Aktualności

Katarska róża

data dodania: 2017-09-24

Projektanci budynków często w poszukiwaniu formy sięgają po kształy stworzone przez naturę. Znamy wielkie budynki publiczne w kształcie muszli, kryształu, kuli: budowniczowie domów jednorodzinnych również często sięgają po proste formy "krystalograficzne", bodaj po to, by urozmaicić widok fasady. Ostatecznie, geometria najpierw rodziła się z obserwacji minerałów, potem dopiero - na tabliczce czy karcie. 
Ale to, co zaprezentował światu Jean Nouvel, pracując nad Narodowym Muzeum Kataru w stolicy emiratu, Dosze, stanowi nową jakość w świecie architektury. Nigdy dotąd nie wzniesiono budynku w niemożliwym, wydadawałoby się, do naśladowania kształcie róży piaskowej!

"Róże piaskowe", zwane też różami pustyni,stanowią skupienia (zlepy) pojedynczych, soczewkowatych kryształów gipsu, często z domieszką piasku pustynnego o żółtym lub różanym odcieniu. W złożonym, nieregularnym kształcie nie zawsze łatwo dostrzec"różę" - ale w cywilizacji Morza Śródziemnego przyjęło się to na dobre: obecnie tym określeniem nazywane są pustynne twory również na tych kontynentach, gdzie róże są nieznane. 

Ponieważ zlepieniec kryształów gipsu powstaje w sposób dość przypadkowy, niełatwo go naśladować. Jean Nouvel odtworzył jednak w betonie (w żółtym i popielisto-różowym odcieniu) nieregularny kształt. Nowe muzeum, określane jako "placówka kultury i miejsce spotkań", ma mieć ponad 8 tys. metrów w częsci poświęconej wystawie stałej. Dalsze 3 tysiące zajmą sklepy, sale koncertowe i studio telewizyjne. 

Architekci liczą na upublicznienie przz Nouvela algorytmów które pozwoliły mu na wygenerowanie kształtu "róży piaskowej". 

Maj 2015
data dodania: 2015-05-22
 Każdy projekt, czy to domu jednorodzinnego czy budynku komercyjnego podlega w mniejszym lub większym stopniu Warunkom technicznym z działu Bezpieczeństwa Pożarowego. Chciałbym w niniejszym artykule zagłębić się na chwilę w rozdziale siódmym działu, który odnosi się do usytuowania budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. W rozdziale znajdują się trzy paragrafy określające ścisłe zasady projektowania w tym zakresie. § 271, zawierający trzynaście... więcej...
data dodania: 2015-05-08
W naszej ofercie pojawił się nowy projekt domu. DM-6558 to propozycja dla osób które potrzebują wygodnego, parterowego, prze- strzennego prostego w wyrazie domu z dużym garażem. DM-6558 pod nazwą Sosnowice jest domem parterowym którego kondygnacja na swojej przestrzeni przewiduje dużą kuchnię połączoną z jadalnią, salon z kominkiem i wyjściem na taras zewnętrzny. Druga część domu to trzy kilkunastometrowe pokoje sypialniane, dwie łazienki, kotłownia na paliwo... więcej...