Aktualności

Hotele Orlik i Kościuszko w Krynicy

data dodania: 2014-03-14

W Krynicy - Zdrój zlokalizowane są dwa obiekty hotelowe, którymi zarządza Pan Arkadiusz Wrzostek. Oba skategoryzowane i oba na ulicy Kościuszko. Pierwszy to trzygwiazdkowy Pensjonat Kościuszko. Obiekt wpisany do rejestru zabytków położony jest w otoczeniu równie zabytkowych willi i pensjonatów. Budynek został odrestaurowany już jako murowany, a tylko z zewnątrz obity deskami. Zachowana została z zewnątrz zabytkowa architektura i detale. Około 2 lata temu wnętrza przeszły gruntowną modernizację, zachowując urok starego pensjonatu. Pensjonat położony jest w centrum uzdrowiska tuż nad Krynickim Deptakiem. Dodatkowym atutem jest park po drugiej stronie ulicy ciągnący się na długości kilkaset metrów. Drugi obiekt to trzygwiazdkowy Hotel Orlik. Jest to obiekt, który powstał na bazie starego bliźniaka. Położony jest na tej samej ulicy, w zacisznym miejscu, 200 m od Pensjonatu *** Kościuszko. Działalność hotelową prowadzona jest od 1990 roku.

 Projekty hoteli i ich architektura

Wykonanie projektu Hotelu Orlik zostało zlecone architektowi w Nowym Sączu. Budynek pierwotnie był drewniany. Po remoncie konstrukcja budynku i wnętrz została przystosowana do współczesnych wymogów hotelowych. Fasada budynku pozostała bez zmian. Szalówka drewniana, układ okien , balkonów, pokrycie dachowe także pozostawiono bez zmian. Architektura budynku – styl szwajcarski. Budynek Hotelu ***ORLIK powstał na bazie bliźniaka z lat 60tych. Architektura obiektu nawiązuje do lokalnych tradycji. Ciemne pokrycie dachu, kamień na podmurówce, drewno na elewacji, dach dwuspadowy z wykuszami.

Jeśli chodzi o inspiracje i wzorce architektoniczne, które przypadły właścicielowi Hoteli Orlik i Kościuszko do gustu, to wskazuje on na obiekty z dużymi przeszkleniami, elewacją z naturalnego kamienia i drewna.

 

Budowanie przewagi na rynku

Największym atutem obu obiektów jest położenie w centrum uzdrowiska, w spokojnej i cichej okolicy. Liczy się również obsługa i wysoki standard świadczonych usług, dobra kuchnia, indywidualne podejście do klienta. W pensjonacie Kościuszko właściciel z żoną jest do dyspozycji gości 24 godziny na dobę. Osobiście (ale nie zawsze) gotują, podają do stołu, rozmawiają z gośćmi. Ważny jest bezpośredni kontakt z gośćmi. W hotelu *** Orlik pracuje stała, wykwalifikowana, miła i życzliwa obsługa.

Pracownicy są zaangażowani w swoją pracę. Na nich budowany jest sukces firmy. W hotelu musi być czysto. To podstawowy warunek. Wszelkie życzenia gości obsługa stara się spełniać natychmiast. Równie ważny jest parking przy hotelu. Ładna stylizacja pokoi, dobre materiały i jakość wykończenia. Dzięki tej strategii Hotele Orlik i Kościuszko nie narzekają na spadek przyjazdu gości.

Wykorzystanie miejsc uzależnione jest ściśle od terminu i podlega dużym wahaniom. Od połowy grudnia do połowy marca obłożenie sięga 95%. Podobnie w miesiącach wakacyjnych. W pozostałych miesiącach obłożenie jest już mniejsze, średnio ok. 40%.

 

Planowane inwestycje

 Na razie w planach nie ma budowy nowego obiektu. Z uwagi na brak działek budowlanych w centrum planowany jest zakup działki z budynkiem i późniejsza modernizacja, oraz adaptacja do celów hotelowych. Ze względu na wysokie ceny działek i ich położenie na obrzeżach Krynicy, bez mediów nie wchodzi w grę inwestycja w małe, wolno stojące obiekty noclegowe typu: domki turystyczne, bungalowy czy domki letniskowe. Najbardziej opłacalna w przyszłości ma być budowa obiektów 3,4 gwiazdowych i apartamentowców bez serwisu.

Jak zmieniły się gusta klientów i polski rynek noclegowy

Na pytanie jacy klienci do nas przyjeżdżają Pan Arkadiusz odpowiada, że mili. Lat temu dwadzieścia podstawowym kryterium była łazienka w pokoju. Teraz łazienka to standard. Ludzie są bardziej wymagający. Musi być przede wszystkim czysto i schludnie, miła obsługa, parking, ładny widok z okien pokoju, balkon, śniadanie w formie bufetu szwedzkiego, WIFI najlepiej bezpłatne, blisko do centrum uzdrowiska, a jednocześnie cicho i spokojnie, no i oczywiście aby pokój nie był za wysoko lub winda.

Hotele, czy pensjonaty, zwłaszcza miejscowościach turystycznych, to nie tylko miejsca do spania. Obiekty muszą posiadać dodatkowe usługi w postaci wyżywienia, SPA, sal szkoleniowo – weselnych, itp. Zarówno w Pensjonacie *** Kościuszko, jak i w Hotelu *** ORLIK organizowane są szkolenia, spotkania biznesowe, integracyjne dla niewielkich grup. Organizowane są również komunie, chrzciny, stypy, rocznice ślubu, urodziny. Raz odbyło się nawet małe wesele dla najbliższej rodziny.

W polskim rynku noclegowym wszystko zmieniło się na lepsze. Konkurencja wymogła zmiany, modernizacje obiektów starych zaniedbanych. Przybyło przede wszystkim skategoryzowanych hoteli 3,4 gwiazdkowych oraz pensjonatów.

A jakie trendy wśród hotelarzy są wartr obserwowania? Podobnie jak w supermarketach nie ma stałych cen za pokoje hotelowe. Mnóstwo promocji aby przyciągnąć gości. Pobyty będą coraz krótsze. Już teraz coraz mniej osób przyjeżdża na cały tydzień, a na 2 tygodnie to już rzadkość.

G.S

 

Styczeń 2018
data dodania: 2018-01-29

Architektura edukacyjna? Pół wieku temu Herbert pisał dowcipnie o „edukacyjnym labiryncie” wzniesionym przez Dedala na Krecie z nadzieją (jak się okazało, daremną) o wyedukowaniu Minotaura. Od tego czasu architektura szkoleniowa zeszła na psy i w najlepszym razie sprowadza się do plansz z datami czy symbolami chemicznymi umieszczanymi na fasadzie budynków, tak, jak ma to miejsce w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Czasami jednak zdarzy się perełka, którą warto wykorzystać... więcej...

data dodania: 2018-01-29

Często zapominamy, że kluczem do dobrej architektury jest prostota: że projekt domu jednorodzinnego, niezależnie od tego, ile należy wbudować obwodów, instalacji, zabezpieczeń i jak drobiazgowo rozrysować osadzenie okiennic i ościeżnic, zaczyna się (albo powinien się zaczynać) od jednego ruchu ołówka, od „picassowskiej” kreski, która osadzi budynek w przestrzeni, w krajobrazie, powiąże z otoczeniem i pokaże główną oś ruchu; bez tego będziemy mieli do czynienia z magazynkiem,... więcej...

data dodania: 2018-01-26

Nie ustają wysiłki architektów i urbanistów, by w niezwykle skomplikowanych relacjach przestrzennych, prawnych i własnościowych współczesnych metropolii wygospodarować miejsca mieszkalne dla bezdomnych, wykluczonych, posiadających ograniczone środki. Nie sposób tych rozwiązań „przeszczepić” wprost do projektów domów jednorodzinnych: warto jednak zwracać na nie uwagę zarówno jak na pewien wariant wrażliwości społecznej, co nieoczekiwany pomysł na zagospodarowanie przestrzeni,... więcej...

data dodania: 2018-01-25

Wznoszenie „sezonowych” budynków z lodu – dawniej wycinanych lub mozolnie rzeźbionych bloków, dziś częściej pochodzących z natryskiwania wody na zmiennokształtne, dmuchane formy – staje się powoli standardem zimowych centrów rozrywki i wielkich metropolii. To jednak, co udało się osiągnąć studentom politechniki w chińskim Charbinie każe zastanowić się nad możliwościami nowych technologii, które warto wykorzystać również w przypadku projektów domów jednorodzinnych... więcej...

data dodania: 2018-01-24

Projektanci domów jednorodzinnych nieraz, zmagając się z niezakorzenieniem, tą dolegliwością współczesności, szukają sposobów na odwołanie się do charakteru budownictwa regionalnego. Zwykle działania te są dość nieskomplikowane i sprowadzają się do sięgnięcia po miejscowe materiały budowlane: terakota we Włoszech, łupek w Anglii, oblicowanie z drewna w Europie Wschodniej. Japoński przybysz, Sou Fujimoto, podszedł do zagadnienia od innej strony: zaprojektowany przezeń... więcej...

data dodania: 2018-01-23

Nawet w najbardziej dopracowanych projektach budynków okienka piwniczne traktowane są po macoszemu: trudno o mniej funkcjonalny element konstrukcji i wizji budynku. Ale w przypadku hali do gry w badmintona w ojczyźnie tej gry, Korei Południowej, doświetlenie budynku od dołu okazało się najbardziej sugestywnym elementem projektu powstałego w studiu Iroje Architects. W dzisiejszych czasach nie istnieje uprzywilejowana perspektywa.

więcej...
data dodania: 2018-01-22

Projekty domów jednorodzinnych zwykle – jakkolwiek by nie były zwariowane – zamykają się we wnętrzach o prostopadłych ścianach. Ale co, jeśli ktoś projektuje nie dom, lecz pokój, i nie gdzie indziej, jak w najbardziej zatłoczonym mieście-wyspie świata – Hong-Kongu? Czasami nie ma innego wyjścia, jak upchnięcie studenta w rurze. Nawet, jeśli wymaga to wzniesienia dlań dodatkowej podłogi, by nie osuwał się po ściankach. 

więcej...
data dodania: 2018-01-18

Brytyjski projektant Thomas Heatherwick znany jest z niebanalnych pomysłów, ale sposób, w jaki postanowił rozwiązać problem dwóch „wież mieszkalnych” zaprojektowanych w nowojorskiej dzielnicy Chelsea, wytrącił z równowagi wielu opanowanych krytyków. Poszło o okna apartamentów, zaprojektowane przez Heatherwicka z iście postmodernistyczną dezynwolturą.

więcej...
data dodania: 2018-01-15

Większość projektantów domów jednorodzinnych dba o otoczenie ich zielonym żywopłotem lub odpowiednie rozmieszczenie drzew na trawniku. Króluje jednak zasada, że zieleń nie powinna dotykać ścian budynku: no, może najwyżej bluszcz lub winorośl, wówczas jednak na solidnej siatce. W Portugalii, gdzie wilgoć jest mniej dotkliwa, łatwiej wyzbyć się tego rodzaju zastrzeżeń: „Ukryty Dom” w orzechowym gaju Marco de Canaveses dosłownie tonie w zieleni.

więcej...
data dodania: 2018-01-11

Drzewo pośrodku dziedzińca? Marzenie dla większości wznoszących dom jednorodzinny. Wiadomo jednak, że jest to albo rozwiązanie, które ma szanse spełnić się, gdy dorosną nasze dzieci (jeśli nie wnuki), albo wymaga bardzo skomplikowanych (i niekoniecznie gwarantujących powodzenie) operacji z sadzeniem „dorosłego”, ważącego wraz z bryłą korzeniową nierzadko kilka ton drzewa. Czy tak być musi? Niekoniecznie, jeśli pojawi się projekt domu, który jest w stanie uwzględnić... więcej...

data dodania: 2018-01-10

Patio kojarzone jest zwykle z kulturą śródziemnomorską, iberyjską i środkowoamerykańską: rzeczywiście, wewnętrzny dziedziniec, zacieniony i zwykle wyłożony kamiennymi płytkami, najlepiej sprawdza się w ciepłym i suchym klimacie. Ponieważ ocieplenie postępuje, zdarza się spotkać patio i w Polsce, ale wówczas tym ściślej trzymamy się reguły, nakazującej osłonięcie go ze wszystkich stron przed wiatrami. Tymczasem, jak się okazuje, w Meksyku zdarzają się projektanci domów,... więcej...

data dodania: 2018-01-09

Współcześni koneserzy projektów domów jednorodzinnych żywią uzasadnioną niechęć do PRL-owskich „kostek”: niskie, przysadziste, z małymi oknami, z reguły obrzucone szarym lub co gorsza uróżowionym „barankiem” stanowiły jeden z najgorszych możliwych pomysłów na to, jak wyglądać może dom, nawet, jeśli ich kształt można było wytłumaczyć rygorami „gospodarki niedoboru”. Ale jeśli po kształt sześcianu bierze się Pezo von Ellrichshausen i mnoży go, i podnosi... więcej...

data dodania: 2018-01-08

W większości projektów domów jednorodzinnych obszar „zewnętrzny” i „wewnętrzny” są przejrzyście rozdzielone. Granice domu wyznaczają ściany; jeśli ktoś decyduje się, na wzór śródziemnomorski, na zielone patio (czasem nawet z basenem) na wewnętrznym dziedzińcu, to nadal taki wirydarz pozostaje czymś „wewnątrz: gospodarstwa domowego, niedostrzeganym przez zewnętrzny świat. Ale co robić z kulturą koreańską, w której żywa jest silna potrzeba posiadania ogródka... więcej...

data dodania: 2018-01-07

Planowanie na dachu domu jednorodzinnego ogrodu z regularną ziemną nawierzchnią ma swoich zagorzałych entuzjastów i równie gorących przeciwników. Ci pierwsi wskazują na życzliwość całego rozwiązania dla środowiska, na możliwość wykorzystania w naturalny sposób wody deszczowej, na naturalną izolację cieplną, chroniącą przed upałem w lecie, mrozem w zimie. Ci drudzy – mają swoją rację twierdząc, że woda zawsze znajdzie drogę przez najlepszą nawet warstwę izolacyjną... więcej...

data dodania: 2018-01-04

“Woman in red..” – nucił 20 lat temu Chris de Burgh, ale i wcześniej wiedziano, że czerwień jest jednym z najmocniej oddziałujących na nas kolorów. W czerwień ubierają się kardynałowie i gwiazdy kina, odważni designerzy malują tym kolorem jedną lub dwie ściany domu jednorodzinnego. Ale jakiego trzeba rozmachu, by zaprojektować w kolorze wściekłej czerwieni składzik sprzętu ratunkowego w pobliżu koła podbiegunowego?

więcej...
data dodania: 2018-01-03

Wobec natłoku projektów, fasad i realizacji, szczególnie w centrach miast, projektanci i architekci coraz częściej i chętniej poddają fasady najbardziej wymyślnym zabiegom: w końcu fasada jest tym, co prócz budynku widzi się w pierwszej kolejności, najłatwiej zapewnić sobie jakiś „wodotrysk” śmiałą plamą koloru czy nietuzinkową fakturą. Celują w tym autorzy wysokościowców, chociaż w przypadku projektów domów jednorodzinnych też zdarza się niejedna ekstrawagancja.... więcej...