Aktualności

Instalacje prosumenckie

data dodania: 2014-07-14

Dla większości Polaków idea bycia prosumentem jest wciąż obca. Nie zdajemy sobie sprawy co to oznacza i jakie korzyści ze sobą niesie. W sporym uproszczeniu prosument to osoba, która zaangażowana jest w produkcję i konsumpcję na własny użytek. Pojęcie to wprowadził do użytku amerykański futurysta Alvin Toffler w latach 70 tych XX wieku. Współtworzenie dóbr może odbywać się zarówno indywidualnie jak i w grupie np. praca w zespole tworzącym oprogramowanie open source.

Obecnie w wysokorozwiniętych społeczeństwach jest potrzeba by dywersyfikować źródła energii elektrycznej. Idea prosumencka doskonale wpisuje się w ten nurt. Produkcja małych ilości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, która zaspokoi w całości lub części potrzeby własne jest tego doskonałym przykładem.

Zakup i montaż instalacji prosumenckich może być od tego roku dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dzięki wsparciu państwa przeciętny Kowalski będzie mógł zainstalować u siebie np: pompę ciepła, ogniwa fotowoltaniczne, kolektory słoneczne, kotły na biomasę czy małą elektrownię wiatrową.

Program „Prosument” ma budżet wynoszący 600 mln złotych. Został on podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który obejmie lata 2014-2015 wydane zostanie 200 mln złotych z czego 100 mln przypadnie na prosumentów indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Drugie 100 milionów otrzymają jednostki samorządu terytorialnego. Prosumenci mogą liczyć na dofinansowanie do 40% inwestycji w fotowoltanikę i małe elektrownie wiatrowe, oraz 20% pozostałych

„Prosument” to także preferencyjne kredyty dla inwestorów oprocentowane na 1% z możliwością rozłożenia rat na 15 lat i okresem karencji wynoszącym 6 miesięcy. Inwestycja może być realizowana przez max 18 miesięcy. Osoby fizyczne mogą liczyć na wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych dla inwestycji w produkcję energii elektrycznej lub 150 tysięcy złotych dla urządzeń dwu źródłowych (produkujących energię elektryczną i cieplną).

Sztandardowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ma swoje wady. Krytykuje go Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, według którego jego zasady są niedopracowane i negują mechanizmy, które doprowadziły do sukcesu programu 45% dopłat do kolektorów słonecznych. Najwięcej uwag jest w kierunku sposobu dystrybucji środków. Odrzucono poprzedni model, w którym środki były przekazywane przez różne banki na rzecz trzech kanałów. Pierwszym mają być gminy, drugim wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej a trzecim banki. Inwestorzy będą mieć problem ponieważ będą mogli skorzystać z dofinansowania tylko w tych gminach, które zgłoszą się do udziału w "Prosumencie". Jeśli ich gmina nie weźmie udziału w programie, to będą musieli się zwracać do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiemy już jednak, że kilka WFOŚiGW do „Prosumenta” nie przystąpi. Tak jest między innymi w Lublinie, Gdańsku, czy Olsztynie. Dodatkowo WFOŚiGW wystosowały wspólne stanowisko i wiemy już, że niechętnie patrzą na współpracę z osobami fizycznymi, wolą to robić w wspólnotami mieszkaniowymi i spółdzielniami.

Wygląda więc na to, że o tym czy „Prosument” będzie programem powszechnym zadecyduje rozpoczęcie dystrybucji przez banki, co jak na razie się opóźnia. W optymistycznym scenariuszu nastąpi to pod koniec roku.

Jako dużą wadę programu wskazano także konieczność powiązania instalacji produkującej ciepło z instalacją produkującą energię elektryczną. Tylko takie urządzenia produkujące ciepło będą dofinansowane. Pierwotnie projekt przewidywał możliwość wsparcie zakupu wszystkich mikroinstalacji OZE.

Rozwój instalacji prosumenckich może w Polsce zahamować w Polsce także fatalny zapis ustawy o OZE, który mówi że prosument może sprzedać wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną za 80% ceny hurtowej po jakiej sprzedawany jest prąd. Do tego musi zapłacić jeszcze podatek dochodowy. W efekcie końcowym sprzedaje prąd po cenie prawie sześciokrotnie niższej niż go kupuje.

G.S

Grudzień 2017
data dodania: 2017-12-29

Kiedy wreszcie sypnie śnieg – bo kiedyś musi! – zwykle zaczynamy doceniać wiatrołap. I jako miejsce do otrząśnięcia opadu, względnie wyszczotkowania psa – i, jeśli rzeczywiście mieszkamy blisko łąki, pola, lasu, zbocza, jako dobrą lokalizację do założenia butów narciarskich.
Ale po co ograniczać się do wiatrołapu? Amatorzy sportów zimowych, jeśli mieszkają w dogodnym terenie, mogą zdecydować się na projekt domu jednorodzinnego, który zagwarantuje im „śluzę”... więcej...

data dodania: 2017-12-29

Powierzchnia domu jest taka, jaka jest – decydują o niej, na najbardziej podstawowym poziomie, nasze możliwości, a doraźnie wybór konkretnego projektu domu jednorodzinnego. Co jednak, jeśli w już istniejących ramach i ścianach nośnych marzy nam się zmienność aranżacji, możliwość posiadania większej lub mniejszej sypialni czy bawialni? Co, jeśli nie zamierzamy przeprowadzać co pół roku remontu i przeprojektowywania wnętrza, a jednocześnie nie chcemy być skazani na ciągle... więcej...

data dodania: 2017-12-28

Iluzje i złudzenia optyczne były specjalnością architektów baroku, którzy ubóstwiali w podobny sposób igrać z gośćmi zwiedzającymi podmiejskie ogrody i pałace: dość wspomnieć na żarciki Borrominiego w rzymskim Palazzo Spada, gdzie przed gośćmi otwiera się "widok" na "boczną galerię", w rzeczywistości będącą freskiem. Ale czy podobne figle mają sens we współczesnych projektach domów jednorodzinnych?

więcej...
data dodania: 2017-12-27

W tradycyjnej architekturze dach służyć miał jako osłona przed deszczem – nie tylko, co oczywiste, dachu budynku, ale i wszystkich fragmentów działki, nad którymi rozpościerał się miłosierny okap. Współczesne projekty architektoniczne podejmują grę z takimi wyobrażeniami – i okazuje się, że okap może być rodzajem fikcji architektonicznej, za którą kryje się przemyślany plan nawodnienia miniaturowego ogrodu. 

więcej...
data dodania: 2017-12-20

Architektom pracującym nad projektami domów jednorodzinnych nieraz marzy się możliwość jakiegoś ‘przełamania’ fasady budynku, wyprowadzenia innych elementów prócz ceramiki, szkła lub drewna, a zarazem operowania na jak największą skalę światłem. Powszechnym uznaniem branży budowlanej cieszą się poliwęglany – stosunkowo mało obciążające środowisko, a zarazem bardzo odporne na zniszczenia. A mimo to, koncepcja, jaką zaprezentował amerykański architekt Stephen Holl,... więcej...

data dodania: 2017-12-19

To w sumie jedno z tych rozwiązań, gdzie za opis powinna wystarczyć pojedyncze zdjęcie. Pablo José Vailatti, współzałożyciel pracowni PJV Architectura zaprojektował w brazylijskim stanie Jaraguá do Sul budynek funkcjonalny, przestronny, oszczędny. Ale to nie to jest powodem, dla którego zatrzymują się przy nim wycieczki, a twórca projektu został zgłoszony do najważniejszych brazylijskich nagród architektonicznych. Novum stanowi postawienie budynku na kształt odwróconej ekierki,... więcej...

data dodania: 2017-12-18

Okładziny termoizolacyjne i hydrofobowe to ciągle wyzwanie dla wielu projektantów domów jednorodzinnych. Jeśli ktoś chciałby ocieplić ściany w sposób niebanalny i ekologiczny, rezygnując z kolejnych warstw czarnego lub białego styropianu (i chmury kuleczek, osiadających na trawnikach, drzewach, pobliskim stawie), rozwiązanie ma na wyciągnięcie ręki: korek. Odrobinę droższy. O niebo ładniejszy. O wiek trwalszy.

więcej...
data dodania: 2017-12-16

Każdy projekt domu jednorodzinnego zaczyna się od fundamentów – wie o tym każdy architekt i inwestor. Tyle, że w nietypowym terenie mogą one przyjąć inny kształt, niż zwyczajowo wylewany w ziemi obrys wszystkich ścian zewnętrznych: czasem przychodzi kopać pod fundamenty głębiej, ale węziej. Przy okazji na kilkanaście godzin  wymrażając grunt na kilka ładnych metrów w głąb.

więcej...
data dodania: 2017-12-13

Gdzie pomieścić rzeczy? Dobry projekt domu jednorodzinnego zwykle uwzględnia sporo miejsca na szafy wnękowe, na zagospodarowanie strychu; zwykle wyszukiwane są też dodatkowe przestrzenie, dawniej beztrosko pozostawiane we władanie kurzu i pająków, dziś coraz częściej wykorzystane co do milimetra – jak miejsce pod schodami. Czasem jednak przydaje się dodatkowe

więcej...
data dodania: 2017-12-10

Istnieją dziesiątki krzywych geometrycznych, wykorzystywanych przez architektów w przyzwoitym, rozbudowanym projekcie domu jednorodzinnego. Ale analemma? Linia zakreślana na nieboskłonie przez punkt, w którym znajduje się Słońce widziane z określonego punktu codziennie o tej samej godzinie, która na Ziemi ma kształt ósemki? Taki dziwoląg może się przydawać przy budowie obserwatorium lub Stonehege, ale dlaczego w przypadku domu?

więcej...
data dodania: 2017-12-09

Takie projekty przebudowy i rozbudowy domów jednorodzinnych zdarzają się naprawdę wyjątkowo. Najczęstszym pomysłem na powiększenie powierzchni mieszkalnej jest, oczywiście, zagospodarowanie strychu, często pojawiają się przybudówki (celowała w tym szlachta dawnej Rzeczypospolitej, której dworki rozrastały się jak labirynty), nieraz praktykowane jest dobudowanie piętra, a najbardziej zdeterminowanym zdarza się, choć to półlegalne i bardzo ryzykowne, pogłębiać piwnicę.... więcej...

data dodania: 2017-12-08

Przesadny historyzm, a tym bardziej nawiązanie w projekcie budynku do odkryć archeologicznych może być ryzykowne: wszyscy znamy okrutne memy ze zdjęciami rezydencji, które postanowiono przyozdobić nawiązaniami do średniowiecza (baszty, mury, fosy) albo krzywo doklejonymi „antycznymi” kolumnami korynckimi z betonu. Ale rozwiązanie, po które sięgnął meksykański architekt Isaac Broid i jego pracownia Productora jest fantastycznym pomysłem na integrację najnowocześniejszego i... więcej...

data dodania: 2017-12-07

Liczba nowych zawodów rośnie każdego dnia i niektóre wydają się pojawiać trochę za sprawą przymusu „kreowania nowych potrzeb”, a nie odpowiadania na rzeczywiste. Wygląda jednak na to, że już niedługo nie sposób będzie skompletować projektu domu jednorodzinnego – przynajmniej jeśli będzie nam zależało, by życie w nim upływało w harmonii – bez wsparcia wykwalifikowanego Projektanta Nocy.
Brzmi to trochę groźnie, ale w gruncie rzeczy chodzi o rozwinięcie znanej... więcej...

data dodania: 2017-12-03

Często zwraca się uwagę na potrzebę projektów domów jednorodzinnych, w których zmieści się rozbudowana rodzina wielopokoleniowa (czasami jeszcze takie się zdarzają nie tylko w snach demografów). Iść w wysokość czy w powierzchnię? Dom bliźniak czy dwupiętrowy? Okazuje się, że można pójść w wyobraźnię – i przy okazji zrehabilitować rodzaj zapomnianych już prawie budynków gospodarczych, które kiedyś przesądzały o charakterze prowincji. „Chmielowe baszty” (hop... więcej...