Aktualności

Jaskinia jednorodzinna

data dodania: 2018-08-24

Jakaś nowa adaptacja „Jaskiniowców”? Nie, greckie studio projektowe Kapsimalis Architects wytycza nowe kierunki działania pokazując, że można skutecznie budować w głąb, a nie tylko wzwyż. Zaadaptowany dom jednorodzinny na Santorynie miał już wcześniej przybudówki i piwnice: ale połączył je w jedno dopiero projekt archtekta.

Sytuacja wyjściowa w Imerovigli, na przedmieściach miasteczka Fira, w którym skupia się życie Santorynu, przypominała trochę te, jakie widujemy w rozproszonych, chaotycznie wznoszonych gospodarstwach jednorodzinnych: tu dom, tam mała przybudówka z osobnym wejściem, tu wolnostojący garaż, tam – ziemianka, świetnie nadająca się do przechowywania w lecie warzyw, owoców i zsiadłego mleka, ale chodzić do niej, gdy wieje i pada, trochę daleko…

Tyle, że wszystkie te obiekty (może za wyjątkiem garażu) były w Imerovigli rozproszone nie na placu, lecz w zboczu wzgórza, na którym stał dom: to poniżej, dookoła, w miękkim tufie wydrążono schowek, pojedynczą izdebkę, piwniczkę na wino.

Architekci z firmy Kapsimalis, przed którymi postawiono zadanie renowacji i unowocześnienia obejścia, nie skupiali się na wolnostojącym budynku, któremu wystarczył lekki lifting: stworzyli projekt domu jednorodzinnego osadzonego – w skale. Szerokie, wydrążone schody połączyły kilka poziomów, „świetlny szyb” pozwolił oświetlić większość z nich naturalnym światłem dziennym. Reszta to kwestia przebicia kilku krótkich łączników i odmalowania fragmentów skały na biało.

Oczywiście: w Polsce trudno o tuf, nie sposób też spodziewać się łączenia garażu, komórki i głównego budynku podziemnymi korytarzami. Ale już w przypadku domów stojących na zboczu warto rozważyć tę zdolność do niestandardowego planowania budowy.

Luty 2015
data dodania: 2015-02-19
Ciekawym eksperymentem można nazwać budowę jaka została ukończona w Podzamczu Chęcińskim. dr. Ludomir Duda to wybitny polski naukowiec, termodynamik, autor wielu publikacji... więcej...
data dodania: 2015-02-05
Beton nie ma w Polsce dobrej renomy, wynika to z tradycji budownictwa z wielkiej płyty, które zdominowało krajobraz polskich miast. Powoli się to jednak zmienia, głównie dzięki udanym, nowym realizacją z betonu architektonicznego.... więcej...
data dodania: 2015-02-02
Niby nic nowego, a jednak projekt domu MNISZKÓW (DM-6545) przyciąga wyjątkową prostotą, elegancją, funkcjonalnością, dwuspadowym dachem. To nowoczesna interpretacja tradycyjnej bryły z poddaszem mieszkalnym. Dom zaprojektowany na bazie prostokąta, przykryty dachem bez lukarn,  już w zamierzeniu jest prostym, nie tylko tanim w budowie i późniejszym użytkowaniu, ale i  eleganckim budynkiem w nowoczesnym wydaniu. Cechują go elewacje spokojne, ale i atrakcyjne, głównie... więcej...