Aktualności

Jaka konstrukcja dachu będzie dla mnie najlepsza?

data dodania: 2014-10-17

   Jednym z najważniejszych i droższych elementów budynku jest niewątpliwie to co chroni nasz dom przed zmienną pogodą, i w dużej mierze wpływa na jego wygląd. Dach bo o nim mowa, z zewnątrz wyglądający jak prosta czapka, w środku kryje mnóstwo rożnych elementów współpracujących ze sobą aby cała konstrukcja solidnie spełniała swoje zadanie. 
   Przed podjęciem decyzji przy zakupie projektu gotowego, bądź projektu indywidualnego dobrze zorientować się jaki rodzaj dachu będzie dla nas odpowiedni. Przy wykonaniu należy ściśle trzymać się projektu. Nie wolno samowolnie zmieniać żadnych elementów konstrukcji więźby bo może to doprowadzić do katastrofy budowlanej. Takie zmiany może wprowadzić tylko doświadczony i uprawniony projektant nanosząc je przed złożeniem projektu o pozwolenie na budowę. Przejdźmy zatem do tematu artykułu jakim jest konstrukcja dachu.
  Obecnie najpopularniej stosowanymi dachami są dachy o konstrukcji więźby krokwiowej, krokwiowo-jętkowej, płatwiowo kleszczowej i z wiązarów kratowych. Sporo prawda? Jest jeszcze więcej, ale ze względu na to, że piszę w oparciu o projekty domów jednorodzinnych , ograniczam się to kilku najważniejszych rodzajów więźb najczęściej stosowanych w projektach tego typu.
   Wiązar krokwiowy i jętkowy składa się w zasadzie z dwóch elementów tzn. dwóch krokwi połączonych ze sobą na kształt litery V. Czasami bywa on wzmocniony dodatkowymi poziomymi belkami , czyli jętkami umieszczonymi w 1/3 długości krokwi. Taki rodzaj dachu ma zastosowanie w budynkach o rozpiętości ścian 7-10m.
   Wiązar płatwiowo-kleszczowy to kolejna uniwersalna, ale dość skomplikowana konstrukcja. Oprócz krokwi i jętek są jeszcze słupy, płatwie, kleszcze, miecze, podwaliny i czasami drewniane ścianki kolankowe. Ze względu na mnogość elementów, konstrukcja taka jest trudniejsza w wykonaniu i droższa. Dach płatwiowo-kleszczowy ma zastosowanie w budynkach o rozstawie ścian do 16m i kącie nachylenia połaci od 6-70st. Jedną z zalet takiego dachu jest minimalna wartość sił poziomych dlatego też taki dach jest idealnym rozwiązaniem dla domów z poddaszem użytkowym ze ściankami kolankowymi. Polecany również do budynków o skomplikowanym rzucie lub dachach wielopołaciowych.
   Wiązar kratownicowy jest nowoczesnym rodzajem konstrukcji dachowych. Z pozoru skomplikowane, przypominają więźby rozporowe tylko z krzyżulcami zamiast jętek. (Krzyżulce to elementy łączące krokwie z pasami dolnymi. Mają wymiary3,8x8,9cm lub 5x10cm. Łatwe do wykonania, lekkie i tanie ze względu na to, że wykonuje się je z desek a nie z bali. Stanowią jednoczesne podparcie dla pokrycia dachowego i sufitów nad ostatnią kondygnacją., co znacznie oszczędza czas i robociznę. Dach oparty na wiązarach zaleca się stosować głównie w domach bez poddasza użytkowego, parterowych, ze ścianami o rozpiętości do 12m i kącie nachylenia połaci od 14-23st. Krokwie kratownic mają niewielkie przekroje o wym. od 3,8 x 8,9cmdo 5 x 15cm wynikające z charakteru pracy kratownicy oraz ich niewielkiego rozstawu wynoszącego najczęściej 60-90cm.
    Kształt połaci dachowej zależy od wielu atrybutów. Najważniejsze są warunki Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do których niestety mamy obowiązek się dostosować. Określają one kąt nachylenia, wysokość kalenicy, rodzaj pokrycia dachowego niekiedy sugerując nawet jego kolor. Kolejnymi rzeczami są wizja projektanta i wymogi inwestora. Klimat, teren, miejscowa architektura też nie są bez znaczenia. Projektant dobiera typ więźby do rozpiętości ścian.
   Z ekonomicznego punktu widzenia warto podkreślić,że od szerokości budynku zależy długość krokwi. Przy długości przekraczającej 4,5m znacznie wzrasta naprężenie co niesie za sobą konieczność zwiększenia ich przekroju. Nie jest to opłacalne pod względem finansowym . Dlatego też dach krokwiowy ma zastosowanie na niewielkiej rozpiętości. Gdy ta jest większa podpiera się je jętkami bądź płatwiami.
   Do innych elementów stosowanych w konstrukcjach więźb dachowych należą murłaty . Są to belki które mają za zadanie równomiernie rozłożyć obciążenia pochodzące z wiązarów dachowych. Są kotwione do ścian nośnych co 2,5-4,00m i na końcach. Najczęściej mają kwadratowy przekrój i wym. 10x10cm, 14x14cm i 16x16cm. Dodatkowymi elementami usztywniającymi konstrukcję dachu są wiatrownice. Czyli deski o przekroju 3,8x10cm do 5x12cm. przybijane od wewnątrz do krokwi. Ich zadaniem jest dodatkowe usztywnienie konstrukcji. Łaty to listwy stosowane w niektórych rodzajach pokrycia np. Dachówka ceramiczna czy blacha. Łaty mają wymiary od 2,5x3,8cm do 4x6cm Dodatkowo w dachach o niewielkim nachyleniu, mogą stanowić usztywnienie konstrukcji przed działaniem wiatru. Miecze są skośnie ustawionymi belkami łączącymi słupy z płatwami. Zmniejszają rozpiętość płatwi i usztywniają więźbę w kierunku podłużnym.
   Na koniec chciałabym poruszyć jeszcze kwestię prefabrykowanej więźby. Jest przywożona bezpośrednio z zakładu na plac budowy. Jest lżejsza niż ta tradycyjna, tak więc do jej wyrobu zużywana jest mniejsza ilość drewna. Wykonanie jej elementów jest dokładniejsze, i można z nich zbudować dach o dużej rozpiętości bez wstawiania słupów na poddaszu. Poddane komorowemu suszeniu elementy są później fazowane na krawędziach. Takie drewno ma większą odporność na korozję biologiczną i ogień, niż te oferowane na składach. Gotową więźbę montuje się 2-3 dni a jej koszt wcale nie jest wiele większy iż tradycyjne rozwiązanie. Umożliwia to szybkie pokrycie konstrukcji pokryciem dachowym a co za tym idzie nie narażanie jej na zbyt długie poddawanie warunkom atmosferycznym.
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Przed podjęciem decyzji na projekt, warto dokładnie pomyśleć nad rozwiązaniem dachu jaki posiada tak aby budowa i użytkowanie były ekonomiczne, funkcjonalne i trwałe.

ef.

Marzec 2017
data dodania: 2017-03-31

To rozwiązanie jest znane scenografom i autorom iluzjonistycznych sztuczek: można uczynić pomieszczenie większym rozsuwając je na boki, o ile wcześniej złożone było niejako w harmonijkę. Tak działały jeszcze 50 lat temu składane obiektywy aparatów fotograficznych i szapoklaki, czyli składane cylindry. Ale czy można zaprojektować w ten sposób budynek?

więcej...
data dodania: 2017-03-30

Trudno wyobrazić sobie dziś projekt domu jednorodzinnego bez wiatrołapu – a jeśli ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie, niewykluczone, że po kilku latach zdecyduje się na amatorską dobudówkę, najczęściej zadaszając po prostu i zasłaniając prowizorycznymi ścianami schody prowadzące do wnętrza. Warto zachować mały bodaj przedsionek, który pozwoli oszczędzić na grzaniu i przygotować się na wejście do wnętrza – i zastanowić, jaka jeszcze „śluza” mogłaby nam... więcej...

data dodania: 2017-03-29

Można zbudować dom bez marmuru, bez granitu, bez mosiądzów – ale mało prawdopodobne (choć możliwe), żeby ktoś zdecydował się wznieść dom jednorodzinny według standardowego projektu bez użycia płyt kartonowo-gipsowych. Wynalazek amerykański z czasów II wojny światowej sprawdza się niemal wszędzie: przy budowie ścianek działowych, deskowania dachu, na upartego – jako jastrychu w podłodze. Da sobie z nimi radę niemal każdy – dotnie piłką do metalu, przyklei, zagipsuje.... więcej...

data dodania: 2017-03-29

Dawniej lukarny służyły przede wszystkim jako narzędzie doświetlenia i ewentualnej wentylacji poddasza. Współcześnie, w epoce obfitości źródeł światła oraz okien uchylnych, nie jest to tak pilne. Właścicielom domów jednorodzinnych coraz częściej zależy jednak na urozmaiceniu linii dachu przy pomocy pionowych, łamiących monotonię linii okien. A skoro tak – czy miałoby sens umieszczenie w projekcie kojarzącego się z barokiem, lecz i z dachami XIX-wiecznych kamienic „wolego... więcej...

data dodania: 2017-03-28

Nieotynkowane, ceglane ściany rzadko bywają wyborem właścicieli domu jednorodzinnego: wyjątek stanowią może kraje „ubogiego Południa” w rodzaju Macedonii czy Kosowa, gdzie w krajobrazie pełno jest budynków niedokończonych ze względów podatkowych. Ale właściciel wilii w Hiszpanii nie narzekał na brak środków: czym się więc kierował, wybierając „surowy” projekt?

więcej...
data dodania: 2017-03-24

„Raindrops are falling on my head” – brzmi evergreen. Kto nie lubi dźwięku kropel deszczu? Chętnie nasłuchujemy go z wnętrza budynku, kto zaś jest go szczególnie spragniony – może odtwarzać nierytmiczny szum z jednej z licznych płyt z muzyką ambient. Ale żeby uwzględnić w projekcie ogrodu i domu jednorodzinnego osobną szopę do odsłuchiwania deszczu – tak, na to trzeba być albo konteplującym w duchu zen Japończykiem, albo spragnionym nowości Kalifornijczykiem.

więcej...
data dodania: 2017-03-22

To jeden z tych pomysłów, które – kiedy już się o nich usłyszy – wydają się oczywiste. Nieraz też bywały praktykowane przez samodzielnych odkrywców – działkowiczów z późnego PRL. Ale dopiero współcześnie podwyższone grządki (raised beds), za przykładem Wielkiej Brytanii, stają się częścią projektów ogrodu przy domu jednorodzinnym.

więcej...
data dodania: 2017-03-21

Jeśli stawia się zadaszenie, to po to, by chroniło przed deszczem, śniegiem i słońcem – takie założenie przyjmowane jest przez projektantów domów jednorodzinnych w Polsce, nawet, jeśli domy te mają stanąć w najsłoneczniejszych miastach naszego kraju – w Poznaniu, Rzeszowie czy Suwałkach. Ale już na południu Francji, choć słońce przypieka znacznie mocniej, mają na ten temat inne zdanie.

więcej...
data dodania: 2017-03-20

Pracując nad projektem domu jednorodzinnego zwykle nie zastanawiamy się nad… nadmuchiwanymi elementami budynku: na pompowany ręcznie lub z kompresora brodzik dla dzieci przyjdzie czas, balony powiesimy na parapetówce albo na któregoś Sylwestra, prawda, kochanie? Tymczasem na świecie tak zwana „inflatable architecture” – czyli, spolszczając, dmuchańce – robi zawrotną karierę. Nie tylko w podrzędnych wesołych miasteczkach: na salonach i w branży wystawienniczej.

więcej...
data dodania: 2017-03-17

We współczesnych projektach domów jednorodzinnych rzadko sięga się po kolumny lub filary wewnątrz budynku. Projektanci mają zaufanie do nowoczesnych materiałów i opierają zwykle budynek na ścianach nośnych, ciesząc się uzyskaną we wnętrzu domu przestrzenią. Co jednak, jeśli komuś marzy się nawiązanie do lasów za oknem, jak zdarzył się to klientom jednego z głośnych architektów japońskich, Kensuke Watanabe?

więcej...
data dodania: 2017-03-16

Drukowanie …domów w systemie 3D, choć nadal pobrzmiewa egzotycznie, jedną noga wkracza na rynek budowalny: zdarzają się inwestorzy, którym marzy się dom jednorodzinny w nowej technologii Zwykle jednak taki dom budowany jest niewiele prędzej niż w tradycyjnych technologiach, tyle, że taniej. Apis Cor, firma z San Francisco, która specjalizuje się we obsłudze tego rodzaju technik, rzuciła wyzwanie: jest w stanie zbudować dom w 24 godziny!

więcej...
data dodania: 2017-03-15

Kiedy zaczyna się rozmowa o zagospodarowaniu wnętrza kuchni lub garderoby, każdy, kto projektuje dom jednorodzinny, prędzej czy później sięgnie po MDF, czyli płyty pilśniowe średniej gęstości. Lekkie, wytrzymałe, odporne na zginanie, niedrogie, łatwo poddające się oklejaniu, są nadzieją wielu projektantów mebli. Co jednak, jednak nasz dom jest nietypowy – pojawiają się zaokrąglenia czy krzywizny? Jak „wpasować” mebel z MDF w nietuzinkowy narożnik?

więcej...
data dodania: 2017-03-14

W wielu projektach domów jednorodzinnych schody łączące parter, piętro i poddasze traktowane są czysto użytkowo, a przestrzeń między nimi bywa przemyślnie, pomysłowo zabudowywana schowkami lub półkami na książki. Można jednak wyobrazić sobie schody, które są zarazem częścią nośną budynku, jego „kręgosłupem” – i najmocniejszym akcentem estetycznym. Tak stało się ze schodami w dobudowanej połówce domu w Hackney, na obrzeżach Londynu: kręcone, osłonięte stalowym... więcej...

data dodania: 2017-03-13

Od czasów architektury megalitycznej domy zwykło się wznosić nad ziemią – a przynajmniej większą ich część, pod powierzchnią gruntu chowając fundamenty, a jeśli okolica sucha – również piwnice, pomieszczenia gospodarcze, czasem garaż. Czy jednak nie można by sięgnąć po projekty domu, których autorzy stawialiby sobie za cel zagospodarowanie wnęk i szczelin? Laertis Vassiliou, współzałożyciel pracowni Open Platform for Architecture (OPA), broni idei o schodzeniu pod... więcej...

data dodania: 2017-03-11

A gdyby wyobrazić sobie, ot tak, w trybie ćwiczenia, że przy projektowaniu naszego domu nie mamy żadnych ograniczeń finansowych, ze budujemy się niczym szejk z Dubaju? Co wówczas znalazłoby się w naszej rezydencji? Basen? Pewnie tak, ale to rozpaczliwie banalne. Lądowisko dla helikopterów na dachu? Ciut lepiej, ale nadal nie jest to coś naprawdę wyjątkowego. A gdyby tak… komin do latania?

więcej...
data dodania: 2017-03-09

Lastriko ma złą prasę: uważane jest za materiał staroświecki i toporny: trochę podobnie patrzano w międzywojniu na Secesję. Owszem, nie jest to opinia nieuzasadniona po odwiedzinach prowincjonalnego cmentarza, gdzie lastriko króluje na dość sztampowych nagrobkach. Ale jak to jest, że kamieniarze i rzeźbiarze-detaliści, dekorujący najbardziej renomowane budowle, chętnie sięgają po ten materiał? Może jest sens wykorzystać go – niekoniecznie w kolorze szaro-burym – również... więcej...

data dodania: 2017-03-08

Projektowanie domów zakłada unikanie banału: wielu właścicieli domów jednorodzinnych marzy o tym, by u sufitu salonu znalazło się coś ciekawszego niż żyrandol, bodaj i nie kryształowy. Jeden  ze „strukturalnych” mobili Caldera? Średniowieczna drewniana rzeźba smoka lub świętego? Na to wszystko zgoda: ale dwudziestotonowy blok betonu, lewitujący nad naszymi głowami?

więcej...
data dodania: 2017-03-07

Zdecydowana większość osób, które przygotowują się do wzniesienia domu jednorodzinnego ma nadzieję, że budowa przebiegnie bez żadnych niespodzianek, a w piwnicy planują spiżarnię, siłownię, w ostateczności saunę; a jeśli już starocie, to raczej te, które nazbierają się w piwnicy. A gdyby podczas kopania fundamentów ekipa odsłoniła fragment rzymskiej drogi, jak zdarzyło się podczas wznoszenia fast-foodowej restauracji na południe od Rzymu?

więcej...
data dodania: 2017-03-06

Wśród dziesiątków materiałów, nad użyciem których zastanawiają się osoby pracujące nad projektem domu jednorodzinnego pojawiają się egzotyczne gatunki drewna, karton, żywice i masy plastyczne nowej generacji, czasem ceramika budowlana z górnej półki, łupki, miedź. Ale filc?? Filc to coś, czym można „podkuć” krzesła na zabytkowym parkiecie!
A jednak. Grupa studentów z brytyjskiej szkoły wyższej jest na najlepszej drodze do uczynienia z filcu pełnoprawnego materiału... więcej...

data dodania: 2017-03-04

W projektach domów jednorodzinnych sporo namysłu wymaga przewidzenie wszelkich potrzebnych przestrzeni: nie tylko mieszkalnych i magazynowych, lecz również ciągów wod.-kan., schowanych w ścianie routerów czy kamer, strzegących przed intruzem, przewodów napowietrzających czy rekuperatora. Kto wie, może niedługo będziemy zobowiązani pamiętać, by zmieścić pod tynkiem również osprzęt do ładowania baterii?

więcej...
data dodania: 2017-03-03

Zwykło się uważać, że właściciel parceli nad morzem, myśląc nad projektem domu jednorodzinnego, zabiega przede wszystkim o "widok na morze". Ale co, jeśli vis-a-vis morza ma góry - i jeśli do tego marzą mu się widoki niebanalne?
Polska nie jest Słowenią, Chorwacją ani Chile, i jeśli ktoś ma szanse budować się nad Zatoką Gdańską lub pod Giewontem, to zwykle i tak jes usatysfakcjonowany. Ale w każdej sytuacji warto przyjrzeć się temu, jak mozna zadbać o niebanalny... więcej...

data dodania: 2017-03-02

Wydawałoby się, że od czasów wyjścia ludzkości z jaskini trudno o bardziej oczywisty element mieszkania jak.. okno: może nie być piętra, piwnicy, ściany mogą być krzywe, ale jakieś okno jest na pewno.
Niekoniecznie. Pojawienie się na rynku diod elektroluminescencyjnych typu OLED może oznaczać w perspektywie 10-20 lat zaniknięcie okien. Ale nie martwmy się: w zamian możemy otrzymać przezroczyste ściany!

więcej...
data dodania: 2017-03-01

Na rynku materiałów budowlanych praktycznie nigdy nie gaśnie zainteresowanie substancjami ocieplającymi i izolującymi ściany, a wyznawcy wełny mineralnej, styropianu i pustaków toczą na forach internetowych bezustanne pojedynki. Być może pogodzi ich pojawienie się materiału izolującego nowej generacji, który samoczynnie, bez termometrów i sterowników, dopuści do wymiany panującego w domu ciepła z otoczeniem, lub postawi na pełną izolację? Autorzy projektów domów jednorazowych... więcej...