Aktualności

Marmurowe ściany, marmurowe syćko…

data dodania: 2018-09-23

Powyższy wers rozpoczyna zapomnianą niemal, mocno nieprzyzwoitą fraszkę Witkacego. Pisarz, malarz i samorodny historyk sztuki wiedział niejedno o architektonicznych zastosowaniach marmuru, respektowanego (choć i, nie da się ukryć, zbanalizowanego) jako materiał budowlany. Z polerowanego marmuru wznoszono kolumny, portyki i mury, zblazowani i legendarnie zamożni cesarze rzymscy skłonni byli murować zeń baseny. A czy dziś w projekcie domu jednorodzinnego można sięgnąć po marmur tak, by nie wyglądało to nowobogacko?

Portale i oferty biur architektonicznych oferują wiele rozwiązań. Można, oczywiście, wykpić się cytatem: marmurową solniczką, marmurową miską, albo – jeśli marzy nam się element architektoniczny, a nie chcemy przeciążyć ani konstrukcji schodów prowadzących na piętro, ani budżetu – pierwszy ze schodków: postawiony na podłodze klocek z zielonego marmuru (il.1).

Bywają oczywiście – ale to naprawdę banalne – marmurowe wanny, umywalki i blaty łazienkowe, bywają stoliki z marmurowym blatem, który, by przetrąca niebacznie upuszczony kubek. Ale jest rzecz niemal niezniszczalna: stolik z wyciętego i delikatnie obrobionego sześcianu z marmuru (il.2).

Marmur może być wyróżnikiem wnętrz: można wyłożyć nim wannę i wnękę wannową, sąsiednią wnękę – kabiny prysznicowej – wreszcie szafę, hierarchizując w ten sposób, rozdzielając i zarazem przyozdabiając przestrzeń (il.3).

Ale najbardziej niebanalnym rozwiązaniem, jakie udało się wypatrzyć redakcji portalu KB Projekt, jest użycie marmuru jako… zasłony. W belgijskiej rezydencji zaprojektowanej przez De Meester Vliegen Architecten gigantyczny blok z szarozielonego marmuru siedmiometrowej szerokości posłużył jako… przesłona, oddzielająca jadalnię od równie potężnej kuchni (il. 4). 

 

Luty 2015
data dodania: 2015-02-19
Ciekawym eksperymentem można nazwać budowę jaka została ukończona w Podzamczu Chęcińskim. dr. Ludomir Duda to wybitny polski naukowiec, termodynamik, autor wielu publikacji... więcej...
data dodania: 2015-02-05
Beton nie ma w Polsce dobrej renomy, wynika to z tradycji budownictwa z wielkiej płyty, które zdominowało krajobraz polskich miast. Powoli się to jednak zmienia, głównie dzięki udanym, nowym realizacją z betonu architektonicznego.... więcej...
data dodania: 2015-02-02
Niby nic nowego, a jednak projekt domu MNISZKÓW (DM-6545) przyciąga wyjątkową prostotą, elegancją, funkcjonalnością, dwuspadowym dachem. To nowoczesna interpretacja tradycyjnej bryły z poddaszem mieszkalnym. Dom zaprojektowany na bazie prostokąta, przykryty dachem bez lukarn,  już w zamierzeniu jest prostym, nie tylko tanim w budowie i późniejszym użytkowaniu, ale i  eleganckim budynkiem w nowoczesnym wydaniu. Cechują go elewacje spokojne, ale i atrakcyjne, głównie... więcej...