Aktualności

Marmurowe ściany, marmurowe syćko…

data dodania: 2018-09-23

Powyższy wers rozpoczyna zapomnianą niemal, mocno nieprzyzwoitą fraszkę Witkacego. Pisarz, malarz i samorodny historyk sztuki wiedział niejedno o architektonicznych zastosowaniach marmuru, respektowanego (choć i, nie da się ukryć, zbanalizowanego) jako materiał budowlany. Z polerowanego marmuru wznoszono kolumny, portyki i mury, zblazowani i legendarnie zamożni cesarze rzymscy skłonni byli murować zeń baseny. A czy dziś w projekcie domu jednorodzinnego można sięgnąć po marmur tak, by nie wyglądało to nowobogacko?

Portale i oferty biur architektonicznych oferują wiele rozwiązań. Można, oczywiście, wykpić się cytatem: marmurową solniczką, marmurową miską, albo – jeśli marzy nam się element architektoniczny, a nie chcemy przeciążyć ani konstrukcji schodów prowadzących na piętro, ani budżetu – pierwszy ze schodków: postawiony na podłodze klocek z zielonego marmuru (il.1).

Bywają oczywiście – ale to naprawdę banalne – marmurowe wanny, umywalki i blaty łazienkowe, bywają stoliki z marmurowym blatem, który, by przetrąca niebacznie upuszczony kubek. Ale jest rzecz niemal niezniszczalna: stolik z wyciętego i delikatnie obrobionego sześcianu z marmuru (il.2).

Marmur może być wyróżnikiem wnętrz: można wyłożyć nim wannę i wnękę wannową, sąsiednią wnękę – kabiny prysznicowej – wreszcie szafę, hierarchizując w ten sposób, rozdzielając i zarazem przyozdabiając przestrzeń (il.3).

Ale najbardziej niebanalnym rozwiązaniem, jakie udało się wypatrzyć redakcji portalu KB Projekt, jest użycie marmuru jako… zasłony. W belgijskiej rezydencji zaprojektowanej przez De Meester Vliegen Architecten gigantyczny blok z szarozielonego marmuru siedmiometrowej szerokości posłużył jako… przesłona, oddzielająca jadalnię od równie potężnej kuchni (il. 4). 

 

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...