Aktualności

Mój dom, galeryjką podzielony

data dodania: 2018-09-25

Zwykle architekt zabiega o spójność bryły budowanego domu. Ale jeśli celem jest rozmnożenie, zwielokrotnienie punktów widokowych (na oszałamiające pejzaże Kalifornii, dodajmy) – dlaczego by nie rozpiłować domu na dwoje?
Czasem takie pomysły pojawiają się jedynie na etapie projektu domu jednorodzinnego: ot, manewry na rajzbrecie. Ale studio projektowe  Malcolm Davis Architecture z siedziba w San Francisco dopięło swego. I zdaje się, że nikt się na to nie uskarża.

Niewielki dom na trawiastym zboczu istnieje (a przynajmniej jego zrąb) od lat 60. ubiegłego wieku. Lokalizacja, jakich mało: z grani pagórka, i niżej, widać Pacyfik. Po kilku przegrupowaniach w obrębie rodziny, mieszka tam dziś małżeństwo w wieku wczesnoemerytalnym – które chce się jeszcze, póki się da, napatrzeć.

Rozwiązanie okazało się równie proste, jak w przypadku jajka Kolumba: rezydencja została podzielona na dwoje, po czym obie cząstki połączone zostały prostą, dwumetrową galeryjką z modnej, lekko skorodowanej stali kortenowskiej. Zamiast awersu i rewersu, widoku z okien na ocean oraz wysuszoną, przeoraną autostradami dolinę mamy ocean – z każdego okna. Oczywiście, kosztem cięć, naruszenia struktury i wszelkich możliwych zabezpieczeń przeciw przemarzaniu i nasiąkaniu wodą: zaproponowany przez architektów zabieg był niczym ciężka operacja.

Nie każdy projektowany dziś dom jednorodzinny (a tym bardziej już wzniesiony) da się przeorać w podobny sposób. Ale warto pamiętać, że warto wiele poświęcić na rzecz dobrego widoku na wielką wodę.

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...