Aktualności

Komunikat GIND

data dodania: 2013-10-29

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w komunikacie z 09.10.2013 przypomina właścicielom, zarządcom oraz użytkownikom obiektów budowlanych o obowiązku dostosowania obiektów do wymagań sezonu jesienno-zimowego 2013.Na nich ciąży obowiązek zapewnienia co najmniej jednej kontroli stanu technicznego budynku – należą do nich m.in. domy, bloki mieszkalne itp.

 Jednocześnie, w związku z sezonem jesienno-zimowym oraz występowaniem zagrożeń przy eksploatacji instalacji grzewczych zalecane jest sprawdzanie przewodów kominowych i wentylacyjnych domów przez mistrzów kominiarskich. W odniesieniu do kominów przemysłowych lub tych, w których ciąg wymuszają urządzenia mechaniczne kontroli powinny dokonać osoby z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.

Komunikat jednocześnie przypomina, iż brak szczelności, drożności i właściwego ciągu wentylacyjnego jest najczęstszą przyczyną zatruć czadem oraz wybuchów gazu i pożarów. Zgodnie zaś, z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów to właśnie właściciele i zarządcy obiektów mają obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych. Podobnie, spoczywa na nich usunięcie uszkodzeń, uzupełnienie braków i uszkodzeń stwierdzonych po kontroli. 

 

Brak zapewnienia okresowej kontroli podlega karze grzywny, zaś niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie budynków - grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych lub ograniczeniu albo pozbawieniu wolności do 1 roku.

 

A.J.L.

 

źródło fot.:   © Franck Boston /Fotolia

 

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...