Aktualności

Mieszkaj energooszczędnie z Wawel Service

data dodania: 2014-04-04

Wawel Service to firma z tradycjami, należąca dziś do czołówki krakowskich deweloperów. W ponad 20-letnim okresie swojej działalności sprzedali ponad 2700 mieszkań w Krakowie i Warszawie. Budują rodzinne, bezpieczne oraz funkcjonalne osiedla. Dbają o estetykę swoich inwestycji, projektując nie tylko same budynki, ale również przestrzeń wokół nich. Wawel Service tworzy swoje projekty głównie w Warszawie i Krakowie, a także w innych miastach Polski:  Krynicy, Zakopanem, Czorsztynie i Brzesku. Specjalizują się w każdym segmencie budownictwa mieszkaniowego, począwszy od energooszczędnych mieszkań i domów jednorodzinnych, przez osiedla, kończąc na ekskluzywnych apartamentowcach w modnych dzielnicach miast. W ofercie Wawel Service znajdują się także nieruchomości komercyjne. 

Aktualnie w ich ofercie dla Krakowa znajduje się 10 inwestycji, z czego połowa jest już zrealizowana i gotowa do zamieszkania. Klienci Wawel Sernice mogą wybierać wśród osiedli dobrze skomunikowanych z Centrum, idealnych dla rodzin z dziećmi,: Wielicka 44, Klonowica; apartamentów w inwestycjach: Apartamenty Sowiniec na Woli Justowskiej, Mochnackiego na Woli Duchackiej lub Pod Fortem w dzielnicy Krowodrza.

Dzięki połączeniu zaawansowanych technologii oraz wysokich kwalifikacji projektantów i inżynierów, mogą dziś oferować swoim Klientom również tanie w zakupie i tanie w eksploatacji mieszkania i domy energooszczędne. Wielorodzinna inwestycja Borkowska B1 i B2 na krakowskich Klinach, jako pierwsza w Polsce, została pozytywnie zweryfikowana i spełnia wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla nabywców oznacza to możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego na mieszkania w wysokości 11 tys. zł. Kolejne energooszczędne inwestycje to Halszki 28A na Kurdwanowie oraz Wężyka 10 w Czyżynach – budynek wielorodzinny wyposażony w kolektory słoneczne, które znacznie zmniejszają koszty utrzymania mieszkania. W ofercie mają również energooszczędne osiedla jednorodzinnych „Domów dla Każdego” zrealizowane w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu, zlokalizowane w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. Mieszkańcom Warszawy proponują mieszkania w 2 inwestycjach: luksusowej Mokotów Residence oraz Lazurowym Zakątku na Bemowie.

Z miesiąca na miesiąc obserwują coraz większe zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych”. Tak oczekiwany przez klientów program okazał się dla branży wyzwaniem. Sytuacja firm deweloperskich działających w różnych częściach kraju bardzo się zróżnicowała. W przypadku miast w których, koszty budowy są wyższe, deweloperzy musieli szczególnie zadbać o swoją ofertę. Dotyczy to zwłaszcza Krakowa. Warunki „MdM” spełniało tu zaledwie ok. 1,5% mieszkań z puli 8 tysięcy. Na razie tylko kilku krakowskich deweloperów oferuje mieszkania zgodne z wymaganiami programu. Wawel Service jest jednym z nich – oferują mieszkania w ramach programu w energooszczędnych inwestycjach Borkowska B1 i B2 oraz Halszki 28A.

Młodzi ludzie, którzy tak licznie pojawili się w biurach sprzedaży tuż po nowym roku, zderzyli się z dość brutalną rzeczywistością. Chyba wszyscy czekaliśmy na coś więcej. Warto jednak zwrócić uwagę, że od 1 kwietnia we wszystkich gminach województwa małopolskiego obowiązują wyższe limity MdM. W najbliższym czasie planują rozpocząć budowę energooszczędnej inwestycji Halszki 28A na krakowskim Kurdwanowie. Znajdą się tutaj 94 mieszkania o powierzchniach od 30 do 80 metrów kwadratowych. Wszystkie posiadać będą balkony, a mieszkania usytuowane na parterze – ogródki do samodzielnej aranżacji. Inwestycja spełniać będzie standardy budynków energooszczędnych - dla nabywców oznacza to możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Energooszczędne mieszkania w inwestycji przy ul. Halszki 28A poprzez zastosowane rozwiązania projektowe i techniczne mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii. W inwestycji zostanie zainstalowany system rekuperacji, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku - to nie tylko mniejsze koszty utrzymania mieszkania, ale także większy komfort życia.

Inwestycje mieszkaniowe, które realizują obecnie, niewiele mają wspólnego z typowymi przedsięwzięciami deweloperskimi. Dotyczy to przede wszystkim technologii oraz materiałów, z jakich domy są budowane. Na krakowskich Czyżynach powstaje budynek mieszkalny wyposażony w kolektory słoneczne – Wężyka 10 – pierwszy taki w tej części miasta. Inwestycja Borkowska B1 i B2 jako pierwsza w Polsce, została pozytywnie zweryfikowana i spełnia wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co więcej, ich osiedla energooszczędnych domów jednorodzinnych budowane są w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Technologia ta dostarczana jest przez partnera – firmę M3 SYSTEM, która została niedawno laureatem konkursu GreenEvo w kategorii ekolider. Nagroda w konkursie jest szczególnie ważna, ponieważ pozwoli zaprezentować unikalną technologię "Domów dla każdego" podczas wielu misji gospodarczych, licznych seminariów, spotkań biznesowych oraz konferencji na całym świecie – w takich krajach, jak: Azerbejdżan, Chorwacja, Gruzja, Kazachstan, Mołdawia, Rosja, Ukraina i Wietnam.

Z obserwacji tego dewelopera wynika, że coraz więcej nabywców poszukuje niestandardowych mieszkań czy osiedli. Obecnie nie samo mieszkanie, ale również atrakcyjne lokale usługowe na osiedlu, place zabaw, otwarte przestrzenie do wykorzystania czy efektowne skwery stają się decydującymi czynnikami przy wyborze miejsca do życia. Części wspólne nie przypominają już - znanych z przeszłości - skwerów z trzepakiem w centralnym miejscu i kilkoma ławkami, obowiązkowo pomalowanymi na zielono. Z bezbarwnych, identycznych i „niczyich” miejsc, coraz częściej stają się enklawami dla mieszkańców. Obszarami, które oddają charakter lokalnej wspólnoty, a czasami także stają się przestrzenią dla nietuzinkowych rozwiązań. Wychodzą z założenia, że dobrze zagospodarowane części wspólne nadają całości przedsięwzięcia deweloperskiego smaku, prestiżu i stają się swoistym „identyfikatorem miejsca”. Ciekawe rozwiązania zaproponowali np. mieszkańcom Apartamentów na Mokotowie. Budynek zaprojektowano na planie dwóch prostokątów, co dało możliwość utworzenia zacisznego, pięknego patio – z bogatą zielenią i elementami małej architektury. Stanowi ono swego rodzaju azyl, tak poszukiwany przez mieszkańców stolicy. Projektując części wspólne krakowskich inwestycji: Pod Fortem oraz Apartamenty Sowiniec weszli we współpracę z Ryszardem „Ryhem” Paprockim, znanym artystą abstrakcjonistą. 

Współczesny projekt domu musi być przyjazny zarówno dla swoich mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Jednocześnie budynek taki musi charakteryzować się małym zużyciem energii, ponieważ rosnące systematycznie koszty energii stanowią coraz większe obciążenie budżetów domowych. Gdy planowali włączenie energooszczędnych inwestycji do oferty Wawel Service, przyświecał im jeden cel – zbudować domy dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie oraz ochronie środowiska. Budynki zaprojektowane są w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. Wyposażone są w rekuperatory oraz pompy ciepła, dzięki temu zużywają ok. 70% mniej energii niż domy budowane w technologii tradycyjnej. Rachunki za ogrzewanie będą miłym zaskoczeniem dla mieszkańców. Zapotrzebowanie np. 100-metrowego budynku na energię do ogrzewania wynosi poniżej 2,5 kW. Testy wykazały, że koszty ogrzewania naszych domów w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m2 na miesiąc! Ponadto potencjalni nabywcy będą mogli dodatkowo wyposażyć domy w rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy gruntowe wymienniki ciepła. Jeżeli chodzi o zakup energooszczędnego domu z naszej oferty, to cena za 1 m2 zaczynać się będzie od 3830 zł/mkw brutto. 

W Wawel Service wierzą, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych to dobra decyzja. Budują z myślą o przyszłości i mówią „nie” wysokim rachunkom.

Również tego dewelopera poprosiliśmy o poradę dotyczącą  bezproblemowego zakupu wymarzonego mieszkania: Kupno domu to niełatwy proces. Zwłaszcza, że ma on nam służyć przez długie lata. Decyzja o zakupie musi być gruntownie przemyślana. Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czego właściwie szukam: gdzie chciałbym mieszkać, w ile osób, czy ważniejsza jest dla mnie lokalizacja, ilość pokoi/pięter czy może cena. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się ile pieniędzy jestem w stanie zainwestować i czy będę musiał posiłkować się kredytem. Następny etap to przeglądanie ofert i wizyty na placach budowy/ w domach pokazowych. Podczas rozmowy z deweloperem powinniśmy szczegółowo dopytać – co dokładnie wliczone jest w cenę domu - standard wykończenia, infrastruktura obiektu, ochrona, wykończenie wnętrz. Bardzo ważna jest specyfikacja techniczna – trzeba zdobyć jak najwięcej informacji o użytych materiałach budowlanych, wykonawcach i instalacjach. Przydadzą się także dane o tym, kto zarządza nieruchomością, i jakie są miesięczne opłaty. Należy wziąć pod uwagę  również: okolicę, sąsiedztwo, plany rozwoju dla okolicznych terenów itp.  Bardzo ważne jest również sprawdzenie reputacji dewelopera i jakości jego poprzednich projektów. Jeśli to możliwe, warto porozmawiać wcześniej z osobami, które mieszkają już w wybranej przez nas okolicy/ inwestycji.

/rz/

Lipiec 2017
data dodania: 2017-07-31

Czy chcemy mieć dom idealny, "wygładzony" i nie różniący się od innych - czy jednak dopuszczamy możliwość "zakręcenia", stania się punktem rozpoznawczmdla okolicy, przedmiotem podziwu spacerowiczów, udręką teściowej? Osoby projektujące wymarzony dom jednorodzinny zwykle nie przesadzająz ekstrawagancją: ot, pomarańczowy pasek na fasadzie, większe niż zwykle okna, trochę polerowanej stali. Za to rzeźbiarze i projektanci, wyżywający się na budynkach użyteczności publicznej,... więcej...

data dodania: 2017-07-30

W większości projektów domów jednorodzinnych schody, wymurowywane bezpośrednio po związaniu stropów, są prostolinijne i masywne: w sam raz do noszenia szaf. Czasem, zwykle przy łączeniu dwóchpomieszczeń na dwóch poziomach, sięga się po kręte schody metalowe. Ale filigranowe schody to prawdziwa rzadkość. Dlaczego nie wykorzystać możliwości, jakie daje klejone i skręcane drewno?

więcej...
data dodania: 2017-07-29

Jak wyciszyć uderzający hałas? Ludzie, szczególnie właściciele domów jednorodzinnych, od lat zmagają się z hałaśliwymi szosami, fabrykami, lotniskami, przekonując się, że dźwięk należy do fenomenów najbardziej przenikających, najtrudniejszych do całkowitego odizolowania: znacznie łatwiej osłonić budynek przed światłem słonecznym czy wiatrami: wibracje przenikają przez większość materiałów.

więcej...
data dodania: 2017-07-28

Wśród setek koncepcji dekoracyjnych – podaż kafli, gresu, płytek i farb dawno już przekroczyła możliwości wykorzystania ich przez jedną rodzinę – niełatwo zdecydować się na wybór. Ale jeśli ktoś, projektując dom jednorodzinny, rozważa możliwość stworzenia pomieszczeń w jednolicie bliskowschodnim stylu – może odwołać się do dokonań designerskiej firmy Biasol, która zaprojektowała restaurację w Melbourne w stylu „obsesyjnie bliskowschodnim”.

więcej...
data dodania: 2017-07-27

Ogrzewanie dłoni wydaje się być romantycznym, przeznaczonym dla dwojga gestem. Ale, jak się okazuje, może też ocalić ład w przestrzeni współdzielonej przez kilka osób, mających różne termoupodobania. "Podstawki pod nadgarstki" o regulowanej temperaturze robią furorę w świecie zachodnich biur i urzędów. Czy da się je wykorzystać również przy projektowaniu domu jednorodzinnego dla tych, którzy pod jednym dachem są zmarzluchami i mdleją z gorąca?

więcej...
data dodania: 2017-07-24

Lato, błogosławiony czas dla wszystkich, którzy lubią schować najwymyślniejszą nawet elewację domu jednorodzinnego pod warstwą wegetacji: rozkołysanymi koszami fioletowej surfinii, soczystą zielenią winogradu, rzędami doniczek i skrzynek. Cóż: plastikowe koszyki po przekwitłej surfinii przyjdzie zbierać w podmuchach październikowego wiatru, doniczki – nosić na przezimowanie do garażu: ostanie się jeden winograd, zmieniający w dodatku kolory jesienią (choć i – lojalnie... więcej...

data dodania: 2017-07-23

To nie jest pomysł dla każdego przydomowego ogrodu. Ale może być dla wielu, zwłaszcza, jeśli rzecz jest na etapie projektowania domu jednorodzinnego, a na pewno może sprawdzić się w przypadku każdego parku publicznego. Wzniesiona przez czeskich inżynierów i specjalistów od ochrony krajobrazu najdłuższa w Europie trasa spacerowa między koronami drzew robi wrażenie – i zmienia sposób myślenia o ogrodzie.

więcej...
data dodania: 2017-07-20

Tytuł brzmi paradoksalnie niczym barokowy wiersz albo słynna reklama Forda o dostępności samochodów w każdym kolorze pod warunkiem, że będzie to czarny. Ale nowy pomysł na wypełnienie i ukształtowanie ścian formy Kvadrat rzeczywiście pozwala na stworzenie trójwymiarowych paneli w każdym praktycznie kształcie i przez to radykalnie indywidualne ukształtowanie ścian. To pomysł dla wszystkich, którym marzy się niebanalny projekt domu jednorodzinnego.

więcej...
data dodania: 2017-07-19

Kiedy robi się weki? Jesienią. Kiedy klei porcelanę? Zimą. A latem? Latem, jeśli kogoś nosi gospodarski szał, szoruje się ściany zewnętrzne domu. Nie ma co z tym zwlekać, jeśli chcemy, by zaprojektowany przez nas dom jednorodzinny wyglądał równie dobrze teraz jak pięć lat temu. Profilaktyka zamiast nowych tynków!

więcej...
data dodania: 2017-07-13

Skok w bok: błyskawiczny, bezpieczny i upraszczający życie. Oczywiście, chodzi o budownictwo. Koncern Thyssen-Krupp jako pierwszy nie tylko opatentował, lecz i wprowadził do użytku publicznego „windy” – ale czy słowo to pasuje jeszcze do nowego rozwiązania? – które poruszają się nie tylko w pionie, lecz w poziomie budynku. Zdaniem projektantów, nowe rozwiązanie zrewolucjonizuje sposób funkcjonowania społeczności ludzkich w wysokościowcach. W dalszej perspektywie można... więcej...

data dodania: 2017-07-12

Warto. W Polsce nadal w modzie są pochyłe dachy, zawsze może powiększyć się rodzina, zawsze warto mieć w zanadrzu pokój gościnny. Warto już na etapie projektowania domu jednorodzinnego pomyśleć o maksymalnie skutecznym wykorzystaniu przestrzeni pod dachem i umieścić tam jeden lub nawet kilka pokoi. Tylko jak poradzić sobie z nieustawnością poddasza? Czy dobrze będzie się tam czuła nie tylko żyrafa, ale bodaj koszykarz?

więcej...
data dodania: 2017-07-10

Wznoszenie we wnętrzu budynku innego, mniejszego zadaszenia praktykowane jest zwykle przez dzieci, pracowicie wznoszące „schowek” z tapicerowanych oparć od kanapy. Kiedy jednak mamy do czynienia z naprawdę wielkim wnętrzem, zdarza się, że za przedsięwzięcie takie biorą się uznani architekci. Być może powinniśmy uważać, by sufity w projektowanym domu jednorodzinnym nie były za wysokie?

więcej...
data dodania: 2017-07-07

Kalifornia nie przestaje być jedną z namiastek raju na Ziemi, choć niewykluczone, że najbardziej malownicza byłą przed ponad pół wiekiem, w epoce, którą opiewał Raymond Chandler. Miejscowi architekci do dziś nawiązują do tamtej epoki krążowników szos i niczym niezakłóconego amerykańskiego optymizmu. Czy na tamtej tradycji mają szanse skorzystać również osoby, zastanawiające się nad projektem domu jednorodzinnego, przeznaczonego do smakowania lata w Polsce?  

więcej...
data dodania: 2017-07-05

Podłoga lśni po horyzont. Żadnych spoiw, żadnych załamań, wystarczy jedno przetarcie mopem. Może być jak lustro, może być jak marmur, można w niej zatopić grafikę 3D i mieć widok, jakby stało się nad rafą koralową lub szybem prowadzącym do wnętrza ziemi. A można zatopić w niej muszle albo złote dublony.
Pałac milionera? Apartamentowiec perfekcyjnej pani domu? Nie: podłoga z żywicy poliuretanowej.

więcej...
data dodania: 2017-07-04

Ostatnie wichury i burze dały się we znaki tysiącom gospodarstw domowych. Oczywiście – do pewnego stopnia chłop strzela, Pan Bóg kule nosi, nie sposób przewidzieć pogody, można się przed nią co najwyżej ubezpieczyć. A jednak warto pomyśleć o dokonywanych na etapie projektowania domu jednorodzinnego posunięciach, które uchronić mogą właścicieli przed najczęstszym może, prócz podtopienia, zagrożeniem: epidemią spadających na ściany i samochody drzew.

więcej...
data dodania: 2017-07-03

Wydawałoby się, że ilość pomysłów na „optyczne zwiększenie przestrzeni” jest znana i ograniczona. Białe ściany, białe sufity, raczej akcenty poziome niż pionowe, raczej nie prążki. A jednak okazuje się, że można zdziałać więcej – i zastanawiając się nad tym, jak maksymalnie rozszerzyć projekt domu jednorodzinnego, warto mieć na względzie tricki, do jakich odwołał się tandem architekta Amira Navona i designera Maayana Zusmana, którzy wzięli na warsztat mieszkanie... więcej...