Aktualności

Jak schować drzewo? W lesie

data dodania: 2018-07-19

Wyzwaniem dla inwestora, wznoszącego dom na zadrzewionej działce, bywa zmieszczenie budynku, a także posadowienie go wśród wielu liściastych i ukorzenionych obiektów. I nie idzie tu tylko o kwestie uzyskiwania zgody na wycinkę drzew, „prawo Szyszki” i podobne okoliczności. Budowa fundamentów bywa fizycznym wyzwaniem, jeśli nie chcemy pozostawić po sobie pustyni. Czy jest rozwiązanie? Wydaje się, że wieża obserwacyjna w szkockim Inverewe Garden może okazać się ważną inspiracją.

20-metrowy budynek wzniesiono na zamówienie właściciela ogrodu, National Trust for Scotland, któremu zależało na uatrakcyjnieniu parku narodowego. Wyzwaniem były warunki: strome zbocze, poprzerastane świerkowymi pniami i status parku narodowego. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem konstrukcyjnym i jak sprawić, żeby wieża nie przesłoniła drzew?

Okazało się, że pomysł na „syntetyczne, abstrakcyjne drzewo” działa. Wzniesione ze sztucznie skorodowanej, miejscami oksydowanej stali i wykończonych ogniowo na czarno belek jest obecne, ale nie rzuca się w oczy, wygospodarowując zarazem aż 64 m. kw. przestrzeni na minimuzeum i galerię. Świetnym pomysłem jest też „wyjęcie” z rozwiązania klatki schodowej, zapewniając w zamian osobne przejście: to sposób na oszczędność miejsca w wielu domach jednorodzinnych.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...