Kaplice na weneckim Biennale
Watykan wchodzi do gry! Podczas tegorocznego weneckiego Biennale Architektonicznego, rozpoczynającego się 25 maja, jednej z najważniejszych na świecie imprez architektonicznych, Stolica Piotrowa po raz pierwszy będzie mieć swój pawilon, w którym wystawiać będą twórcy tej miary co Norman Foster. Wybrani przez Watykan architekci wystawią na wyspie San Giorgio Maggiore dziesięć projektów kaplic, jako budowli zarazem ściśle związanej z wiarą i najbardziej otwartej na eksperymenty wizerunkowe.
Na Biennale ademonstrowane zostają najróżniejsze style, od chłodno-geometrycznej dzwonnicy Seala Godsella po replikę realizacji z lat 20. XX wieku pomysłu Andrew Bermana z Nowego Jorku. Najwięcej uwagi zwiedzających ma jednak szansę przyciągnąć radykalny projekt kaplicy zespołu Foster & Partners: nieregularna kaplica, niejako „utkana” z rozciągniętych w powietrzu desek i lin, której konstrukcja oparta jest i zakotwiczona w trzech stalowych krzyżach, ustawionych w odstępie kilku metrów. „Pragnęliśmy wyodrębnić niewielką przestrzeń, ocienioną, odsuniętą o kilka chwil od przechodniów, kierującą uwagę wiernych w stronę wody i nieba” – czytamy w materiałach organizatorów.
Oparcie konstrukcji na stalowych krzyżach jest decyzją odważną, bez mała bluźnierczą – można mieć jednak nadzieję na ukazanie w ten sposób przez projektantów logiki stawiania kaplicy. A lekkość, jaką daje podobnie ażurowa drewniana kratownica, jest do wykorzystania również w projektach domów i altan.