Japońska kostka Rubika
Jesteśmy przyzwyczajeni do sytuacji, w której z domu jednorodzinnego – przy odpowiednich rozmiarach działki budowlanej i hojnym gospodarowaniu przeszkleniami – można patrzeć na cztery strony świata; pięć, jeśli ktoś zadba o okna dachowe. Tymczasem architekci z tokijskiego studia Sugawaradaisuke stworzyli project budynku, który oferuje kilkanaście różnych “perspektyw” w zależności od miejsca, które zajmie obserwator. Niewielki domek zawiera w sobie kilkanaście różnych „płaszczyzn”, wykończonych w różny sposób i przy użyciu różnych materiałów, co dodatkowo przyczynia się do różnorodności doznań.
Niewielka willa, znana jako Nojiri-ko Nature Platforms, mieści się niedaleko górskiego jeziora Nojiri, w przestronnym i stosunkowo pustym krajobrazie. Decydujące jednak okazało się „wykrojenie” części budynku wzdłuż abstrakcyjnych, niezrealizowanych płaszczyzn, co stworzyło nowe perspektywy i możliwości oglądu. Dodatkowo wrażenie „wieloelementowości” umacnia fakt, że przy każdym z otwierających perspektywę okien sięgnięto do różnych materiałów.
W sumie w niewielkim budynku funkcjonuje aż pięć poziomów – po części „zdefiniowanych” przy pomocy załamań schodów, podestów, różnej wysokości mebli. W patrzeniu na projekty domów jednorodzinnych coraz częściej warto się inspirować geometrią.