Aktualności

Labirynt przydomowy

data dodania: 2018-09-18

Na dziedzińcu jednego z największych muzeów świata, jakim jest londyński Victoria and Albert Museum, stanął niezwykły budynek. Wysoki na dwa piętra, wielopokojowy, intrygujący połyskiem świeżego drewna. Czy to możliwe, że mamy do czynienia z projektem domu jednorodzinnego w tym właśnie miejscu? Jak się okazuje, nie do końca – ale jest to rozwiązanie, które powinien wziąć pod uwagę każdy inwestor, rozważający wzniesienie gniazda rodzinnego. MultiPly, czyli wielopoziomowy labirynt trójwymiarowy (między „pokojami” można poruszać się w trzech płaszczyznach) to idealne rozwiązanie dla rzesz gości, którzy mrowić się będą na trawniku – ale i, w intencji jego budowniczych, reklama nowego materiału budowlanego i technologii: CLT, czyli krzyżowo warstwowanego masywnego drewna.

CLT  to skrót dla cross-laminated timber, czyli paneli z klejonego pod ciśnienineim drewna, które po obróbce tego rodzaju jest nie tylko niezwykle odporne na nacisk I zginanie (niewiele ustępując stali), ale też niemal niepalne, szczelne powietrznie, co zapewnia izolację – i modularne, co umożliwia wymianę poszczególnych części (nawet na niżej położonych piętrach) bez potrzeby wyburzania całości. Środowiska najbardziej zatroskane ekologią podkreślają, że CLT, pochodząc z naturalnego drewna, jest w stanie „uwięzić” kolosalne ilości dwutlenku węgla, przyczyniając się do poprawy bilansu CO2 – ale wielu budowniczym wystarczy świadomość, że jest to materiał nowatorski, odporny, tani (tańsza obróbka, a przedtem transport stosunkowo lekkich elementów), a przy okazji – ładny.

Studio Vaugh Thistleton nie udostępniło, jak dotąd, szczegółowych planów budynku pro bono. Już jednak sama idea „trójwymiarowego labiryntu” może zainspirować wielu.

Czerwiec 2015
data dodania: 2015-06-12

W czerwcu tego roku wejdą w życie zmiany w Ustawie Prawo Budowlane dotyczące między innymi możliwości budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia a nie jak dotychczas pozwolenia na budowę. Zmiany, które w założeniu miały pomóc statystycznemu „Kowalskiemu” w szybszym uzyskaniu zezwolenia na budowę własnego domu według wielu ekspertów a także inspektorów udzielających pozwolenia na budowę sytuacji jednak nie poprawią. Należy zaznaczyć,... więcej...