Aktualności

Jaka konstrukcja dachu będzie dla mnie najlepsza?

data dodania: 2014-10-17

   Jednym z najważniejszych i droższych elementów budynku jest niewątpliwie to co chroni nasz dom przed zmienną pogodą, i w dużej mierze wpływa na jego wygląd. Dach bo o nim mowa, z zewnątrz wyglądający jak prosta czapka, w środku kryje mnóstwo rożnych elementów współpracujących ze sobą aby cała konstrukcja solidnie spełniała swoje zadanie. 
   Przed podjęciem decyzji przy zakupie projektu gotowego, bądź projektu indywidualnego dobrze zorientować się jaki rodzaj dachu będzie dla nas odpowiedni. Przy wykonaniu należy ściśle trzymać się projektu. Nie wolno samowolnie zmieniać żadnych elementów konstrukcji więźby bo może to doprowadzić do katastrofy budowlanej. Takie zmiany może wprowadzić tylko doświadczony i uprawniony projektant nanosząc je przed złożeniem projektu o pozwolenie na budowę. Przejdźmy zatem do tematu artykułu jakim jest konstrukcja dachu.
  Obecnie najpopularniej stosowanymi dachami są dachy o konstrukcji więźby krokwiowej, krokwiowo-jętkowej, płatwiowo kleszczowej i z wiązarów kratowych. Sporo prawda? Jest jeszcze więcej, ale ze względu na to, że piszę w oparciu o projekty domów jednorodzinnych , ograniczam się to kilku najważniejszych rodzajów więźb najczęściej stosowanych w projektach tego typu.
   Wiązar krokwiowy i jętkowy składa się w zasadzie z dwóch elementów tzn. dwóch krokwi połączonych ze sobą na kształt litery V. Czasami bywa on wzmocniony dodatkowymi poziomymi belkami , czyli jętkami umieszczonymi w 1/3 długości krokwi. Taki rodzaj dachu ma zastosowanie w budynkach o rozpiętości ścian 7-10m.
   Wiązar płatwiowo-kleszczowy to kolejna uniwersalna, ale dość skomplikowana konstrukcja. Oprócz krokwi i jętek są jeszcze słupy, płatwie, kleszcze, miecze, podwaliny i czasami drewniane ścianki kolankowe. Ze względu na mnogość elementów, konstrukcja taka jest trudniejsza w wykonaniu i droższa. Dach płatwiowo-kleszczowy ma zastosowanie w budynkach o rozstawie ścian do 16m i kącie nachylenia połaci od 6-70st. Jedną z zalet takiego dachu jest minimalna wartość sił poziomych dlatego też taki dach jest idealnym rozwiązaniem dla domów z poddaszem użytkowym ze ściankami kolankowymi. Polecany również do budynków o skomplikowanym rzucie lub dachach wielopołaciowych.
   Wiązar kratownicowy jest nowoczesnym rodzajem konstrukcji dachowych. Z pozoru skomplikowane, przypominają więźby rozporowe tylko z krzyżulcami zamiast jętek. (Krzyżulce to elementy łączące krokwie z pasami dolnymi. Mają wymiary3,8x8,9cm lub 5x10cm. Łatwe do wykonania, lekkie i tanie ze względu na to, że wykonuje się je z desek a nie z bali. Stanowią jednoczesne podparcie dla pokrycia dachowego i sufitów nad ostatnią kondygnacją., co znacznie oszczędza czas i robociznę. Dach oparty na wiązarach zaleca się stosować głównie w domach bez poddasza użytkowego, parterowych, ze ścianami o rozpiętości do 12m i kącie nachylenia połaci od 14-23st. Krokwie kratownic mają niewielkie przekroje o wym. od 3,8 x 8,9cmdo 5 x 15cm wynikające z charakteru pracy kratownicy oraz ich niewielkiego rozstawu wynoszącego najczęściej 60-90cm.
    Kształt połaci dachowej zależy od wielu atrybutów. Najważniejsze są warunki Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do których niestety mamy obowiązek się dostosować. Określają one kąt nachylenia, wysokość kalenicy, rodzaj pokrycia dachowego niekiedy sugerując nawet jego kolor. Kolejnymi rzeczami są wizja projektanta i wymogi inwestora. Klimat, teren, miejscowa architektura też nie są bez znaczenia. Projektant dobiera typ więźby do rozpiętości ścian.
   Z ekonomicznego punktu widzenia warto podkreślić,że od szerokości budynku zależy długość krokwi. Przy długości przekraczającej 4,5m znacznie wzrasta naprężenie co niesie za sobą konieczność zwiększenia ich przekroju. Nie jest to opłacalne pod względem finansowym . Dlatego też dach krokwiowy ma zastosowanie na niewielkiej rozpiętości. Gdy ta jest większa podpiera się je jętkami bądź płatwiami.
   Do innych elementów stosowanych w konstrukcjach więźb dachowych należą murłaty . Są to belki które mają za zadanie równomiernie rozłożyć obciążenia pochodzące z wiązarów dachowych. Są kotwione do ścian nośnych co 2,5-4,00m i na końcach. Najczęściej mają kwadratowy przekrój i wym. 10x10cm, 14x14cm i 16x16cm. Dodatkowymi elementami usztywniającymi konstrukcję dachu są wiatrownice. Czyli deski o przekroju 3,8x10cm do 5x12cm. przybijane od wewnątrz do krokwi. Ich zadaniem jest dodatkowe usztywnienie konstrukcji. Łaty to listwy stosowane w niektórych rodzajach pokrycia np. Dachówka ceramiczna czy blacha. Łaty mają wymiary od 2,5x3,8cm do 4x6cm Dodatkowo w dachach o niewielkim nachyleniu, mogą stanowić usztywnienie konstrukcji przed działaniem wiatru. Miecze są skośnie ustawionymi belkami łączącymi słupy z płatwami. Zmniejszają rozpiętość płatwi i usztywniają więźbę w kierunku podłużnym.
   Na koniec chciałabym poruszyć jeszcze kwestię prefabrykowanej więźby. Jest przywożona bezpośrednio z zakładu na plac budowy. Jest lżejsza niż ta tradycyjna, tak więc do jej wyrobu zużywana jest mniejsza ilość drewna. Wykonanie jej elementów jest dokładniejsze, i można z nich zbudować dach o dużej rozpiętości bez wstawiania słupów na poddaszu. Poddane komorowemu suszeniu elementy są później fazowane na krawędziach. Takie drewno ma większą odporność na korozję biologiczną i ogień, niż te oferowane na składach. Gotową więźbę montuje się 2-3 dni a jej koszt wcale nie jest wiele większy iż tradycyjne rozwiązanie. Umożliwia to szybkie pokrycie konstrukcji pokryciem dachowym a co za tym idzie nie narażanie jej na zbyt długie poddawanie warunkom atmosferycznym.
Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Przed podjęciem decyzji na projekt, warto dokładnie pomyśleć nad rozwiązaniem dachu jaki posiada tak aby budowa i użytkowanie były ekonomiczne, funkcjonalne i trwałe.

ef.

Wrzesień 2017
data dodania: 2017-09-30

Lubimy duże, otwarte przestrzenie i nie możemy się nachwalić konstrukcji wieńców stropowych, które pozwalają nam osiągnąć w domu jednorodzinnym efekty dawniej niemożliwe bez licznych filarów i podpór. Ale czasem już to budżet, już to okoliczności konstrukcyjne, już to – najczęściej – wymogi życia rodzinnego sprawiają, że konieczna jest ścianka działowa, albo po prostu wydzielenie jakiejś niewielkiej przestrzeni – dodatkowej łazienki, kuchni, jednoosobowej sypialni,... więcej...

data dodania: 2017-09-29

Recycling jest nie tyle "haslem dnia", co mantrą dekady, ale trudno odmówic jej słusznosci: jakos trzeba radzic sobie z megatonami wytwarzanego przez nas plastiku. Czy jednak da sie to zrobic tak, by przetworzona masa nie byla szaro-bura i by dalo sie ja wykorzystac nie tylko w branzy petrochemicznej, lecz przy budowie domu jednorodzinnego? Wyzwanie to podjeli projektanci z holenderskiego studia Bureau SLA, którzy udekorują pawilon na najwiekszej w ich kraju imprezie designerskiej: Dutch... więcej...

data dodania: 2017-09-28

Awangardowi projektanci i architekci zanadto może zatroskani kwestiami recyclingu i zrównoważonego wzrostu nieraz rozważają możliwości wykorzystania do celów mieszkalnych kontenerów. Niekoniecznie uśmiecha się to przyszłym właścicielom domów jednorodzinnych, nawet, jeśli doceniają względy humanitarne. Rozwiązanie jednak, po jakie sięgnęła znana kalifornijska pracownia Whitaker Studio robi wrażenie: to podniesienie kontenera do rangi sztuki.

więcej...
data dodania: 2017-09-27

Tak naprawdę termin ten nie jest jeszcze w powszechnym użyciu, ale skoro "iceberg" tłumaczymy jako "górę lodową", zasada tłumaczenia podobnych terminów powinna być jednolita. "Fatberg" też potrafi być groźny, szczególnie dla domu jednorodzinnego. Nie spowoduje zatonięcia, jak góra lodowa w kontakcie z Titanicem, ale może stać się przyczyną kucia i prucia kilku metrów posadzki, a nawet ściany nośnej.

więcej...
data dodania: 2017-09-26

Deszczowy wrzesień zachęca, niestety, do ewakuacji ogrodu: trawy żółkną, słoneczniki czernieją, jabłka opadły, a na tarasie zbierają się kałuże. A jeśli ktoś jej zaniedba – pozostawione nieopatrznie na dworze leżaki, fotele i materace podejdą wilgocią i pleśnią, której już nikt nie zdoła wywabić. Czy projektanci mogą coś poradzić na takie posępne oktostychy, które powtarzają pod nosem właściciele domów jednorodzinnych?
Owszem – jeśli mamy do czynienia... więcej...

data dodania: 2017-09-25

Który projektant domów nie marzy o niezniszczalnym kamieniu, z którego wzniesie, już nie to, że schody wejściowe lub posąg gospodarza, lecz najbardziej prozaicznie:blaty kuchenne? 
Większość skazana jest na rozczarowania: jeśli nie buduje z diamentu, rysa zawsze może się zdarzyć - od ostrego narzędzia czy szkła. Najbardziej zdesperowani sięgali po wysokiej jakościbetony architektoniczne lub szkliwioną ceramikę. 

więcej...
data dodania: 2017-09-25

Nie, nie chodzi o ugniatanie fasady w sposób dogodny dla sąsiadów. "Social modelling" to kierunek, w jakimi podążają obecnie projektanci i architekci - zarówno stadionów i dworców, jak domów jednorodzinnych - przewidując w sposób bardziej systematyczny niż dotąd kierunki i sposoby przemieszczania sie użytkowników / mieszkańców zaprojektowanych przez nich wnętrz. 
Jak ujmuje to redaktor portalu Architizer.com, traktującego o nowych tendencjach, "dotąd postrzgano architektów... więcej...

data dodania: 2017-09-24

Wyposażenie mieszkania składane lub ukrywane w ścianie? Ludziom po czterdziestce mocno kojarzy się z to z PRL-em. Na nieśmiertenym tapczanie, składanym, podnoszonym i stanowiącym meblościankę spał, jak wynika z badań co drugi nastolatek w mieście w latach 70. Niewielki stolik w ciasnej kuchni, mocnowany na dwóch poręczach z założeniem, że zawsze będzie można go złożyć? (ostatecznie zwykle działo się to dwa razy do roku podczas wielkich porządków). Znamy, znamy. 
A... więcej...

data dodania: 2017-09-24

Projektanci budynków często w poszukiwaniu formy sięgają po kształy stworzone przez naturę. Znamy wielkie budynki publiczne w kształcie muszli, kryształu, kuli: budowniczowie domów jednorodzinnych również często sięgają po proste formy "krystalograficzne", bodaj po to, by urozmaicić widok fasady. Ostatecznie, geometria najpierw rodziła się z obserwacji minerałów, potem dopiero - na tabliczce czy karcie. 
Ale to, co zaprezentował światu Jean Nouvel, pracując nad Narodowym... więcej...

data dodania: 2017-09-23

Gromadzenie "szarej wody" i jej zbiórka do celów ogrodowych lub porządkowych jest coraz popularniejszą tendencją wśród projektantów domów jednorodzinnych. Barierą nie do przekroczenia jest jednak ciągle wysoki dodatkowy koszt wzniesienia "paralelnego" systemu kanalizacyjnego dla osób, które chcą rozdzielać ścieki skażone od tych możliwych do wykorzystania. Dlatego designerzy pracują nad rozwiązaniami atrakcyjnymi dla osób, które... więcej...

data dodania: 2017-09-21

Projektanci domów jednorodzinnych gotowi są, oczywiście, uwzględnić budowę instalacji dla "szarej wody", czyli wykorzystywania większości zużytej do podlewania ogrodu czy wieczornego spłukiwania kurzuz  podjazdu. Większość właścicieli domów jednorodzinnych nie sięga jednak po takie nowniki, by po przyjścu pierwszych kilku rachunków wpaść w desperację: rzeczywiście musimy tyle płacić? Rozbudowa instalacji odpływowej w normalnie funkcjonującym domu jest praktycznie niemożliwa... więcej...

data dodania: 2017-09-19

Projektując dom jednorodzinny, zwykle myślimy o bryle jako o tworze, który wypełnia pustą przestrzeń. Takie podejście jest zrozumiałe: zwykle budujemy ex nihilo. W kulturze ludzkiej popularne jest rzeźbienie (czyli, w gruncie rzeczy, skrawanie nadmiaru), w przypadku brył wyjątkowo tylko jednak zdarzają się rzeźbiarze, którzy kształtowaliby pustkę, rzeźbili „jaskinie”.
W architekturze czasem to się zdarza. Przykładem – „łącznik” między szacownymi gmachami uniwersytetu... więcej...

data dodania: 2017-09-18

Zgoda, być może jest to propozycja pod względem pogodowym bardziej dostosowana do okolic nowozelandzkiej Waiheke Island niż Krotoszyna, ale na poziomie „filozofii projektowania domu jednorodzinnego” warto odwołać się do odwagi i oddechu Vaughana McQuarrie, który zdecydował się wznieść budynek o patriotycznej (na antypodach) nazwie Anzac Bay House jak najprzejrzystszy, niczym ze książki dla dzieci o „niesamowitych przekrojach”.

więcej...
data dodania: 2017-09-17

Każdy, kto realizuje projekt budowy domu jednorodzinnego, usiłuje łączyć ogień z wodą, szukając materiałów zarazem wysokiej jakości, jak tanich. Na podobnym połączeniu sprzeczności budowane są zresztą kampanie reklamowe producentów wyposażenia wnętrz, wabiki marketów i zawartość większości miesięczników poświęconych „sprawom budowlanym”: każdy chce wznieść budynek dobrej jakości, lecz nikim kosztem.
Każdy? Niekoniecznie. Paryski architekt Édouard François,... więcej...

data dodania: 2017-09-14

Fasada z cegły należy do kanonu eleganckich wykończeń domów jednorodzinnych. Jest jak granatowa marynarka: zawsze się sprawdzi, to nie może wyglądać źle, etc. Wielu projektantów rezygnuje z tynkowania (co już ryzykowne), wznosi podwójną ścianę, ewentualnie zatapia w mokrym tynku cegły klinkierowe. Ale co, jeśli fasada ma zakrzywiony kształt, jeśli mamy potrzebę ją odciążyć, albo po prostu – zależy nam na widoku cegieł w miejscu tak nieoczekiwanym jak pergona lub altana?... więcej...

data dodania: 2017-09-13

Fenomen lustra jest bodaj najczęściej wykorzystywanym ‘trickiem’ designerskim, jeśli idzie o powiększanie przestrzeni – przynajmniej tej subiektywnie odczuwanej i percepowanej. Podręczniki wystroju wnętrz rutynowo wymieniają lustrzaną ścianę (lub dwie umieszczone naprzeciw siebie) jako „pomysł na małe mieszkanie”, jednym tchem z pomalowaniem całego wnętrza na biało, jednorodną posadzką, światłem skierowanym w górę lub podwieszanymi meblami. Jak się jednak okazuje,... więcej...

data dodania: 2017-09-12

Nie, na szczęście nie chodzi o „kredyt odwrócony”, czy podobną sztuczkę, lecz o przydatne projektantom domów jednorodzinnych rozwiązanie, które może ocalić wiele dachów, zaprojektowanych w ten sposób, że położone na wierzchu dachu pokrycie hydroizolacyjne traciło swoje właściwości pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, rozkładającego (czym innym jest „bielenie na słońcu”?) większość substancji oraz naprężeń, powstających w wyniku rozgrzewania się z... więcej...

data dodania: 2017-09-11

Jeszcze nie tak dawno niezbędnym elementem projektu szanującego się właściciela pałacyku, a później willi była oranżeria. W naszych czasach w domach jednorodzinnych częściej zdarzają się (a przynajmniej zdarzały, dekadę temu) „ogrody zimowe”, z gąszczem kurzolubnych araukarii i kłujących opuncji. Wygląda jednak na to, że przyszli projektanci domów planować będą w miejsce oranżerii miejsce na „bioreaktory”.

więcej...
data dodania: 2017-09-10

Zwykle, wznosząc dom jednorodzinny, staramy się nie oszczędzać na wielkości – wreszcie wszystko się zmieści! – ale czasami projektantom zależy na wkomponowaniu go w niewielką działkę czy już istniejący drzewostan i zależy im (bynajmniej, nie ze względu na obawę przed domiarem) na optycznym zmniejszeniu budynku. Jak można działać na rzecz takiego rozwiązania?

więcej...
data dodania: 2017-09-06

Fasada jak spod linijki stanowi ambicję każdego projektanta i ekipy wykonawczej – i niejeden proces został wygrany przez właściciela domu jednorodzinnego po tak błahym przewinieniu ekipy, jak nierówne położenie płatów styropianu. A jednak warto się zastanowić, czy nie istnieją racje, dla których warto zgodzić się na wariacje na najważniejszej ścianie budynku.

więcej...
data dodania: 2017-09-04

Architekci i projektanci domów nieraz próbują twórczego przetworzenia utartych kształtów. Ale nawet w pierwszej lidze tego rodzaju pomysłów koncept Takei Nabeshima Architects wygrywa: postawienie do góry nogami piramidy można uznać za czyn godny 12 prac Asteriksa. W Polsce, gdzie jedyną piramidę w ostatnich latach wzniósł Aleksander Gudzowaty, pomysł francuskiego dewelopera Christian Bourdais nie znajdzie pewnie zbyt wielu naśladowców; ale sama gotowość do odwrócenia utartych... więcej...