje tego dewelopera to między innymi Jelenia Góra ul. Obrońców Pokoju 9 – budynek 24 lokalowy z garażami w części parterowej, osiedle „Zielone Tarasy” – kompleks 4 domów wielorodzinnych każdy z windą, monitoringiem, wideo domofonem itp. Praktycznie w całości sprzedane.

Inwestycja

fot. Inwestycja „Zielone Tarsy” w Jeleniej Górze

Obecnie budują osiedle „Zielone Tarasy II” w Jeleniej Górze przy ul. Zielonej. W ofercie posiadają mieszkania 2, 3 i 4 pokojowe o powierzchni od 40 do 75m2. Na etapie budowy istnieje możliwość dowolnego łączenia mieszkań co może dać powierzchnię do około 190m2. Na osiedlu „Zielone Tarasy” zostały do sprzedania tylko dwa mieszkania każde po 58m2 (dwie sypialnie, salon połączony z aneksem kuchennym, łazienka). Mieszkania są z dużymi tarasami. Osiedle cieszy się niezwykłym zainteresowaniem, na dzień dzisiejszy sprzedali już prawie 50% mieszkań w budynku nr 4, który rozpocznie się budować w następnym miesiącu a oddany zostanie do użytku w czerwcu 2015r

Zapytaliśmy firmę jak oceniają obecny rynek, na co otrzymaliśmy odpowiedź, że koniunktura się poprawia porównując końcówkę roku 2013 a pierwszy kwartał 2014. Trzeba przyznać że jest zdecydowana poprawa na rynku. Przyzwyczajenie się do tego że w mediach ciągle słychać o kryzysie sprawia że zapominamy że życie toczy się dalej. Wszyscy żyjemy pracujemy, rodzą się nam dzieci, potrzebujemy zmian. Ceny działek budowlanychna terenie Jeleniej Góry i okolic oscylują w przedziale od 40 do 120 zł/m2 w zależności od lokalizacji, uzbrojenia i powierzchni. Oczywiście w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie dochodzą nawet do 450zł/m2

Wg projektu bloku mieszkalnego TOMPOL s.c. obecnie będzie rozpoczynać budowę drugiego etapu budynku nr 4 „Osiedla Zielone Tarasy II” w Jeleniej Górze przy ul. Zielonej a także  budowę osiedla składającego się z sześciu budynków wielorodzinnych w Lesznie „Osiedle Leszczynko”. Nabyli również nieruchomości gruntowe położone w okolicy obecnych inwestycji i zamierzają w przeciągu najbliższych kilku lat rozpocząć następną inwestycję.

Każdorazowo przy planowaniu nowej inwestycji starają się bazować na zdobytym doświadczeniu i praktyce oczywiście wprowadzają wszelkiego rodzaju innowacje a każdy projekt domu dopasowują indywidualnie do miejsca, specyfiki regionu i lokalnej społeczności.

Zapytaliśmy również firmę o cechy dobrego budynku mieszkalnego, a oto odpowiedź: powinien posiadać nowoczesną bryłę jednakże dostosowaną do danego miejsca, regionu. Na pewno nie może to być 100 czy 200 lokalowy budynek lecz kilka mniejszych tworzących osiedle co sprawia poczucie prywatności i przestrzeni. Projektowane rozwiązania techniczne muszą być kompromisem nowinek technicznych i przystępnej ceny. Trudno mówić o budynku, którego koszt budowy będzie wynosił 4000zł/m2 gdzie mieszkania sprzedawane są taniej.

Czasy się zmieniają, klienci rynku nieruchomości mają do wyboru dużo ofert na. Budynki mają przyciągać oko klienta, musza być w taki sposób wrysowane w okolice aby tworzyły harmonię. Klient zwraca uwagę na każdy nawet ten najdrobniejszy szczegół. Ważne jest zagospodarowanie terenu wokoło i jakość wykonania.

Klienci od deweloperów oczekują coraz więcej. Okna z roletami zewnętrznymi, monitoring, wideo domofon czy winda w budynku czterokondygnacyjnym to wg dewelopera już standard. Odpowiednie zagospodarowanie terenu, drogi, ciągi komunikacyjne czy ogrodzenie. Każdy z nas chętnie wyda pieniądze na coś co będzie go satysfakcjonowało i będzie wyróżniało się na rynku. Sposób zagospodarowania terenu wokół inwestycji to często jedno z pierwszych pytań zadawanych przez klientów.

Niestety ciężko będzie klientom tego dewelopera skorzystać z programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych” ponieważ dobre mieszkania wykonane z dobrych materiałów w dobrej lokalizacji są zdecydowanie droższe a co za tym idzie wyklucza to możliwość skorzystania z tego programu.

Pana Roksanesa Żukowskiego – pełnomocnika firmy TOMPOL zapytaliśmy również o perspektywy w 2014r dla jego firmy. W odpowiedzi uzyskaliśmy informację iż mają nadzieję że rynek pierwotny będzie się rozwijał. Każdy podejmując decyzję o kupnie nieruchomości woli wybrać nową substancję wykonaną z dobrych materiałów o odpowiednich parametrach izolacyjnych niż np. trzydziestoletnie mieszkania w blokach. Kredyty klienci biorą często na 30 lat więc coraz większą uwagę zwracają na jakość aby przez wiele lat nie musieć dokonywać napraw czy remontów.

Na koniec przedstawiamy  poradę p. Żukowskiego w kwestii udanego zakupu wymarzonego mieszkania. Przede wszystkim według niego najważniejsza jest lokalizacja, wykorzystane materiały do budowy oraz doświadczenie dewelopera a co za tym idzie jakość wykonania. Ważne jest to aby porozmawiać z osobami, które już dokonały zakupu u danego dewelopera, dowiedzieć się jak się mieszka, czy są jakieś problemy, usterki jak są one usuwane itp.

Mottem firmy jest „wielkopolska jakość”. Uważają że ważny jest każdy klient i każde z mieszkań budują tak jakby robili je dla siebie. Pan Żukowski mieszka na jednym z osiedli wybudowanych przez TOMPOL a zawodowo zajmuje się sprzedażą tychże mieszkań, to mówi chyba samo za siebie. Wie co sprzedaje i jest pewien najwyższej jakości tego co TOMPOL buduje.

 /rz/

Grudzień 2017
data dodania: 2017-12-29

Kiedy wreszcie sypnie śnieg – bo kiedyś musi! – zwykle zaczynamy doceniać wiatrołap. I jako miejsce do otrząśnięcia opadu, względnie wyszczotkowania psa – i, jeśli rzeczywiście mieszkamy blisko łąki, pola, lasu, zbocza, jako dobrą lokalizację do założenia butów narciarskich.
Ale po co ograniczać się do wiatrołapu? Amatorzy sportów zimowych, jeśli mieszkają w dogodnym terenie, mogą zdecydować się na projekt domu jednorodzinnego, który zagwarantuje im „śluzę”... więcej...

data dodania: 2017-12-29

Powierzchnia domu jest taka, jaka jest – decydują o niej, na najbardziej podstawowym poziomie, nasze możliwości, a doraźnie wybór konkretnego projektu domu jednorodzinnego. Co jednak, jeśli w już istniejących ramach i ścianach nośnych marzy nam się zmienność aranżacji, możliwość posiadania większej lub mniejszej sypialni czy bawialni? Co, jeśli nie zamierzamy przeprowadzać co pół roku remontu i przeprojektowywania wnętrza, a jednocześnie nie chcemy być skazani na ciągle... więcej...

data dodania: 2017-12-28

Iluzje i złudzenia optyczne były specjalnością architektów baroku, którzy ubóstwiali w podobny sposób igrać z gośćmi zwiedzającymi podmiejskie ogrody i pałace: dość wspomnieć na żarciki Borrominiego w rzymskim Palazzo Spada, gdzie przed gośćmi otwiera się "widok" na "boczną galerię", w rzeczywistości będącą freskiem. Ale czy podobne figle mają sens we współczesnych projektach domów jednorodzinnych?

więcej...
data dodania: 2017-12-27

W tradycyjnej architekturze dach służyć miał jako osłona przed deszczem – nie tylko, co oczywiste, dachu budynku, ale i wszystkich fragmentów działki, nad którymi rozpościerał się miłosierny okap. Współczesne projekty architektoniczne podejmują grę z takimi wyobrażeniami – i okazuje się, że okap może być rodzajem fikcji architektonicznej, za którą kryje się przemyślany plan nawodnienia miniaturowego ogrodu. 

więcej...
data dodania: 2017-12-20

Architektom pracującym nad projektami domów jednorodzinnych nieraz marzy się możliwość jakiegoś ‘przełamania’ fasady budynku, wyprowadzenia innych elementów prócz ceramiki, szkła lub drewna, a zarazem operowania na jak największą skalę światłem. Powszechnym uznaniem branży budowlanej cieszą się poliwęglany – stosunkowo mało obciążające środowisko, a zarazem bardzo odporne na zniszczenia. A mimo to, koncepcja, jaką zaprezentował amerykański architekt Stephen Holl,... więcej...

data dodania: 2017-12-19

To w sumie jedno z tych rozwiązań, gdzie za opis powinna wystarczyć pojedyncze zdjęcie. Pablo José Vailatti, współzałożyciel pracowni PJV Architectura zaprojektował w brazylijskim stanie Jaraguá do Sul budynek funkcjonalny, przestronny, oszczędny. Ale to nie to jest powodem, dla którego zatrzymują się przy nim wycieczki, a twórca projektu został zgłoszony do najważniejszych brazylijskich nagród architektonicznych. Novum stanowi postawienie budynku na kształt odwróconej ekierki,... więcej...

data dodania: 2017-12-18

Okładziny termoizolacyjne i hydrofobowe to ciągle wyzwanie dla wielu projektantów domów jednorodzinnych. Jeśli ktoś chciałby ocieplić ściany w sposób niebanalny i ekologiczny, rezygnując z kolejnych warstw czarnego lub białego styropianu (i chmury kuleczek, osiadających na trawnikach, drzewach, pobliskim stawie), rozwiązanie ma na wyciągnięcie ręki: korek. Odrobinę droższy. O niebo ładniejszy. O wiek trwalszy.

więcej...
data dodania: 2017-12-16

Każdy projekt domu jednorodzinnego zaczyna się od fundamentów – wie o tym każdy architekt i inwestor. Tyle, że w nietypowym terenie mogą one przyjąć inny kształt, niż zwyczajowo wylewany w ziemi obrys wszystkich ścian zewnętrznych: czasem przychodzi kopać pod fundamenty głębiej, ale węziej. Przy okazji na kilkanaście godzin  wymrażając grunt na kilka ładnych metrów w głąb.

więcej...
data dodania: 2017-12-13

Gdzie pomieścić rzeczy? Dobry projekt domu jednorodzinnego zwykle uwzględnia sporo miejsca na szafy wnękowe, na zagospodarowanie strychu; zwykle wyszukiwane są też dodatkowe przestrzenie, dawniej beztrosko pozostawiane we władanie kurzu i pająków, dziś coraz częściej wykorzystane co do milimetra – jak miejsce pod schodami. Czasem jednak przydaje się dodatkowe

więcej...
data dodania: 2017-12-10

Istnieją dziesiątki krzywych geometrycznych, wykorzystywanych przez architektów w przyzwoitym, rozbudowanym projekcie domu jednorodzinnego. Ale analemma? Linia zakreślana na nieboskłonie przez punkt, w którym znajduje się Słońce widziane z określonego punktu codziennie o tej samej godzinie, która na Ziemi ma kształt ósemki? Taki dziwoląg może się przydawać przy budowie obserwatorium lub Stonehege, ale dlaczego w przypadku domu?

więcej...
data dodania: 2017-12-09

Takie projekty przebudowy i rozbudowy domów jednorodzinnych zdarzają się naprawdę wyjątkowo. Najczęstszym pomysłem na powiększenie powierzchni mieszkalnej jest, oczywiście, zagospodarowanie strychu, często pojawiają się przybudówki (celowała w tym szlachta dawnej Rzeczypospolitej, której dworki rozrastały się jak labirynty), nieraz praktykowane jest dobudowanie piętra, a najbardziej zdeterminowanym zdarza się, choć to półlegalne i bardzo ryzykowne, pogłębiać piwnicę.... więcej...

data dodania: 2017-12-08

Przesadny historyzm, a tym bardziej nawiązanie w projekcie budynku do odkryć archeologicznych może być ryzykowne: wszyscy znamy okrutne memy ze zdjęciami rezydencji, które postanowiono przyozdobić nawiązaniami do średniowiecza (baszty, mury, fosy) albo krzywo doklejonymi „antycznymi” kolumnami korynckimi z betonu. Ale rozwiązanie, po które sięgnął meksykański architekt Isaac Broid i jego pracownia Productora jest fantastycznym pomysłem na integrację najnowocześniejszego i... więcej...

data dodania: 2017-12-07

Liczba nowych zawodów rośnie każdego dnia i niektóre wydają się pojawiać trochę za sprawą przymusu „kreowania nowych potrzeb”, a nie odpowiadania na rzeczywiste. Wygląda jednak na to, że już niedługo nie sposób będzie skompletować projektu domu jednorodzinnego – przynajmniej jeśli będzie nam zależało, by życie w nim upływało w harmonii – bez wsparcia wykwalifikowanego Projektanta Nocy.
Brzmi to trochę groźnie, ale w gruncie rzeczy chodzi o rozwinięcie znanej... więcej...

data dodania: 2017-12-03

Często zwraca się uwagę na potrzebę projektów domów jednorodzinnych, w których zmieści się rozbudowana rodzina wielopokoleniowa (czasami jeszcze takie się zdarzają nie tylko w snach demografów). Iść w wysokość czy w powierzchnię? Dom bliźniak czy dwupiętrowy? Okazuje się, że można pójść w wyobraźnię – i przy okazji zrehabilitować rodzaj zapomnianych już prawie budynków gospodarczych, które kiedyś przesądzały o charakterze prowincji. „Chmielowe baszty” (hop... więcej...