Aktualności

Glina: mikroklimat i cisza

data dodania: 2016-03-09

Kościańskiego „domu szewca” już pewnie nie uda się uratować: wzniesiony w 1735 roku przez księdza Jana Kantego Jurdzeńskiego jako proboszczówka, stoi opuszczony od blisko dziesięciu lat i ani miejscowy konserwator zabytków, ani władze miejskie nie znalazły środków na jego renowację. Jednocześnie jednak statystyki GUS wskazują, że energooszczędne domy z gliny stawiane są z roku na rok chętniej – i to nie tylko w obszarach „niszowych” jak schroniska turystyczne czy domy wypoczynkowe dla entuzjastów neofolku.

Czy rzeczywiście projekty domów z gliny przekonać mogą kogoś prócz głębokich ekologów? Na pewno nie dadzą się pogodzić z marzeniami o nienagannie prostych liniach i stylistyce hi-tech, trudne może być osadzenie w nich np. szaf wnękowych, projektant musi się sporo nagłowić nad odpowiednim umieszczeniem kanalizacji i instalacji elektrycznej. A jednak entuzjaści – a stowarzyszeń zwolenników budowy domów z gliny jest już w Polsce kilka – powtarzają: ściany z gliny w naturalny, niewymuszony przez osuszacze i nawilżacze sposób wchłaniają i wyparowują wilgoć. Obawa przez pożarem jest płonna: owszem, do glinianej masy lub bloczków dodawana jest (z myślą o lepszej izolacji termicznej) sieczka słomiana, ale stanowi ona zaledwie 20-35 proc. objętości. Przy użyciu odpowiednio grubej i trwałej warstwy ochronnej z gliny lub tynku – ognioodporność jest zapewniona.

Radość z samodzielnego budowania – gliniano-ceglane bloczki można samodzielnie wykonywać na placu budowy przy użyciu prostej prasy – jest niebagatelna, podobnie jak redukcja kosztów: glina jest tańsza od większości „nowoczesnych” surowców, zapewnia też duże oszczędności na ogrzewaniu: jak wyliczają fachowcy, 45-procentowa warstwa słomy (którą można tynkować gliną lub wapnem, osiągając efekt samodzielnej ściany) ma współczynnik przenikania ciepła (0,12-0,13 W/(m².K) ten sam, co 20-centymetrowa warstwa ociepleniowego styropianu.

Na szczęście planując budowę domu, nie od razu trzeba decydować się na rewolucję i skazywać marzącą o podłodze z egzotycznego drewna rodzinę na stąpanie po polepie. Zarówno glina, jak designerzy są bardzo elastyczni: możemy poprosić o to, by w projekcie domu przewidzieć miejsce dla kilku ścianek działowych z gliny: doskonale akumulują ciepło w zimie (a chłodzą w lecie), nadając zarazem charakteru wnętrzu. Może miałoby sens zamówienie projektu glinianego garażu lub niewielkiego budynku gospodarczego (jako pomieszczeń mniej reprezentacyjnych) – i zaproszenie do pracy przy mieszaniu gliny i uklepywaniu bloczków znudzonej progenitury?

Warto jednak zawczasu przypomnieć o jednej cesze glinianych ścian, która może być uznana za wadę lub zaletę: silnie pochłaniają one promieniowanie, co nieraz może przekładać się na drastyczny „spadek zasięgu” telefonii internetowej. Jeśli jednak marzy nam się samotnia pod latem... (ws)

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...