Aktualności

Drzewko elektryczne

data dodania: 2016-09-20

Popularność postaw proekologicznych, niejasne poczucie winy w obliczu globalnego ocieplenia, rosnące ceny energii – wszystko to sprawia, że w projektach nowych domów jednorodzinnych coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju przydomowe generatory prądu. Zwykle są to panele solarne, których wydajność pozostaje jednak mocno ograniczona. Na klasyczną turbinę wiatrową mało kto sobie pozwala – jest to inwestycja nie na kieszeń właściciela pojedynczego domu, radykalnie też zmienia widok otoczenia. Ale wiatr, przelatujący bezużytecznie wokół, kusi, kusi.. Stąd zapewne wzięła się koncepcja „Wiatrowego drzewka”, „L’Arbre a Vent”, mocno promowanego przez francuski startup New Wind.

Sam pomysł jest prosty: rozgałęziony zestaw osadzonych pionowo mini-turbin wiatrowych ze skrzydłami wirnika w kolorze zielonym, z daleka (no cóż, z bardzo daleka…) przypominającym liście drzewa, może teoretycznie stanąć na dachu każdego domu lub  ogrodzie. Skonstruowana została w ten sposób, że wirniki poruszane są już przez naprawdę delikatne podmuchy wiatru, a generowana w ten sposób energia wystarczyć ma, jak deklarują pomysłodawcy, do „ogrzania domu jednorodzinnego” lub „oświetlenia terenu wokół domu”.

Seems legit… Nic dziwnego, że „Wiatrowe drzewko” odbywa triumfalny pochód przez UE, a kolejne korporacje, chcąc się wykazać, kupują bodaj tuzin nowych mikro-turbin, by móc postawić je na dachu siedziby. Prototyp kosztuje wprawdzie, bagatela, około 25 tys. euro, no, ale skoro zwraca się w ciągu dwóch lat…

Sceptycy jednak nie wypuszczają z rąk kalkulatorów, mierników napięcia, a przede wszystkim może portfeli, i zauważają, co następuje:

Turbiny wiatrowe są nie bez kozery wysokie i mają poprzeczną oś napędu. Taki sposób pozyskiwania prądu, z szybciej wiejących wiatrów, jest po prostu znacznie skuteczniejszy, Owszem, „Wiatrowe drzewko” jest w stanie wyłapać i obrócić na energię elektryczną pojedyncze podmuchy – ale wydajność takiego rozwiązania jest fatalnie niska, a koszt uzyskanego w ten sposób prądu – wielokrotnie wyższy niż wynosi cena rynkowa. Zdaniem autorów ze specjalistycznego bloga cleanenergy.com, tego rodzaju turbina ma szanse zwrócić się po… 107 latach. A przy wydajności ok. 3.500 kWh jednej turbiny, do „obsłużenia” domu będzie ich potrzeba co najmniej czterech. Przepływy strumieni powietrza są zjawiskiem dość złożonym – położone blisko siebie miniturbinki będą odbierać sobie wzajemnie siłę napędową. No i uwaga, ekolodzy: ptaki nie są aż tak inteligentne, by nie usiłowały siadać na zielonym pseudo-drzewku. Nie obejdzie się bez ofiar.

Owszem, „elektryczne drzewko” może być świetnym miejscem na przyczepienie świątecznych lampek – i w tym zakresie mogłoby się okazać samowystarczalne energetycznie. Ale jeśli komuś na serio zależy na dodatkowym źródle energii – doprawdy, panele słoneczne są lepsze.

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...