Migoczące trójkąty
Tego rozwiązania nie sposób niestety naśladować w każdym klimacie. Ale sam pomysł, by ożywić fasadę samym wnętrzem życia w bryle budynku, wykorzystując migotanie, światło, życie codzienne – wart jest odnotowania przez wszystkich pracujących nad projektem domu jednorodzinnego. Takie ożywienie fasady budynku bez ponoszenia dodatkowych nakładów to wyjątkowo cenne rozwiązanie.
Projekt dwupiętrowego apartamentowca znany jako D3 House powstaje w Tel Awivie, w eleganckiej dzielnicy Herzlijah, za sprawą projektantów z Pitsou Kedem Architects. Sam koncept jest zdumiewająco prosty: w głównej fasadzie, złożonej z litych aluminowych paneli „wycięto” małe, przeszklone trójkąty równoramienne; w rzeczywistości odlane tak zostały same panele, jednak realizacja jest świadomie surowa, „niedokończona”, sprawiająca wrażenie, jakby odgięto kawałek blachy.
W przeszklonych, trójkątnych otworach, zbyt małych, żeby można było przez nie cokolwiek dostrzec (otwierają się one zresztą nie na wnętrze domu, lecz na wspólny dla kilku rodzin hall na parterze, stanowiący rodzaj przestrzeni publicznej) migoczą i przesuwają się światła: w samym hallu oświetlenie rozłożone jest nierównomiernie, obecne są strefy cienia i jasności, i podobnie rozkładają się one w trójkątach fasady. Za dnia nad okolicą dominuje jasna, niemal skrząco-biała aluminiowa ściana budynku. W ciemności pojawia się inna, silniejsza jasność. Z tym kontrastem współgra drugi: na parterowej fasadzie, aluminiowej i ostentacyjnie lekkiej, spoczywają dwa piętra z surowego, architektonicznego betonu.