Aktualności

Etiuda w podczerwieni

data dodania: 2016-12-16

Dylematy wreszcie rozstrzygnięte: wszyscy zgadzają się, że idealny dom jednorodzinny powinien być zielono-niebieski.
Nie, niekoniecznie idzie o barwy elewacji, chociaż można spróbować: na pewno jednak idealny dom powinien być zielono-niebieski na obrazie zarejestrowanym przez kamerę termowizyjną. Na pewno warto przeprowadzić takie badanie po zakończeniu prac termomodernizacyjnych: czy jest sens zdecydować się na nie wcześniej, w trakcie budowy lub bezpośrednio po jej zakończeniu?

Zasady badania kamerą termowizyjną są dla wszystkich zrozumiałe: rejestrujące zmiany temperatury powietrza czujniki są w stanie „dostrzec” wszystkie mostki termiczne, nieszczelności, zbyt wydajne kratki wentylacyjne – innymi słowy, wszystkie drogi, którymi ciepło może „uciekać” z budynku. Stąd na obrazie nawet najbardziej energooszczędnego domu na żółto i czerwono żarzą się zwykle szyby okienne, które wypromieniowują ciepło. Z tym jednak pół biedy: największym zaskoczeniem (ale też źródłem rozwiązania problemu) są zazwyczaj pomarańczowe punkty bądź linie na elewacji. I, jak w negatywie, wyglądać może w kamerze termowizyjnej ściana od środka: niebieska plama lub smuga na jednolicie żółtym tle to najmocniejszy dowód na przemarzanie ściany i ucieczkę ciepła.

Dość powszechnie znane są również zasady sporządzania nagrania kamerą termowizyjną: rejestruje ona różnice temperatur, stąd ważne, by różnica ciepła na zewnątrz i wewnątrz domu wynosiła co najmniej 15 stopni C. Innymi słowy, jeśli nie zamierzamy urządzać w środku łaźni, z badaniem trzeba zaczekać co najmniej do jesiennych chłodów, jeśli nie przymrozków. Wyniki potrafi mocno zafałszować słońce, rozgrzewające (w dodatku nierównomiernie) różne elementy elewacji: zaleca się więc, by nagranie rejestrować co najmniej w bardzo pochmurny dzień, a najlepiej – po zmroku.

Pytanie zasadnicze: czy takie nagranie nie powoduje, że Polak „i po szkodzie głupi”, tj. nie pozwala nam odkryć poważnych wad konstrukcyjnych w momencie, gdy pozostaje nam tylko kosztowne (i, nie da się ukryć, destabilizujące nieco mir domowy) ocieplanie?

To prawda – tyle, że nie bardzo jest jak wykonać takie nagranie wcześniej – właśnie dlatego, że potrzebujemy tej nieszczęsnej różnicy temperatur do stwierdzenia źródła  ewentualnego „przecieku” (ciepła). Wstawienie do budynku w stanie surowym, pozbawionego okien i drzwi, jakiegoś zestawu nagrzewnic, nic by, pomijające niebagatelny koszt finansowy i logistyczny, nie dało: ciepło uciekałoby wszystkimi drogami. Dom musi być – przynajmniej w intencji ekipy budowlanej – szczelny, by można było dostrzec nieszczelności. To jak z tym paradoksem Tuwima: „Najgorzej, to odkurzać i polerować biurko, bo na takim wypolerowanym od razu dostrzec można najmniejszy pyłek”. No właśnie.

Na pierwsze nagranie termowizyjne można ewentualnie zdecydować się przed tynkowaniem czy wykończeniem elewacji – ale już po założeniu okien i drzwi i otynkowaniu ścian od wewnątrz. Koszt wynajęcia na kilka godzin fachowca z kamerą wynosi kilkaset złotych – przy wszystkich kosztach budowy (i ocieplania) można sobie pozwolić na dwie takie wizyty. Tylko skoro już przyjdzie – warto na serio zapytać go o możliwość zainstalowania kamery do drona. I sporządzić solidne nagranie dachu i poddasza z lotu ptaka. [ws]  

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...