Aktualności

Mostek po chińsku

data dodania: 2018-07-31

Osoby pracujące w nieruchomościach wiedzą, że nic tak dobrze nie sprzedaje działki jak splantowanie. Chociaż golf nie jest (jeszcze?) naszym narodowym sportem, płaski jak stół trawnik bywa dla wielu powodem do dumy. Mniejsza jednak o trawnik: znamienna (i widoczna również w ilości zarówno zakupów, jak – często – ofert) jest predylekcja osób budujących dom jednorodzinny do wybierania projektów położonych całkowicie „na płaskim”: żadnych skosów, żadnych zboczy, żadnych podpiwniczeń!

W tej sytuacji – czy jest sens proponować teren (i projekt) położone na terenie ostentacyjnie pagórkowatym, wykorzystującym nierówności terenu, ba, podkreślającym je?
Być może jednak warto, bo doświadczenia mieszkańców Toskanii i Niderlandów pokazują, że „landscape matters”, i widok wzgórz ne tylko wzbogaca, ale i optycznie powiększa naszą dziedzinę. A koro tak, warto pochylić się również nad rozwiązaniami z zakresu „małej architektury”, które mogą być nie tylko użyteczne, ale wzbogacić krajobraz.

Jedną z takich realizacji, którą warto polecić wszystkim właścicielom domu jednorodzinnego, chcącym wyposażyć swój ogród w coś więcej niż oczko wodne z plastikową wyściółką, jest mostek dla pieszych i rowerzystów, wzniesiony w szybko rozwijającej się chińskiej „Dolinie Krzemowej”, czyli Chengdu. Ma on istotną funkcję komunikacyjną (przechodzi nad ludną arterią), ale gdyby rozpięto go nad leśnym potokiem – nic nie straciłby na urodzie. Pomalowane na jaskrawoczerwono barierki odwołują się do starożytnego instrumentu, „chińskiej fletni Pana”, zaś cała sylwetka – skręcona w dwie symetrycznie rozłożone półspirale – do złudzenia przypominają Ruyi, chiński znak symbolizujący szczęście. Proporcje schodków rozwijają się w myśl ‘złotego podziału’, nachylenie wynosi, zgodnie z humanistyczną normą, 1:12. To mostek, po którym aż chce się chodzić!

Maj 2015
data dodania: 2015-05-22
 Każdy projekt, czy to domu jednorodzinnego czy budynku komercyjnego podlega w mniejszym lub większym stopniu Warunkom technicznym z działu Bezpieczeństwa Pożarowego. Chciałbym w niniejszym artykule zagłębić się na chwilę w rozdziale siódmym działu, który odnosi się do usytuowania budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. W rozdziale znajdują się trzy paragrafy określające ścisłe zasady projektowania w tym zakresie. § 271, zawierający trzynaście... więcej...
data dodania: 2015-05-08
W naszej ofercie pojawił się nowy projekt domu. DM-6558 to propozycja dla osób które potrzebują wygodnego, parterowego, prze- strzennego prostego w wyrazie domu z dużym garażem. DM-6558 pod nazwą Sosnowice jest domem parterowym którego kondygnacja na swojej przestrzeni przewiduje dużą kuchnię połączoną z jadalnią, salon z kominkiem i wyjściem na taras zewnętrzny. Druga część domu to trzy kilkunastometrowe pokoje sypialniane, dwie łazienki, kotłownia na paliwo... więcej...