Aktualności

Dzwonki na wietrze

data dodania: 2016-06-24

Moda na bambusowe lub metalowe „dzwonki wietrzne” osiągnęła swoje apogeum przed kilku laty – i powoli, na szczęście, cichnie, a wraz z nią nasze ogrody i tarasy, gdzie dotąd nie można się było uwolnić od lepiej lub gorzej skomponowanego pobrzękiwania za każdym podmuchem. Dobrze, że większość z tych „kurzołapek” za pięć złotych idzie na złom – ale dobrze też, że projektanci domów i przestrzeni publicznej nie rezygnują z bardziej twórczego wykorzystania ksylofonu.

Sam instrument święcił największe triumfy w wieku XIX, przede wszystkim za sprawą Saint-Saënsa. Z czasem ewoluował: pedagodzy i muzycy z żyłką do wychowania, w rodzaju Carla Orffa, przerobili go na cymbałki, technolodzy zastąpili palisander włóknem szklanym, a kompozytorzy sięgnęli poń przy tworzeniu muzyki do filmów sensacyjnych, gdzie znakomicie wzmaga napięcie. A potem przyszła moda na Daleki Wschód i feng shui.

Ksylofony i dziś jednak mogą ucieszyć, jeśli zbudowane są z czegoś więcej niż kilku uciętych ukośnie rurek. Świetny tego przykład dali architekci z londyńskiego studia pH+, którzy wznieśli niewielki pawilon dla szkoły zajmującej się dziećmi z porażeniem mózgowym, które za wszelką cenę zachęcać trzeba do rozwijania i ćwiczenia motoryki. Jedną z najlepszych „przynęt” okazał się labirynt ze ścian wyłożonych miedzianymi, odpowiednio zestrojonymi rurkami. Maluchy wkraczają do labiryntu uzbrojone w niewielkie drewniane młotki i – rychło okazuje się, że nie można oderwać ich od komponowania ad hoc.

O podobnym fenomenie przekonał się już przed kilku laty brytyjski architekt krajobrazu Mark Nixon, podwieszając pod leśną kładką w duńskim Aarhus kilkaset odpowiednio zestrojonych rur z galwanizowanego złotem aluminium. Tam również, na piaszczystej skarpie pod mostem, z dnia na dzień zaroiło się od dzieciaków: Dorośli również mogli „komponować”, naciskając różne dźwignie z poziomu mostku – i oddawali się temu z dziką radością.

Nixon nazwał swoje rozwiązanie „Chimecco”, od angielskiego słowa „chime”, oznaczającego  dzwonek wiatrowy. Może warto pomyśleć o czymś podobnym na starym drzewie lub altanie, stojącej w kącie ogrodu? Dzieci z pewnością zajmie to na całe godziny. Ważne tylko – dodajmy – by był to odpowiednio duży ogród. (ws)

Marzec 2013
data dodania: 2013-03-25
Rząd w najbliższych latach nie zamierza udzielać  pomocy  osobom ... więcej...
data dodania: 2013-03-22
W Polsce marzenie o własnym domu jest zazwyczaj marzeniem o domu małym. ... więcej...
data dodania: 2013-03-20
Gotowe projekty domów a i projekty wykonywane na indywidualne... więcej...
data dodania: 2013-03-19
Polska jest krajem olbrzymiej liczby  zrujnowanych zamków i pałaców.... więcej...
data dodania: 2013-03-18
Zakup gotowego projektu domu, zdecydowanie tańszego niż projekty domów wykonywane na indywidualne zamówienie, to dopiero pierwszy krok do własnego domu. Domu wymarzonego, ale zbudowanego możliwie jak najtaniej. Oszczędne budowanie wymaga ... więcej...
data dodania: 2013-03-16
W sobotę 16.03 o godz. 8.51 Straż Pożarna w Siemianowicach Śląskich otrzymała wiadomość o zawaleniu się piętrowego domu. Interweniujący strażacy wyciągnęli spod gruzów dwóch mężczyzn.... więcej...
data dodania: 2013-03-15
W zachodniej części Chin, mieście Chengdu, kończona jest realizacja... więcej...
data dodania: 2013-03-14
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podał wyniki analizy sytuacji w... więcej...
data dodania: 2013-03-13
Kilka tygodni temu nastąpiło otwarcie zamku ciechanowskiego, po... więcej...
data dodania: 2013-03-12
W chwili obecnej azbest jest materiałem nie dopuszczanym do stosowania w... więcej...
data dodania: 2013-03-11
Rozporządzenie ministra gospodarki z 2005 roku zakłada wzrost udziału... więcej...
data dodania: 2013-03-08
Projekt najdroższego domu w USA wystawionego właśnie na sprzedaż wykonał... więcej...
data dodania: 2013-03-08
Polska  pracownia architektoniczna  Modern Construction System z Poznania w zespole z firmą Concept Design z Algierii wygrała międzynarodowy  konkurs architektoniczny na projekt kompleksu sportowego w mieście Constantine w Algierii. Na powierzchni ok. 80 hektarów ... więcej...
data dodania: 2013-03-07
I żeby było jeszcze ciekawiej to na Sumatrze. Zaprojektowano tam, w... więcej...
data dodania: 2013-03-06
Jeden z najbardziej znanych na polskim rynku projektantów mody, Maciej... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Na zaproszenie Małopolsko-Podkarpackiego Klastra Czystej Energii  i... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Projekty domów dwupokoleniowych cieszą się wciąż niesłabnącą... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Ustawa developerska powinna zostać zmieniona jak najszybciej gdyż... więcej...