Aktualności

Jak uniknąć termogwałtu

data dodania: 2016-03-15

Pół biedy, jeśli mamy do czynienia z projektem nowego domu jednorodzinnego, obfitującego w jednolite płaszczyzny, którym od początku nadać można jednolitą, stonowaną kolorystykę. Gorzej, jeśli styropian używany jest niefachowo do prac dociepleniowych budynków z wielkiej płyty lub o pokolenie starszych kamienic modernistycznych. Odcienie, sgrafiti, gzymsy, boniowania – wszystko niknie pod napuchłą płytą, przypominającą sprasowany popcorn.

Zarazem ocieplanie od zewnątrz ma swoje wyraźne przewagi – finansowe i logistyczne – nad ocieplaniem wewnętrznym, które projektanci biorą pod uwagę. Położenie na zewnętrznej elewacji styropianu kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych za metr sześcienny, likwiduje wszystkie mostki termiczne, a przede wszystkim – gwarantuje nieingerencję we wnętrza mieszkalne.


Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na „opuchliznę”? Warsawianiści biją na alarm, widząc, jak „brudna piana” pochłania kolejne elewacje z cegły klinkierowej, pod warstwą „panierki” zniknął Szpital św. Zofii i budynki zaprojektowane przez Bogdana Lacherta, w Białymstoku przerobiono przed kilku laty na jagodowo gmach sądu...

Na szczęście nie musi tak być – co udowodniła wspólnota mieszkaniowa sprawująca rządy w kamienicy na ul. Grochowskiej, zaprojektowanej w roku 1938, a dokończonej u progu stalinizmu. Przygotowując się do obecnego remontu, mieszkańcy niejako „dokończyli” przedsięwzięcie z roku 1938, wyróżniając stonowaną kolorystyką parter i gzyms, wieńczący na wysokości VI piętra fasadę. Udało się również odtworzyć boniowania, czyli naśladownictwo kamiennych ciosów. Oczywiście, takiej termomodernizacji nie uda się przeprowadzić przy pomocy rzutkiej ekipy, wyposażonej w wiadro lepiku, podnośnik i sporo energii. Na szczęście nietrudno jest to zaprojektować. (ws)


 

W powszechnej opinii w naszym kraju termomodernizacja kojarzona jest jednoznacznie z dewastacją budynków. Pod warstwą styropianu giną detale architektoniczne, a budynki bezpowrotnie tracą swój charakter. Jest to przypadek powtarzający się najczęściej, niestety zdarza się on kiedy wspólnoty polegają jedynie na wiedzy i umiejętnościach oferowanych przez wykonawcę takiego remontu.

Niekoniecznie tak musi być. Działanie świadome, skorzystanie z fachowej wiedzy architekta mogą pomóc w poprawnej realizacji takich remontów, dzięki którym budynki, przy okazji docieplenia mogą wręcz zyskać.

 

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...