Aktualności

Doświadczenie ma znaczenie

data dodania: 2014-03-27

Logo firmy TOMPOL s.c. to firma ogólnobudowlana, która powstała w wyniku  fuzji dwóch firm branżowych - firmy Tombud Tomasza Kozłowskiego działającej w branży instalacyjno-sanitarnej od 1994 roku, oraz firmy Tombud Tomasza Kurpisza, zajmującej sie od 1998 roku kompleksową realizacją projektów domów wielorodzinnych.

Wieloletnie doświadczenie, wiedza, zespół wykwalifikowanych pracowników, bogata baza sprzętu budowlanego umożliwiły powstanie spółki TOMPOL s.c. o szerokim zakresie i zasięgu działania. Od paru lat realizują liczne inwestycje z zakresu budownictwa na terenie całego kraju a od roku 2008 program deweloperski budowy budynków wielorodzinnych na terenie Jeleniej Góry.

W swoich projektach uwzględniają nowoczesne rozwiązania techniczne i architektoniczne - przy zachowaniu rozsądnej polityki finansowej.

Ich celem jest połączenie twórczych rozwiązań architektonicznych z oczekiwaniami estetycznymi inwestorów i możliwie dużą funkcjonalnością.

Inwestycje tego dewelopera to między innymi Jelenia Góra ul. Obrońców Pokoju 9 – budynek 24 lokalowy z garażami w części parterowej, osiedle „Zielone Tarasy” – kompleks 4 domów wielorodzinnych każdy z windą, monitoringiem, wideo domofonem itp. Praktycznie w całości sprzedane.

Inwestycja

fot. Inwestycja „Zielone Tarsy” w Jeleniej Górze

Obecnie budują osiedle „Zielone Tarasy II” w Jeleniej Górze przy ul. Zielonej. W ofercie posiadają mieszkania 2, 3 i 4 pokojowe o powierzchni od 40 do 75m2. Na etapie budowy istnieje możliwość dowolnego łączenia mieszkań co może dać powierzchnię do około 190m2. Na osiedlu „Zielone Tarasy” zostały do sprzedania tylko dwa mieszkania każde po 58m2 (dwie sypialnie, salon połączony z aneksem kuchennym, łazienka). Mieszkania są z dużymi tarasami. Osiedle cieszy się niezwykłym zainteresowaniem, na dzień dzisiejszy sprzedali już prawie 50% mieszkań w budynku nr 4, który rozpocznie się budować w następnym miesiącu a oddany zostanie do użytku w czerwcu 2015r

Zapytaliśmy firmę jak oceniają obecny rynek, na co otrzymaliśmy odpowiedź, że koniunktura się poprawia porównując końcówkę roku 2013 a pierwszy kwartał 2014. Trzeba przyznać że jest zdecydowana poprawa na rynku. Przyzwyczajenie się do tego że w mediach ciągle słychać o kryzysie sprawia że zapominamy że życie toczy się dalej. Wszyscy żyjemy pracujemy, rodzą się nam dzieci, potrzebujemy zmian. Ceny działek budowlanychna terenie Jeleniej Góry i okolic oscylują w przedziale od 40 do 120 zł/m2 w zależności od lokalizacji, uzbrojenia i powierzchni. Oczywiście w Karpaczu czy Szklarskiej Porębie dochodzą nawet do 450zł/m2

Wg projektu bloku mieszkalnego TOMPOL s.c. obecnie będzie rozpoczynać budowę drugiego etapu budynku nr 4 „Osiedla Zielone Tarasy II” w Jeleniej Górze przy ul. Zielonej a także  budowę osiedla składającego się z sześciu budynków wielorodzinnych w Lesznie „Osiedle Leszczynko”. Nabyli również nieruchomości gruntowe położone w okolicy obecnych inwestycji i zamierzają w przeciągu najbliższych kilku lat rozpocząć następną inwestycję.

Każdorazowo przy planowaniu nowej inwestycji starają się bazować na zdobytym doświadczeniu i praktyce oczywiście wprowadzają wszelkiego rodzaju innowacje a każdy projekt domu dopasowują indywidualnie do miejsca, specyfiki regionu i lokalnej społeczności.

Zapytaliśmy również firmę o cechy dobrego budynku mieszkalnego, a oto odpowiedź: powinien posiadać nowoczesną bryłę jednakże dostosowaną do danego miejsca, regionu. Na pewno nie może to być 100 czy 200 lokalowy budynek lecz kilka mniejszych tworzących osiedle co sprawia poczucie prywatności i przestrzeni. Projektowane rozwiązania techniczne muszą być kompromisem nowinek technicznych i przystępnej ceny. Trudno mówić o budynku, którego koszt budowy będzie wynosił 4000zł/m2 gdzie mieszkania sprzedawane są taniej.

Czasy się zmieniają, klienci rynku nieruchomości mają do wyboru dużo ofert na. Budynki mają przyciągać oko klienta, musza być w taki sposób wrysowane w okolice aby tworzyły harmonię. Klient zwraca uwagę na każdy nawet ten najdrobniejszy szczegół. Ważne jest zagospodarowanie terenu wokoło i jakość wykonania.

Klienci od deweloperów oczekują coraz więcej. Okna z roletami zewnętrznymi, monitoring, wideo domofon czy winda w budynku czterokondygnacyjnym to wg dewelopera już standard. Odpowiednie zagospodarowanie terenu, drogi, ciągi komunikacyjne czy ogrodzenie. Każdy z nas chętnie wyda pieniądze na coś co będzie go satysfakcjonowało i będzie wyróżniało się na rynku. Sposób zagospodarowania terenu wokół inwestycji to często jedno z pierwszych pytań zadawanych przez klientów.

Niestety ciężko będzie klientom tego dewelopera skorzystać z programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych” ponieważ dobre mieszkania wykonane z dobrych materiałów w dobrej lokalizacji są zdecydowanie droższe a co za tym idzie wyklucza to możliwość skorzystania z tego programu.

Pana Roksanesa Żukowskiego – pełnomocnika firmy TOMPOL zapytaliśmy również o perspektywy w 2014r dla jego firmy. W odpowiedzi uzyskaliśmy informację iż mają nadzieję że rynek pierwotny będzie się rozwijał. Każdy podejmując decyzję o kupnie nieruchomości woli wybrać nową substancję wykonaną z dobrych materiałów o odpowiednich parametrach izolacyjnych niż np. trzydziestoletnie mieszkania w blokach. Kredyty klienci biorą często na 30 lat więc coraz większą uwagę zwracają na jakość aby przez wiele lat nie musieć dokonywać napraw czy remontów.

Na koniec przedstawiamy  poradę p. Żukowskiego w kwestii udanego zakupu wymarzonego mieszkania. Przede wszystkim według niego najważniejsza jest lokalizacja, wykorzystane materiały do budowy oraz doświadczenie dewelopera a co za tym idzie jakość wykonania. Ważne jest to aby porozmawiać z osobami, które już dokonały zakupu u danego dewelopera, dowiedzieć się jak się mieszka, czy są jakieś problemy, usterki jak są one usuwane itp.

Mottem firmy jest „wielkopolska jakość”. Uważają że ważny jest każdy klient i każde z mieszkań budują tak jakby robili je dla siebie. Pan Żukowski mieszka na jednym z osiedli wybudowanych przez TOMPOL a zawodowo zajmuje się sprzedażą tychże mieszkań, to mówi chyba samo za siebie. Wie co sprzedaje i jest pewien najwyższej jakości tego co TOMPOL buduje.

 /rz/

Marzec 2016
data dodania: 2016-03-31

Po południu 31 marca w szpitalu w Miami zmarła w następstwie zawału Zaha Hadid – jedna z najgłośniejszych architektów i projektantów ostatniej dekady. Krytycy potrafili się u niej doszukać motywów postmodernistycznych, „radykalnego feminizmu płaszczyzny”, a nawet, jako że pochodziła z Iraku, gdzie jej ojciec był jednym z aktywistów satelickiej wobec Saddama Partii Demokratycznej, nawiązań do arcydzieł architektury arabskiej i bliskowschodniej.... więcej...

data dodania: 2016-03-30

Kiedy pół wieku temu czasopismo „Popular Mechanics”, łączące ambicje dydaktyczne „Młodego Technika” z marketingową przebojowością tabloidu, tłumaczyło w ten sposób swoim czytelnikom fenomen perlitu, porównanie to było zrozumiałe bodaj tylko w Stanach: zarówno prażona kukurydza, jak spęczniałe po wyżarzaniu w temperaturze tysiąca stopni okruchy skały pochodzenia wulkanicznego znane były przede wszystkim w Nowym Świecie.

więcej...
data dodania: 2016-03-29

No cóż: nie tyle może projekt, co kosztorys projektu. I nie tyle nowego domu, co remontu. I nie tyle kosztorys, co jego podstawa: obmiar. Trochę więc jak w dowcipie o Mercedesach rozdawanych w Moskwie, ale tylko trochę:  darmowa aplikacja ON 3D-CameraMeasure naprawdę umożliwia dokonanie rozbudowanych pomiarów bez dalmierza i taśmy z dokładnością – przy powierzchniach rzędu kilkuset m.kw. – rzędu 2-3... więcej...

data dodania: 2016-03-25

Gry słów są zwykle nieprzekładalne, a już gdy w grę wchodzi nomenklatura chemiczna.. CO2ncrete brzmi po angielsku świetnie – ale nie da się go przełożyć na BetO2N: dwutlenek węgla zmienia się w tłumaczeniu w dwutlenek azotu... Mniejsza jednak o przekład: grunt, że dopracowywana jest technologia, która pozwoli na projektowanie i budowanie domów... więcej...

data dodania: 2016-03-23
Na rynkach nieruchomości od początku wieku głośno o „house flipping”. Sama praktyka jest znacznie starsza – inwestorzy „od zawsze” kupowali budynki zniszczone lub przeznaczone przez poprzedniego właściciela do szybkiej sprzedaży, doprowadzali je do stanu świetności (lub bodaj używalności) i sprzedawali z dużym zyskiem. Czy rzeczywiście jest to szansa na interes życia? Z pewnością dla biur projektowych i firm remontowych. więcej...
data dodania: 2016-03-21

W dopracowanym projekcie domu jednorodzinnego nie może zabraknąć efektownie zwizualizowanych drzew wokół: połyskująca mgiełka w Photoshopie, wir zielonej piany na makiecie – i wątłe, bezlistne, trzyletnie sadzonki pierwszej wiosny na własnym. Co zrobić, żeby drzewa szybciej pojawiły się wokół naszego domu?

więcej...
data dodania: 2016-03-18

Drewno w architekturze na szczęście nie daje się zepchnąć do niszy, wypełnionej "domami z bali", biedabudkami ze sklejki i zakurzoną boazerią z epoki późnego Gierka. Powraca - i to powraca w wielkim stylu.

więcej...
data dodania: 2016-03-18

Nie, powyższy tytuł to nie głos w politycznej dyskusji nad legalizacją marihuany leczniczej i domami w oparach dymu. Po prostu: niezależnie od zapędów dziennikarzy do aluzyjnego puszczania oka, konopie przez stulecia stanowiły ważny surowiec odzieżowy i budowlany – i również dzisiaj mogą być wykorzystywane w licznych projektach.

więcej...
data dodania: 2016-03-16

Projekty restauracji - tak, to zajęcie, w którym architekt może się spełnić. A jeśli w dodatku projekt ma zostać zrealizowany w sercu Paryża? Taka propozycja może być dla każego biura projektowego zleceniem życia - dopóki nie okaże się, że idzie o kolejną placówkę McDonalda.

więcej...
data dodania: 2016-03-15

Projekty budynków jednorodzinnych często już z góry zakładają docieplenie ścian z zewnątrz, przy czym najczęściej stosowanym – bo najtańszym! - materiałem nie jest wełna mineralna czy tzw. polistyren ekstrudowany (XPS) lecz styropian, wynaleziony w połowie wieku przez BASF: lekki, łatwy w obróbce i – jak się wydaje – nieszkodliwy dla zdrowia. Tylko dlaczego pod jego grubymi płytami nikną wszystkie detale architektoniczne,... więcej...

data dodania: 2016-03-14

W budynkach użyteczności publicznej spotykamy się z nimi tak często, że właściwie ich nie zauważamy, chyba, że ich głośny huk przerwie nam rozmowę. A przecież, jeśli przyjrzeć się bliżej wynalazkowi, jakim jest kurtyna powietrzna, okazuje się ona rozwiązaniem na poły fantastycznym: niczym „nowe szaty cesarza” utkana z niczego oddziela mroźną lub upalną ulicę od chronionego przez nas wnętrza.

więcej...
data dodania: 2016-03-11

Przekroje – maszyn, zwierząt i budynków – fascynują, zwłaszcza kilkuletnich eksploratorów. Ale czy dałoby się stworzyć projekt budynku rzeczywiście przeciętego-na-pół? A potem – zrealizować go, czyli postawić taki dom ze śladem po cięciu?

więcej...
data dodania: 2016-03-10

Cement i beton – rzecz stara jak świat, a przynajmniej jak Rzymianie, którzy używali go na wielką skalę. Wiadomo, że nie da się  bez nich budować, ale zwykle wydaje nam się produktem wyjątkowo pospolitym, masowym i „brudnym”. Z niesmakiem oglądamy szary nalot na liściach, z ulgą myślimy o tym, że prawie 60 proc. światowych cementowni mieści się gdzieś daleko, w Chinach. A jednak – beton może być tworzywem... więcej...

data dodania: 2016-03-09

Przewidywania „KB Projektu” się sprawdziły: aż 55 proc. głosujących w plebiscycie na „Makabryłę 2015”, czyli najbrzydszy budynek wzniesiony w ubiegłym roku w Polsce uznało zań Centrum Handlowe w Kwidzyniu: klockowatą „galerię”, okalającą z trzech stron dwie przedwojenne kamienice. Dla mieszkańców miasta to jednak wątpliwy zaszczyt.

więcej...
data dodania: 2016-03-09

Jedni burzą – drudzy budują. W środowisku miłośników zabytków zawrzało na wiadomość, że w wielkopolskim Kościanie w majestacie prawa zburzony zostanie ostatni w tym mieście, bliko trzystuletni gliniany dom – a tymczasem na targach wygrywają kolejne projekty nowych domów z gliny, a ich entuzjaści spierają się co najwyżej, czy lepsze są bloczki z tzw. gliny lekkiej, czy lite ściany.

więcej...
data dodania: 2016-03-04

Geolodzy od dawna wzdychają na relikt klasyfikacyjny: terminem „łupki” określana jest duża i niejednorodna grupa skał o bardzo różnym składzie i właściwościach. Niektóre łupki nabrały w ostatnich latach znaczenia nieledwie strategicznego ze względu na szansę pozyskiwania z nich ciężkiej ropy naftowej i perspektywę niezależności energetycznej posiadających je krajów. Inne są od stuleci charakterystycznym elementem krajobrazu Anglii, południowych... więcej...

data dodania: 2016-03-03

Są nominacje, których każdy pragnąłby uniknąć. Żyjemy jednak w niełatwych czasach: wokół roi się od głosowań na najgorszą książkę, program, film i kreację roku. Z jakiegoś jednak powodu wszyscy słyszeli o hollywoodzkich „Zlotych Malinach”, mało kto jednak wie, że każdy niemal kraj pierwszego świata doczekał się swojego konkursu na najgorszy projekt architektoniczny.

więcej...
data dodania: 2016-03-02

Zimy i tak są coraz cieplejsze, żeby zobaczyć śnieg, trzeba się wspinać w wyższe partie hal. Czy warto dodatkowo „dogrzewać” przestrzeń wokół domu, innymi słowy – wypuszczać ciepło bezużytecznie? Czy nie warto postawić na wentylacyjne wymienniki ciepła?

więcej...