Aktualności

Kieszonka w ścianie

data dodania: 2017-10-18

Wyjątkowo wiele projektów domów jednorodzinnych i mieszkań z dopracowaną koncepcją oszczędności miejsca pojawia się na Dalekim Wschodzie – w Wietnamie, Birmie, ale przede wszystkim Japonii. Nic dziwnego -  historia i demografia wymuszają tego rodzaju podejście do planowania przestrzennego.

Wszystko to prawda, przywykliśmy już, że łóżka i szafy wsuwane w ścianę oraz podwieszanie drobnych sprzętów domowych dobrze sprawdza się w Tokio. Ale to, co zaproponował zespół Daisuke Motogi Architecture podczas odnowy mieszkania, zwraca uwagę i może stać się cenną inspiracją.

Niewielkie mieszkanie zbudowane w brutalistycznym tokijskim apartamentowcu zostało wykończone „na surowo”: mieszkańcy i goście będą mieli okazję zobaczyć wiele z mechaniki i logistyki domu na co dzień ukrytej przed ciekawskim okiem. Na wierzchu znalazły się ścianki działowe ze sklejki, warstwy wylewki podłogi, ba - nawet włączniki światła i kontakty zamówiono z przezroczystego akrylu, by dać wgląd w mechanikę i okablowanie.

Ale tym, co fascynuje, jest koncept na przechowywanie większości przedmiotów – w pierwszej kolejności oczywiście relatywnie płaskich, jak książki czy ubrania. Chować je można do… kieszeni, naszytych na materiał, którym pokryte zostały ściany korytarzyka i sypialni.

Koncept świetny. Funkcjonalność średnia. Ale sama myśl o zderzeniu dwóch sfer projektowania tak urzeka, że czekam teraz na lodówkę otwieraną na suwak. [ws] 

Kwiecień 2013
data dodania: 2013-04-22
Założenia do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków przyjęte. Przepisy zapewnią wdrożenie unijnych dyrektyw. Dotyczą między innymi  systemu certyfikacji energetycznej budynków i kontroli systemów klimatyzacji i ogrzewania. więcej...
data dodania: 2013-04-15
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w naszej akcji promocyjnej,... więcej...
data dodania: 2013-04-07
Od 2020 roku wszystkie projektowane i budowane domy,  w związku z... więcej...
data dodania: 2013-04-03
Małopolsko-Podkarpacki Klaster Czystej Energii oraz Katedra Ekonomiki i... więcej...
data dodania: 2013-04-01
Coraz częściej w różnych publikacjach pojawia się pojęcie „dom... więcej...