Aktualności

Mieszkaj energooszczędnie z Wawel Service

data dodania: 2014-04-04

Wawel Service to firma z tradycjami, należąca dziś do czołówki krakowskich deweloperów. W ponad 20-letnim okresie swojej działalności sprzedali ponad 2700 mieszkań w Krakowie i Warszawie. Budują rodzinne, bezpieczne oraz funkcjonalne osiedla. Dbają o estetykę swoich inwestycji, projektując nie tylko same budynki, ale również przestrzeń wokół nich. Wawel Service tworzy swoje projekty głównie w Warszawie i Krakowie, a także w innych miastach Polski:  Krynicy, Zakopanem, Czorsztynie i Brzesku. Specjalizują się w każdym segmencie budownictwa mieszkaniowego, począwszy od energooszczędnych mieszkań i domów jednorodzinnych, przez osiedla, kończąc na ekskluzywnych apartamentowcach w modnych dzielnicach miast. W ofercie Wawel Service znajdują się także nieruchomości komercyjne. 

Aktualnie w ich ofercie dla Krakowa znajduje się 10 inwestycji, z czego połowa jest już zrealizowana i gotowa do zamieszkania. Klienci Wawel Sernice mogą wybierać wśród osiedli dobrze skomunikowanych z Centrum, idealnych dla rodzin z dziećmi,: Wielicka 44, Klonowica; apartamentów w inwestycjach: Apartamenty Sowiniec na Woli Justowskiej, Mochnackiego na Woli Duchackiej lub Pod Fortem w dzielnicy Krowodrza.

Dzięki połączeniu zaawansowanych technologii oraz wysokich kwalifikacji projektantów i inżynierów, mogą dziś oferować swoim Klientom również tanie w zakupie i tanie w eksploatacji mieszkania i domy energooszczędne. Wielorodzinna inwestycja Borkowska B1 i B2 na krakowskich Klinach, jako pierwsza w Polsce, została pozytywnie zweryfikowana i spełnia wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla nabywców oznacza to możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego na mieszkania w wysokości 11 tys. zł. Kolejne energooszczędne inwestycje to Halszki 28A na Kurdwanowie oraz Wężyka 10 w Czyżynach – budynek wielorodzinny wyposażony w kolektory słoneczne, które znacznie zmniejszają koszty utrzymania mieszkania. W ofercie mają również energooszczędne osiedla jednorodzinnych „Domów dla Każdego” zrealizowane w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu, zlokalizowane w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. Mieszkańcom Warszawy proponują mieszkania w 2 inwestycjach: luksusowej Mokotów Residence oraz Lazurowym Zakątku na Bemowie.

Z miesiąca na miesiąc obserwują coraz większe zainteresowanie programem „Mieszkanie dla Młodych”. Tak oczekiwany przez klientów program okazał się dla branży wyzwaniem. Sytuacja firm deweloperskich działających w różnych częściach kraju bardzo się zróżnicowała. W przypadku miast w których, koszty budowy są wyższe, deweloperzy musieli szczególnie zadbać o swoją ofertę. Dotyczy to zwłaszcza Krakowa. Warunki „MdM” spełniało tu zaledwie ok. 1,5% mieszkań z puli 8 tysięcy. Na razie tylko kilku krakowskich deweloperów oferuje mieszkania zgodne z wymaganiami programu. Wawel Service jest jednym z nich – oferują mieszkania w ramach programu w energooszczędnych inwestycjach Borkowska B1 i B2 oraz Halszki 28A.

Młodzi ludzie, którzy tak licznie pojawili się w biurach sprzedaży tuż po nowym roku, zderzyli się z dość brutalną rzeczywistością. Chyba wszyscy czekaliśmy na coś więcej. Warto jednak zwrócić uwagę, że od 1 kwietnia we wszystkich gminach województwa małopolskiego obowiązują wyższe limity MdM. W najbliższym czasie planują rozpocząć budowę energooszczędnej inwestycji Halszki 28A na krakowskim Kurdwanowie. Znajdą się tutaj 94 mieszkania o powierzchniach od 30 do 80 metrów kwadratowych. Wszystkie posiadać będą balkony, a mieszkania usytuowane na parterze – ogródki do samodzielnej aranżacji. Inwestycja spełniać będzie standardy budynków energooszczędnych - dla nabywców oznacza to możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Energooszczędne mieszkania w inwestycji przy ul. Halszki 28A poprzez zastosowane rozwiązania projektowe i techniczne mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii. W inwestycji zostanie zainstalowany system rekuperacji, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku - to nie tylko mniejsze koszty utrzymania mieszkania, ale także większy komfort życia.

Inwestycje mieszkaniowe, które realizują obecnie, niewiele mają wspólnego z typowymi przedsięwzięciami deweloperskimi. Dotyczy to przede wszystkim technologii oraz materiałów, z jakich domy są budowane. Na krakowskich Czyżynach powstaje budynek mieszkalny wyposażony w kolektory słoneczne – Wężyka 10 – pierwszy taki w tej części miasta. Inwestycja Borkowska B1 i B2 jako pierwsza w Polsce, została pozytywnie zweryfikowana i spełnia wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co więcej, ich osiedla energooszczędnych domów jednorodzinnych budowane są w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Technologia ta dostarczana jest przez partnera – firmę M3 SYSTEM, która została niedawno laureatem konkursu GreenEvo w kategorii ekolider. Nagroda w konkursie jest szczególnie ważna, ponieważ pozwoli zaprezentować unikalną technologię "Domów dla każdego" podczas wielu misji gospodarczych, licznych seminariów, spotkań biznesowych oraz konferencji na całym świecie – w takich krajach, jak: Azerbejdżan, Chorwacja, Gruzja, Kazachstan, Mołdawia, Rosja, Ukraina i Wietnam.

Z obserwacji tego dewelopera wynika, że coraz więcej nabywców poszukuje niestandardowych mieszkań czy osiedli. Obecnie nie samo mieszkanie, ale również atrakcyjne lokale usługowe na osiedlu, place zabaw, otwarte przestrzenie do wykorzystania czy efektowne skwery stają się decydującymi czynnikami przy wyborze miejsca do życia. Części wspólne nie przypominają już - znanych z przeszłości - skwerów z trzepakiem w centralnym miejscu i kilkoma ławkami, obowiązkowo pomalowanymi na zielono. Z bezbarwnych, identycznych i „niczyich” miejsc, coraz częściej stają się enklawami dla mieszkańców. Obszarami, które oddają charakter lokalnej wspólnoty, a czasami także stają się przestrzenią dla nietuzinkowych rozwiązań. Wychodzą z założenia, że dobrze zagospodarowane części wspólne nadają całości przedsięwzięcia deweloperskiego smaku, prestiżu i stają się swoistym „identyfikatorem miejsca”. Ciekawe rozwiązania zaproponowali np. mieszkańcom Apartamentów na Mokotowie. Budynek zaprojektowano na planie dwóch prostokątów, co dało możliwość utworzenia zacisznego, pięknego patio – z bogatą zielenią i elementami małej architektury. Stanowi ono swego rodzaju azyl, tak poszukiwany przez mieszkańców stolicy. Projektując części wspólne krakowskich inwestycji: Pod Fortem oraz Apartamenty Sowiniec weszli we współpracę z Ryszardem „Ryhem” Paprockim, znanym artystą abstrakcjonistą. 

Współczesny projekt domu musi być przyjazny zarówno dla swoich mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Jednocześnie budynek taki musi charakteryzować się małym zużyciem energii, ponieważ rosnące systematycznie koszty energii stanowią coraz większe obciążenie budżetów domowych. Gdy planowali włączenie energooszczędnych inwestycji do oferty Wawel Service, przyświecał im jeden cel – zbudować domy dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie oraz ochronie środowiska. Budynki zaprojektowane są w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. Wyposażone są w rekuperatory oraz pompy ciepła, dzięki temu zużywają ok. 70% mniej energii niż domy budowane w technologii tradycyjnej. Rachunki za ogrzewanie będą miłym zaskoczeniem dla mieszkańców. Zapotrzebowanie np. 100-metrowego budynku na energię do ogrzewania wynosi poniżej 2,5 kW. Testy wykazały, że koszty ogrzewania naszych domów w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m2 na miesiąc! Ponadto potencjalni nabywcy będą mogli dodatkowo wyposażyć domy w rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy gruntowe wymienniki ciepła. Jeżeli chodzi o zakup energooszczędnego domu z naszej oferty, to cena za 1 m2 zaczynać się będzie od 3830 zł/mkw brutto. 

W Wawel Service wierzą, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych to dobra decyzja. Budują z myślą o przyszłości i mówią „nie” wysokim rachunkom.

Również tego dewelopera poprosiliśmy o poradę dotyczącą  bezproblemowego zakupu wymarzonego mieszkania: Kupno domu to niełatwy proces. Zwłaszcza, że ma on nam służyć przez długie lata. Decyzja o zakupie musi być gruntownie przemyślana. Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czego właściwie szukam: gdzie chciałbym mieszkać, w ile osób, czy ważniejsza jest dla mnie lokalizacja, ilość pokoi/pięter czy może cena. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się ile pieniędzy jestem w stanie zainwestować i czy będę musiał posiłkować się kredytem. Następny etap to przeglądanie ofert i wizyty na placach budowy/ w domach pokazowych. Podczas rozmowy z deweloperem powinniśmy szczegółowo dopytać – co dokładnie wliczone jest w cenę domu - standard wykończenia, infrastruktura obiektu, ochrona, wykończenie wnętrz. Bardzo ważna jest specyfikacja techniczna – trzeba zdobyć jak najwięcej informacji o użytych materiałach budowlanych, wykonawcach i instalacjach. Przydadzą się także dane o tym, kto zarządza nieruchomością, i jakie są miesięczne opłaty. Należy wziąć pod uwagę  również: okolicę, sąsiedztwo, plany rozwoju dla okolicznych terenów itp.  Bardzo ważne jest również sprawdzenie reputacji dewelopera i jakości jego poprzednich projektów. Jeśli to możliwe, warto porozmawiać wcześniej z osobami, które mieszkają już w wybranej przez nas okolicy/ inwestycji.

/rz/

Wrzesień 2016
data dodania: 2016-09-29

Przez media przemknęła – chciałoby się powiedzieć, świetlistymi czcionkami – wiadomość o oświetlonej w nocy ścieżce rowerowej zbudowanej w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, która nie potrzebuje zasilania: dzięki potężnej domieszce farb z luminoforami do asfaltu, nawierzchnia ścieżki „magazynuje” światło w ciągu dnia i wypromieniowuje je, w postaci delikatnej błękitnej poświaty, przez kolejnych 10 godzin: od wiosny do późnej jesieni wystarczy to, by była stale... więcej...

data dodania: 2016-09-28

Jedną z pierwszych rzeczy, na jakie zwraca uwagę osoba poszukująca dobrego projektu domu jednorodzinnego jest liczba sypialni. Czy trzy wystarczą? Dzieci, goście, czasem mieszkające razem któreś z dziadków – może cztery? I jak zbliżyć sypialnię rodziców z pokojem dziecinnym?
Potem, szczególnie w domach z małymi dziećmi, zaczyna się wyszukiwanie „rosnących” łóżeczek – piętrowych, Ikeowych – i szukanie, ukradkiem, materaca czy koca, na którym może ułożyć... więcej...

data dodania: 2016-09-27

Jak schłodzić budynek w lecie – a doprecyzowując: jak schłodzić go, nie wydając fortuny na klimatyzację? Wiele projektów domów zakłada instalację pomp ciepła, inni stawiają na (kontrolowane) przeciągi, ale najbardziej – nomen omen – gorący spór toczy się obecnie, przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, między zwolennikami dachów białych i zielonych.

więcej...
data dodania: 2016-09-26

Wydawałoby się, że posiadanie własnego domu powinno sprzyjać zdrowemu stylowi życia: jest miejsce na przechowywanie rowerów i nart, zazwyczaj uliczka, gdzie można pobiegać, w ogrodzie można nazbierać własnych jabłek.. W praktyce różnie to wygląda: nawet, jeśli w projekcie pojawiła się salka do ćwiczeń, życie często przerabia ją na suszarnię. Nad drzwiami garażu wisi czasem obluzowany kosz do rzutów piłką – albo i to nie. Na szczęście są jeszcze harcownicy, którzy... więcej...

data dodania: 2016-09-24

Twórcy rozmaitych projektów domów uwzględniają interesy jego specyficznych mieszkańców: małych dzieci, starszych państwa, zwierząt domowych, osób niepełnosprawnych, bibliofilów… Co można zrobić na etapie projektowania, by jak najpełniej wyjść naprzeciw potrzebom rowerzystów?

więcej...
data dodania: 2016-09-22

Konkurencja nie śpi, również jeśli idzie o projekty domów jednorodzinnych i ich wystroju: już nie co miesiąc, a co kwadrans trzeba się wykazać nowym konceptem. Zdesperowani projektanci czasem gotowi są stawiać świat na głowie, sięgając w architektonicznych figlach po symbole lekkości i niestabilności, za jakie uważane są balony. Czy warto iść tym tropem?

więcej...
data dodania: 2016-09-21

Planując budowę domu jednorodzinnego, staramy się jakoś skoordynować projekt lub projekty, na które się zdecydowaliśmy, z położeniem i rozmiarami działki budowlanej: zaaferowani, stawiamy wielkie kroki, zaznaczamy narożniki przyszłego domu prowizorycznie wbijanymi słupkami, wiatr (który, nie wiedzieć czemu, zawsze towarzyszy takiemu planowaniu) wyrywa nam z rąk wydruki. Rzecz jasna, patrzymy też w słońce, zerkamy na kompas, zastanawiamy się, czy okna jadalni powinny wychodzić... więcej...

data dodania: 2016-09-20

Popularność postaw proekologicznych, niejasne poczucie winy w obliczu globalnego ocieplenia, rosnące ceny energii – wszystko to sprawia, że w projektach nowych domów jednorodzinnych coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju przydomowe generatory prądu. Zwykle są to panele solarne, których wydajność pozostaje jednak mocno ograniczona. Na klasyczną turbinę ...

więcej...
data dodania: 2016-09-19

Czy w nowoczesnym domu jednorodzinnym jest miejsce na kamień? Wydaje się, że w większości przypadków i projektów został zepchnięty do – nomen omen – narożnika: granity i gnejsy nie mają szans z utrzymującą się od kilku lat modą na beton dekoracyjny, powracającego zainteresowania drewnem, korkiem i sklejką, nasyconych kolorów nowoczesnych tynków epoksydowych i ceramiki. Krusz skalny w fundamentach, obramowanie kominka (jeśli jest), czasem, od wielkiego dzwonu, marmurowy... więcej...

data dodania: 2016-09-15

W środowisku architektów i projektantów formuła znanego designera Alexa de Rijke „schody są darem, jaki rzeźbiarstwo ofiarowuje architekturze” traktowana jest bardzo poważnie. Rzeczywiście, niewiele jest elementów budynku, przy tworzeniu których na etapie projektu możliwa jest taka różnorodność rozwiązań: kształtu, barwy i materiału. Są schody-półki na książki, schody-zjeżdżalnie, kardiolodzy zalecają zasiedziałym mieszczuchom kilka wspinaczek po schodach dziennie,... więcej...

data dodania: 2016-09-14

Sprzedawców rozmaitych „certyfikatów” można dziś spotkać więcej niż przed wojną – handlarzy Kolumną Zygmunta. Jeśli nie traktujemy wybranego przez nas projektu ani naszego domu jak psa medalowego, z którym zamierzamy spędzić na wystawach pół życia (a na pewno wszystkie weekendy), szkoda energii poświęconej na „certyfikowanie” tego, co już stoi. Warto natomiast zadbać o certyfikat BREEAM – potwierdzający, że wzniesiony przez nas budynek jest zrównoważony pod... więcej...

data dodania: 2016-09-13

Autorzy większości projektów domów jednorodzinnych skupiają się na tym, co stanowi „substancję architektoniczną”: fundamentach, stropach, elewacji i instalacji. Owszem, dopracowane projekty zawierają czasem rady dotyczące stolarki kuchennej czy drzwiowej, doboru dachówki czy rynien tak, by współgrały z elewacją. Nawet jednak tak skrupulatni projektanci rzadko zajmują się odcieniem rynien, kształtem skrzynek na listy, a już niemal niczyjej uwagi nie przykuwa tak niepozorny... więcej...

data dodania: 2016-09-12

Towarzyszą nam od tysięcy lat, pojawiają się w niemal każdym współczesnym projekcie domu mieszkalnego: kominki. Kto stawia na klimaty myśliwskie i wielkopańskie, pozwala sobie na kominki „klasyczne”, z otwartym paleniskiem. Jest to jednak rozwiązanie tak wyjątkowo mało wydajne energetycznie, że aż dziw, że kiedykolwiek udawało się ogrzać jakąś rezydencję w sytuacji, gdy większość ciepła ucieka przez komin.

więcej...
data dodania: 2016-09-09

W Wielkiej Brytanii przyznano właśnie jedną z najgłośniejszych w świecie „antynagród” w dziedzinie architektury. Przegląd tego rodzaju wyróżnień stanowi poważną przestrogę dla inwestorów: chociaż większości zależy na tym, by projekt domu jednorodzinnego lub wysokościowca był oryginalny, budzący emocje i zapewniający publicity, okazuje się, że nie należy z tym przesadzać.

więcej...
data dodania: 2016-09-06

W ostatnich latach projekty domów jednorodzinnych często odwołują się do idei tzw. inteligentnego budynku – tj. autonomicznego zarządzania różnego rodzaju elementami infrastruktury gospodarstwa domowego. Jak dalece można się jednak posunąć na tej drodze? To debata, która dotyczy na równi architektury i koncepcji wolności osobistej – a sprowokować do niej mogą nawet takie rozwiązania, jak zawory kaloryferów, jeśli projektuje je taka gwiazda jak Philippe Starck.

więcej...
data dodania: 2016-09-05

Jedni cenią go za niepowtarzalność. Inni – za wysoką jakość, mrozo-, wodo-, ognio- i słońcoodporność, a jeszcze innych śmieszy, że jako jeden z bardzo niewielu materiałów budowlanych ma nazwę dźwiękonaśladowczą – od delikatnego, szklistego dźwięku, jaki wydają uderzane o siebie cegły. Klinkier coraz częściej wykorzystywany jest w projektach domów jednorodzinnych – fasady z jego wykorzystaniem są bez porównania trwalsze i oryginalniejsze niż królujące jeszcze... więcej...

data dodania: 2016-09-05

Projekt domu mieszkalnego, zwłaszcza położonego w mieście, uwzględnia – a przynajmniej powinien – najbliższe otoczenie budynku, lokalizację, relacje komunikacyjne, etc. Zwykle, zlecając taki projekt, a przedtem jeszcze dokonując wyboru, kierujemy się opinią o dzielnicy, bliskością linii komunikacyjnych lub tras szybkiego ruchu. Warto jednak wziąć pod uwagę, jak duża jest przepustowość i ruch na ulicy, przy której znajduje się nasza posesja. Może mamy szanse stać się... więcej...

data dodania: 2016-09-02

Czasem wyczekany dom od początku budowany jest dla dużej rodziny, z góry, latami, półżartem, zaznaczającej na planach własne pokoje, półki i schowki. Czasem jednak pojawia się potrzeba znalezienia miejsca dla nowych członków rodziny – w trakcie budowy albo już po jej zakończeniu. Warto pomyśleć nad „rosnącym” projektem domu, uwzględniającym możliwość przebudowy – albo odwołać się do usług architekta, który doradzi, jakie ścianki działowe można wyburzyć w... więcej...