Aktualności

Materiały budowlane tanieją

data dodania: 2013-05-21

W 2012 roku mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdzie ceny materiałów były nieadekwatnie wysokie w stosunku do rzeczywistych kosztów. Inwestorzy nie powinni się obawiać, że korzystny dla nich trend się odwróci. Według prognoz ceny powoli wracają do swojego normalnego poziomu i powinny się na nim przez dłuższy czas utrzymać.

Jak podliczyli eksperci, koszty materiałów budowlanych potrzebnych do budowy domu jednorodzinnego z poddaszem o powierzchni 150 m2 spadły w kwietniu 2013 r. o tysiąc złotych w stosunku do marca 2013 roku i wynoszą 135,7 tys. zł.

Według danych systemu SEKOCENBUD tendencja spadkowa jest bardzo szeroka i obejmowała w pierwszym kwartale 2013 r. ponad połowę materiałów budowlanych. Po porównaniu poziomu cen pierwszego kwartału 2013 z czwartym kwartałem 2012 roku wiemy, że mocno tanieją płyty z wełny mineralnej 3-8%, stal zbrojeniowa 2%, pustaki ceramiczne 2-4%, czy bloczki z betonu komórkowego ~3%.

Porównując rok do roku poziomy cen z kwietnia 2012r do cen z kwietnia bieżącego roku: wełna mineralna potaniała o 20%, płyty kartonowo-gipsowe o 20%, pustaki ceramiczne, cegła i beton o 17%.

Bardzo dużą zmiennością cen charakteryzują się materiały elektryczne, występują tutaj zarówno spektakularne wzrosty cen, jak i dramatyczne spadki. Przykładowo ceny kabli i przewodów spadły średnio w I kwartale o 25%.

Stabilnie natomiast wyglądają ceny materiałów instalacyjnych, zmiany rządu kilku procent dotyczą tylko kilku kategorii produktów jak np.zawory (wzrost 5-10%)

Oczywiście nie wszystkie materiały budowlane tanieją. Ceny stolarki okiennej i drzwiowej pozostały na tym samym poziomie, a np. ceny papy wzrosły o kilka procent.

Obecną sytuację na rynku materiałów budowlanych można określić jako korzystną z punktu widzenia inwestora. 2013 rok jest więc dobrym czasem na rozpoczęcie budowy. Tendencję spadkową dodatkowo umacniać będzie pogłębiający się kryzys budownictwa mieszkaniowego.

ges

 

Luty 2015
data dodania: 2015-02-19
Ciekawym eksperymentem można nazwać budowę jaka została ukończona w Podzamczu Chęcińskim. dr. Ludomir Duda to wybitny polski naukowiec, termodynamik, autor wielu publikacji... więcej...
data dodania: 2015-02-05
Beton nie ma w Polsce dobrej renomy, wynika to z tradycji budownictwa z wielkiej płyty, które zdominowało krajobraz polskich miast. Powoli się to jednak zmienia, głównie dzięki udanym, nowym realizacją z betonu architektonicznego.... więcej...
data dodania: 2015-02-02
Niby nic nowego, a jednak projekt domu MNISZKÓW (DM-6545) przyciąga wyjątkową prostotą, elegancją, funkcjonalnością, dwuspadowym dachem. To nowoczesna interpretacja tradycyjnej bryły z poddaszem mieszkalnym. Dom zaprojektowany na bazie prostokąta, przykryty dachem bez lukarn,  już w zamierzeniu jest prostym, nie tylko tanim w budowie i późniejszym użytkowaniu, ale i  eleganckim budynkiem w nowoczesnym wydaniu. Cechują go elewacje spokojne, ale i atrakcyjne, głównie... więcej...