Aktualności

Kolumny z igieł

data dodania: 2016-05-12

Wszelkie nowatorskie projekty, zakładające szybkie wznoszenie obiektów z niekonwencjonalnych materiałów, mają jedną piętę achillesową: z czegokolwiek zrobione by zostały cegły, płyty czy kostki, należy je w jakiś sposób łączyć. To zaś po pierwsze wydłuża proces budowy, po drugie – fatalnie utrudnia ewentualne zmiany: rozbierana ceglana ściana zamienia się oczywiście w stos gruzu, ale nawet demontaż prefabrykowanych elementów pochłania wiele czasu. Czy istnieje jakiś sposób, by obejść to ograniczenie i budować w kilkanaście godzin namiastki domów jednorodzinnych?

Próbę taką podjęli Karola Dierichs i Achim Menges z Instytutu Projektowania Cyfrowego w Stuttgarcie, kreując – najpierw na ekranie komputera, potem na drukarce – „jeżyki”.

To zabawne: wszyscy znamy z życia codziennego zjawisko splątanych i niedających się wyciągnąć z kieszeni kluczy, złośliwie zagwożdżonych w szufladzie kuchennej sztućców, trudności z wyszarpnięciem pojedynczego polana z sągu drzewa – ale badania z zakresu fizyki ciała stałego, które nazywałyby tego rodzaju bezwładność rozproszonych elementów, nieoczekiwanie generujących stabilność, należą do najbardziej leżących odłogiem obszarów badań.

Diedrichs i Menges postanowi się nim zająć, biorąc na warsztat figurę znaną jako „jeżyk”: cztero- lub sześcioosiową „gwiazdę”, której osi leżą pod równym kątem. Topolodzy byliby gotowi mówić o osiach wewnętrznych sześcio- lub ośmiościanu wojennego, ale zakrzyczą ich weterani wojen, ci prawdziwi i ci honoris causa: jednym i drugim „jeżyki” ze Stuttgartu skojarzą się już to z „jeżykami” z drutu, rzucanymi na asfalt przez grupy sabotażu, by powstrzymać kolumnę ciężarówek niemieckich czy sowieckich podczas drugiej wojny światowej – albo, o dwa rzędy wielkości dalej, o słynne „czeskie jeże”, czyli spawane na ukos trzy pary szyn, służące jako zapory przeciwczołgowe: nie sprawdziły się na granicy czechosłowacko-niemieckiej w roku 1938, ale w cztery lata później skutecznie osłaniały przedpola Stalingradu.

Współczesne „jeżyki”, produkowane na wtryskarce, mają kilkanaście centymetrów i są całkowicie nieszkodliwe – ale zachowują podobne cechy fizyczne: tarcie między ich „ramionami” jest tak duże, że przy odpowiednio gęstym upakowaniu tworzą „samostojącą”, stabilną strukturę – która jest zarazem rozwiązaniem w pełni odwracalnym: roboty, drony lub w ostateczności ludzie mogą bez trudu rozebrać filary i ściany usypane z „jeżyków”, by o trzy kroki dalej postawić kolejne.

Trzydzieści tysięcy „jeżyków” i kilka robotów wystarczyło, by wznieść w pełni stabilny pawilon na potrzeby wystawy, a następnie rozebrać go rękami ochotników. Trochę czasu pewnie jeszcze minie, zanim zaczą powstawać projekty domów, odwołujące się do „samostabilnych” elementów – ale budowniczowie hal, nasypów i zapór z pewnością nie zapomną o tym doświadczeniu. (ws)

Marzec 2013
data dodania: 2013-03-25
Rząd w najbliższych latach nie zamierza udzielać  pomocy  osobom ... więcej...
data dodania: 2013-03-22
W Polsce marzenie o własnym domu jest zazwyczaj marzeniem o domu małym. ... więcej...
data dodania: 2013-03-20
Gotowe projekty domów a i projekty wykonywane na indywidualne... więcej...
data dodania: 2013-03-19
Polska jest krajem olbrzymiej liczby  zrujnowanych zamków i pałaców.... więcej...
data dodania: 2013-03-18
Zakup gotowego projektu domu, zdecydowanie tańszego niż projekty domów wykonywane na indywidualne zamówienie, to dopiero pierwszy krok do własnego domu. Domu wymarzonego, ale zbudowanego możliwie jak najtaniej. Oszczędne budowanie wymaga ... więcej...
data dodania: 2013-03-16
W sobotę 16.03 o godz. 8.51 Straż Pożarna w Siemianowicach Śląskich otrzymała wiadomość o zawaleniu się piętrowego domu. Interweniujący strażacy wyciągnęli spod gruzów dwóch mężczyzn.... więcej...
data dodania: 2013-03-15
W zachodniej części Chin, mieście Chengdu, kończona jest realizacja... więcej...
data dodania: 2013-03-14
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podał wyniki analizy sytuacji w... więcej...
data dodania: 2013-03-13
Kilka tygodni temu nastąpiło otwarcie zamku ciechanowskiego, po... więcej...
data dodania: 2013-03-12
W chwili obecnej azbest jest materiałem nie dopuszczanym do stosowania w... więcej...
data dodania: 2013-03-11
Rozporządzenie ministra gospodarki z 2005 roku zakłada wzrost udziału... więcej...
data dodania: 2013-03-08
Projekt najdroższego domu w USA wystawionego właśnie na sprzedaż wykonał... więcej...
data dodania: 2013-03-08
Polska  pracownia architektoniczna  Modern Construction System z Poznania w zespole z firmą Concept Design z Algierii wygrała międzynarodowy  konkurs architektoniczny na projekt kompleksu sportowego w mieście Constantine w Algierii. Na powierzchni ok. 80 hektarów ... więcej...
data dodania: 2013-03-07
I żeby było jeszcze ciekawiej to na Sumatrze. Zaprojektowano tam, w... więcej...
data dodania: 2013-03-06
Jeden z najbardziej znanych na polskim rynku projektantów mody, Maciej... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Na zaproszenie Małopolsko-Podkarpackiego Klastra Czystej Energii  i... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Projekty domów dwupokoleniowych cieszą się wciąż niesłabnącą... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Ustawa developerska powinna zostać zmieniona jak najszybciej gdyż... więcej...