Aktualności

Naprawdę stromo

data dodania: 2018-09-15

Czy trudno o projekt domu jednorodzinnego, który ma zostać wzniesiony na zboczu? Nie, sporo jest takich rozwiązań, ze spadzistym zboczem ukrytym lub „wkopanym” w piwnicę i kilkoma figlami architektonicznymi między pokojami na różnych wysokościach. Nachylenie zbocza nigdy jednak nie przekracza w takim wypadku 15 procent. Tymczasem dom w Los Angeles, przyklejony niejako do zbocza, wznosi się na trzy piętra w górę u boku niemal pionowego urwiska, o które się opiera. To niebanalne rozwiązanie pracowni FreelandBuck.

Czteropoziomowy budynek został niejako utwierdzony w stromym zboczu. To rozwiązanie, jeśli traktować je konsekwentnie, stwarza duże możliwości – dom jest dobrze izolowany i pewnie stoi. 205 metrów mieszkalnych podzielone jest na cztery poziomy, a znaczna część komunikacji między nimi odbywa się przy pomocy schodów, po części zewnętrznych.

Ale to dopiero początek zagadki – pokoje są delikatnie obrócone wobec osi środkowej, co pozwala stworzyć drugą klatkę wewnątrz budynku. Ściany wewnątrz budynku są ukośne w stosunku do ścian zewnętrznych, co umacnia wrażenie rotowania.  Najniższe piętro i fundamenty wykonano z betonu, podczas gdy wyższe piętra nadbudowano przy pomocy stalowych rusztowań i belkowania. Co więcej, stworzono formy „pudełkowe” – z dużymi powierzchniami ścian, które powtarzają, ale i stopniują fakturę. Podobnie kolor – mamy do czynienia z czteroetapowym przejściem od bieli do delikatnej szarości.

Ciekawym rozwiązaniem okazało się wbudowanie w „wieżę” osobnego dojścia do trzeciego z kolei poziomu, który może być osobną, autonomiczną jednostką mieszkalną (dla starszego członka rodziny lub do wynajęcia), zarazem pozostając zintegrowany z resztą budynku.

Czerwiec 2015
data dodania: 2015-06-12

W czerwcu tego roku wejdą w życie zmiany w Ustawie Prawo Budowlane dotyczące między innymi możliwości budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia a nie jak dotychczas pozwolenia na budowę. Zmiany, które w założeniu miały pomóc statystycznemu „Kowalskiemu” w szybszym uzyskaniu zezwolenia na budowę własnego domu według wielu ekspertów a także inspektorów udzielających pozwolenia na budowę sytuacji jednak nie poprawią. Należy zaznaczyć,... więcej...