Aktualności

Jakość styropianu do ociepleń domów

data dodania: 2014-02-20

Na rynku działa bardzo duża liczba producentów styropianu ale nie wszyscy oferują mimo tej samej nazwy, to samo. Jeśli chcemy, aby nasz dom został rzeczywiście ocieplony zgodnie z założeniami zawartymi w projekcie musimy sprawdzić czy posiada on odpowiednie certyfikaty. Producenci styropianu  zrzeszeni w stowarzyszeniu producenckim, którym zależy na zapewnieniu dobrej marki i walorów produktu postanowili walczyć z produktami niskiej jakości oraz takimi, które poprzez fałszywe oznaczenia wprowadzają w błąd inwestorów. Walka ma być prowadzona poprzez występowanie wobec producentów wytwarzających styropian niespełniających norm z powództwami z tytułu nieuczciwej konkurencji. Pierwsze pozwy wobec nieuczciwych producentów zostały już złożone a nastepne są przygotowywane.  Działania te stowarzyszenie  prowadzi  w ramach programu "Gwarantowany styropian" i poinformowano o nich zarówno organy nadzoru budowlanego jak i UOKiK. W tej chwili w programie bierze już udział 23 producentów styropianu, którch wyrób systematycznie jest kontrolowany i uzyskuje pozytywne oceny zgodności z założonymi parametrami dającymi gwarancję, że ocieplony takim styropianem dom będzie spełniał oczekiwania w zakresie energooszczędności. Ci producenci otrzymali prawo używania znaku jakości "Gwarantowany Styropian". Są nimi:
Styropian Plus Sp. z o.o., Genderka Sp. z o.o., FS Arbet sp. j., Neotherm Sp. z o.o. Sp. k., "IZOTERM" Mariusz Wałek Sp. J, Austrotherm Sp. z o.o, FWS Fabryka Wyrobów Styropianowych Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Barda Sp. z o.o. - Justyr Barda,KRASBUD Krasowski Sp. J., ALBATERM Sp. z o.o.,Wytwórnia Styropianu Jan Gutkowski,Neotherm Sp. j., POL-STYR s. c. Piotr Chreścionko, Wojciech Gutkowski, Styropoz Sp. z o.o.,STYR-BUD Sp. z o.o., Knauf Industries Polska Sp. z o.o., NTB Sp. z o.o., Swisspor Polska Sp. z o.o., PPU Ekobud Sp. z o.o., Paneltech Sp. z o.o., PPUH Styropmin Sp. z o.o, PPHU Polstyr Zbigniew Święszek, Styropak Sp. z o.o.   
 

(kaem)

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...