Aktualności

Makijaż na dwa kolory

data dodania: 2018-11-29

Czy możliwy jest „lifting” budynku poprzez zmianę jego oblicowania? Tak, takie rozwiązania wchodzą w grę, jak zaprezentowało studio Deborah Berke Partners, dokonując renowacji internatu niewielkiego college’u w Pennsylwanii. Wynik jest tak niecodzienny i budujący, że warto, by wzięli go pod uwagę również projektanci domów jednorodzinnych: być może warto sięgnąć po dwa „księżycowe” materiały: szary piaskowiec i ocynkowaną, chłodną blachę.

Budynek, znany jako High Street Residence Hall wchodzi w skład Dickinson College, jednego z najstarszych campusów amerykańskich i niedawno przekroczył pół wieku: aluminiowo-betonowa elewacja zdążyła się przez ten czas solidnie zestarzeć. Trzypiętrowy internat stoi niejako na skrzyżowaniu światów: część okien wychodzi na główną ulicę miasteczka, reszta otwiera się na campus.

Architekci postanowi odwołać się do tego podziału, decydując się na dwa rodzaje wyraźnie zwiększającej optycznie budynek okładziny: część została oblicowana materiałem odwołującym się wszechobecnego na campusie piaskowca, reszta – w starzejącą się mszyście blachę. Takie rozwiązanie możliwe jest również w przypadku domu jednorodzinnego: kamień będzie bardziej stosowny od „rustykalnej” strony ogrodu, chłodny front od ulicy wymuszać będzie rodzaj respektu.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...