Aktualności

Jaskinia jednorodzinna

data dodania: 2018-08-24

Jakaś nowa adaptacja „Jaskiniowców”? Nie, greckie studio projektowe Kapsimalis Architects wytycza nowe kierunki działania pokazując, że można skutecznie budować w głąb, a nie tylko wzwyż. Zaadaptowany dom jednorodzinny na Santorynie miał już wcześniej przybudówki i piwnice: ale połączył je w jedno dopiero projekt archtekta.

Sytuacja wyjściowa w Imerovigli, na przedmieściach miasteczka Fira, w którym skupia się życie Santorynu, przypominała trochę te, jakie widujemy w rozproszonych, chaotycznie wznoszonych gospodarstwach jednorodzinnych: tu dom, tam mała przybudówka z osobnym wejściem, tu wolnostojący garaż, tam – ziemianka, świetnie nadająca się do przechowywania w lecie warzyw, owoców i zsiadłego mleka, ale chodzić do niej, gdy wieje i pada, trochę daleko…

Tyle, że wszystkie te obiekty (może za wyjątkiem garażu) były w Imerovigli rozproszone nie na placu, lecz w zboczu wzgórza, na którym stał dom: to poniżej, dookoła, w miękkim tufie wydrążono schowek, pojedynczą izdebkę, piwniczkę na wino.

Architekci z firmy Kapsimalis, przed którymi postawiono zadanie renowacji i unowocześnienia obejścia, nie skupiali się na wolnostojącym budynku, któremu wystarczył lekki lifting: stworzyli projekt domu jednorodzinnego osadzonego – w skale. Szerokie, wydrążone schody połączyły kilka poziomów, „świetlny szyb” pozwolił oświetlić większość z nich naturalnym światłem dziennym. Reszta to kwestia przebicia kilku krótkich łączników i odmalowania fragmentów skały na biało.

Oczywiście: w Polsce trudno o tuf, nie sposób też spodziewać się łączenia garażu, komórki i głównego budynku podziemnymi korytarzami. Ale już w przypadku domów stojących na zboczu warto rozważyć tę zdolność do niestandardowego planowania budowy.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...