Aktualności

Najmniejsze domy świata

data dodania: 2014-05-19

Żyjemy w coraz bardziej rozrastających się miastach, w których wciąż brakuje miejsca aby pomieścić mieszkańców – nic dziwnego iż współcześni architekci postanowili znaleźć rozwiązanie. Nie tylko brak miejsca ale również obniżenie kosztów życia stało się natchnieniem do realizacji najmniejszych domów i mieszkań na całym świecie. Nieprawdopodobne jak małe powierzchnie można dostosować tak aby spełniały wymogi codziennego życia. Czy jednak to nie przesada? Być może idealne rozwiązanie dla tych co nie chorują na klaustrofobię.

Zacznijmy od niewielkiego projektu domu który powstał na Słoweni, w Lublanie – XXS Hause jest dziełem Dekleva-Gregoric Architekti. Dom powstał w dzielnicy Krakovo objętej ochroną konserwatorską co przysporzyło problemu np. w doświetleniu położonej na piętrze sypialni. Na parterze znajduje się przestrzeń dzienna. Cały dom to 43 metry kwadratowe posiadające wszelkie funkcjonalności mieszkalne.

Ciekawym rozwiązaniem jest również Domestic Transformer w Hongkongu. Jest to 31 metrowe mieszkanie zamienione w 24 kombinacje różnych pokojów, łazienek, salonów a nawet sypialni dla gości. Architekt Gary Chang dokonał tego poprzez instalację ruchomych paneli które można dowolnie przesuwać. Tak oto mieszkanie stało się zabawą w odkrywanie nowych przestrzeni.

Mieszkanie fotografa Christiana Schallerta to kolejny przykład wykorzystania ruchomych paneli choć sam autor przyznaje że bardziej przypomina to budowę z klocków lego. Na 24 metrach kwadratowych zmieściła się kuchnia, łazienka, salon oraz łóżko. Każdy element starannie schowany jest w ścianie i aby skorzystać z konkretnego pomieszczenia należy wcześniej schować poprzednie. Wszystko za sprawą chęci zamieszkania w centrum Barcelony w Hiszpanii.

W Lund w Szwecji zaprojektowano najmniejszy akademik, jest to 12 metrowa powierzchnia na której zmieściła się kuchnia, salon, łazienka oraz sypialnia. Całość wygląda jak prosta bryła ze skośnym dachem. Wnętrze zaprojektowano w skandynawskim stylu – nowocześnie i funkcjonalnie.

Dom Chrisa i Mallisy Tack powstał z chęci spróbowania czegoś nowego, para postanowiła zbudować 10 metrowy dom i przy okazji obniżyć koszty życia. W tym niewielkim wnętrzu zmieścili kuchnie, sypialnie, składzik, salon i jadalnie. Swój przytulny kącik zbudowali na obrzeżach Seattle w stanie Waszyngton.

Nie lada wyzwaniem dla polskiego architekta Jakuba Szczęsnego było zaprojektowanie Domu Kareta. Na powierzchni 4,3 metrów kwadratowych autor stworzył miejsce do życia dla wybitnego izraelskiego pisarza. Na dwóch poziomach znajduje się kuchnia, toaleta z prysznicem, sypialnia i pracownia. Dom znajduje się w Warszawie pomiędzy ścianami dwóch innych budynków – jest to również najwęższy dom świata gdyż ma zaledwie 1,5 metra szerokości. Ciekawostkami tego dzieła są m.in. doświetlenie pomieszczeń zastosowaniem przeszkolonego dachu oraz konieczność poruszania się między piętrami po drabinie. Warto dodać iż obiekt ma kanalizację, ogrzewanie i prąd.

Jednak mimo tak niewielkich powierzchni najbardziej szokuje nasz ostatni prezentowany dom. Wielu nie zgodziłoby się na nazwanie go takim mianem – bo jak można mieszkać na 1 metrze kwadratowym? Ten projekt domu miał być tylko eksperymentem artystycznym jednak stał się dowodem na to iż mieszkać można nawet w tak małym pomieszczeniu. Projekt powstał w Berlinie w Niemczech a jego autorem jest architekt Van Bo Le-Mentzal. Dom jest lekki i można umieścić go na kółkach, w domu można swobodnie usiąść oraz się położyć.

/rz/

Czerwiec 2015
data dodania: 2015-06-12

W czerwcu tego roku wejdą w życie zmiany w Ustawie Prawo Budowlane dotyczące między innymi możliwości budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia a nie jak dotychczas pozwolenia na budowę. Zmiany, które w założeniu miały pomóc statystycznemu „Kowalskiemu” w szybszym uzyskaniu zezwolenia na budowę własnego domu według wielu ekspertów a także inspektorów udzielających pozwolenia na budowę sytuacji jednak nie poprawią. Należy zaznaczyć,... więcej...