Aktualności

Londyńskie dzięcioły

data dodania: 2016-04-12

Wygląda na to, że idea „drewnianych wysokościowców” zyskuje na popularności nie tylko wśród Amerykanów. Wydział architektury Cambridge University przedstawił 12 kwietnia władzom Londynu propozycję wzniesienia wieżowca w oparciu o elementy drewniane: taniego, ekologicznego i ogniotrwałego.

Nawet ekscentryczny Boris Johnson musi się pewnie przez chwilę zastanowić, zanim zaakceptuje projekt bez precedensu: nie mówimy o kilkupiętrowym, „eksperymentalnym” budynku, wzniesionym gdzieś na obrzeżach miasta. Naukowcy wspólnie z pracownią PLP Architecture zamierzają wznieść wysokościowiec w ścisłym centrum, na gruntach Barbican Estate. Mało tego, projekt zakłada, że budynek ma mieć 300 metrów wysokości – będzie więc w XXI-wiecznym Londynie drugim pod względem wysokości po „Odłamku” (Shard) – oswojonej już, blisko 310-metrowej piramidzie z 2012 roku, autorstwa Renzo Piano.

Założenia projektowe są podobne, co w przypadku większości tego rodzaju realizacji, których liczba w świecie rośnie lawinowo: szkielet budynku stanowić mają belki z klejonych warstwowo szlachetnych drzew iglastych (będzie potrzeba co najmniej 65 tys. m. sześć. świerczyny): w środkowej, mieszczącej szyby wind części zostaną wzmocnione belkami i prętami stalowymi, które stanowić będą jednak zaledwie nieco ponad 2% wagi budynku.

Projektanci uciekają się również do zwyczajowej retoryki: powstający w nowej technologii budynek będzie w stanie „związać” aż 50 ton dwutlenku węgla, co stanowić ma roczny „urobek” aż 5 tys. Londyńczyków. Bagatela! Aby związać całość miejskiej produkcji CO2 (jedynie pochodzenia ludzkiego, dodajmy), trzeba by wznosić – rocznie – tysiącpodobnych wieżowców!

Może jednak warto zwrócić uwagę również na inne zalety nowych rozwiązań: taniość, łatwość montażu, dźwiękochłonność, a przede wszystkim – większą niż zdecydowana większość konstrukcji żelbetowych ognioodporność! W przypadku jakiegokolwiek pożaru zwęgleniu ulega jedynie najbardziej zewnętrzna warstwa belki, reszta zachowuje swoje właściwości, nie mięknąc w wysokiej temperaturze jak stal.

Jak na razie najwyższy budynek z drewna, wzniesiony w nowej technologii w Polsce, liczy sobie dwa piętra. Kto stanie w szranki? (ws)

Kwiecień 2013
data dodania: 2013-04-22
Założenia do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków przyjęte. Przepisy zapewnią wdrożenie unijnych dyrektyw. Dotyczą między innymi  systemu certyfikacji energetycznej budynków i kontroli systemów klimatyzacji i ogrzewania. więcej...
data dodania: 2013-04-15
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w naszej akcji promocyjnej,... więcej...
data dodania: 2013-04-07
Od 2020 roku wszystkie projektowane i budowane domy,  w związku z... więcej...
data dodania: 2013-04-03
Małopolsko-Podkarpacki Klaster Czystej Energii oraz Katedra Ekonomiki i... więcej...
data dodania: 2013-04-01
Coraz częściej w różnych publikacjach pojawia się pojęcie „dom... więcej...