Aktualności

Grozi nam deweloperska Amber Gold?

data dodania: 2013-03-04

Ustawa developerska powinna zostać zmieniona jak najszybciej gdyż pozostawienie jej w obecnym kształcie grozi – według Pawła  Kuglarza, partnera w kancelarii Wolf Theiss  - aferą na skalę porównywalną z afera Amber Gold.  Przede wszystkim należy dopuścić stosowanie odpłatnej umowy rezerwacyjnej, polegającej  na wyłączeniu ze sprzedaży konkretnego lokalu, którym zainteresowany jest nabywca, na pewien czas. Umożliwi to  nabywcy uzyskanie kredytu  bez ryzyka utraty wybranego lokum  a także  bez  zobowiązań,  które wynikają z umów deweloperskich.  Powinna zostać wprowadzona gwarancja bankowa i gwarancja ubezpieczeniowa będące środkami ochrony nabywcy.  Kolejna konieczna zmiana musi umożliwić nabywcom mieszkań czy domów, kontynuację budowy w sytuacji ogłoszenia przez developera upadłości.

Gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego objąć należy w przypadku upadłości banku, według prawnika, którego opinię opublikowała „Rzeczpospolita”,  kwoty wpłacone przez  nabywców na rachunek powierniczy.
Obecna sytuacja prawna  umożliwia nieuczciwym developerom przyjmowanie bez zabezpieczeń pieniędzy od nabywców mieszkań czy domów co w konsekwencji może doprowadzić do afery na skalę nie mniejszą niż afera Amber Gold.
(kaem)

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...