Aktualności

Generator: energii czy rozglosu?

data dodania: 2018-02-19

Energooszczędność to słowo-klucz do wielu współczesnych projektów. Ale jak daleko można się posunąć na tej drodze? Można mnożyć warstwy izolacyjne, można stawiać na pompy cieplne, można wreszcie zafundować całemu budynkowi siding z ogniw fotoelektrycznych. Ale czy rzeczywiście ideałem jest dom jednorodzinny o pozytywnym bilansie elektrycznym? Czy chcemy zamienić nasze mieszkania w mini-elektrownie i jakie pociągnąć to za sobą może konsekwencje?

To niebezzasadne pytania, gdy śledzimy dokonania firmy Snøhetta, która najwyraźniej zabiega o energooszczędną palmę pierwszeństwa. Powerhouse Telemark ma być pierwszym w Szwecji budynkiem, który produkować będzie więcej energii elektrycznej niż ją konsumuje.

To pionierskie przedsięwzięcie, więc zwykła panka izolacyjna i panele by nie wystarczyły. Wzniesiony w portowym Porsgrunn Powerhouse Telemark został zaprojektowany w kształcie złożonego, najpełniej wykorzystującego energię słoneczną wielościanu, przypominającego jeden ze szlifów diamentu: nieproporcjonalnie wiele światła słonecznego pada na najbardziej obiecującą ścianę południową.

Snøhetta rozważa stworzenie w niedalekiej przyszłości podobnych projektów domów jednorodzinnych, co każe zadać sobie pytanie: czy nie lepiej wznieść przy domu niewielką elektrownię wodną, zyskując w ramach proste sufity i wolność od najazdów zafascynowanych fotoreporterów?

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...