Aktualności

Niepodległość trójkątów

data dodania: 2018-05-13

Zwykło się uważać, że w projektach apartamentów i domów jednorodzinnych możliwe są wszelkie udziwnienia - wysokie sufity, niecodzienne barwy, nietuzinkowe materiały, złoto, miedź i mahoń - ale jedna rzecz musi się zgadzać: kąty. Żeby koniecznie w narożniku było 90 stopni. 
Jest w tym racja - takie rozwiązanie potrzebne jest chociażby ze względu na "ustawność", Inna geometria pomieszczeń wymuszałaby zamawianie mebli na obstalunek, zmuszałaby do długiego przyzwyczajania się do nowego typu przestrzeni. 
Niby tak - ale okazuje się, że za sięgnięciem po niestandardowe rozwiązania stać mogą poważne racje, w tym przede wszystkim chęć maksymalnego wykorzystania przestrzeni. To ze względu na takie motywacje moskiewskie studio Shkaf Architects ("Studio Szafa") zdecydowało się narzucić przestrzeli mieszkalnej... logikę trójkątów. 

„Nasi klienci – komentuje Anna Bezprozwannych, współzałożyciela Shkaf Architects – zażyczyli sobie sypialni, dwóch łazienek, gabinetu do pracy, kuchni, jadalni oraz przestronnej garderoby”.
W jednopoziomowym mieszkaniu? Rozwiązaniem okazało się podzielenie mieszkania w pół, po przekątnej, szerokim korytarzem: po jednej jego połowie mieści się część sypialniano-sanitarna, po drugiej – kuchnia, jadalnia i pokoje do pracy. Ukośnie odcięte przestrzenie służą składowaniu: niecodzienne linie ścian zostały podkreślone kolorem białym i ciemnogranatowym: architekci deklarują, że jest to „minimalizm estetyczny”.

Marzec 2015
data dodania: 2015-03-27
Po wyborze projektu domu, dopełnieniu wszystkich formalności, przychodzi w końcu czas, kiedy zaczynamy budować swój wymarzony dom. W niniejszym artykule chciałabym poruszyć temat ogrzewania łazienki. Pomieszczenie to powinno być o kilka stopni cieplejsze od pozostałych pomieszczeń, bo nikt przecież nie oczekuje że będzie chłodno po wyjściu z wanny czy spod prysznica. Aby dobrze czuć się w łazience, przyjmuje się średnie zapotrzebowanie na ciepło na poziomie ok 100W/m2.... więcej...
data dodania: 2015-03-13
Koniecznym jest, już na etapie tworzenia projektu domu rozplanować w nim rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Powinna być ona niewidoczna. Ilość gniazdek i ich rozmieszczenie powinno być komfortowe oraz dostosowane do aranżacji wnętrza. Dobrze jak najwcześniej przewidzieć ilość, rodzaj i miejsce oświetlenia i sprzętu, który będziemy użytkować. W ten sposób unikniemy rozciągania po domu przedłużaczy i dodatkowych kabli. Zwracając uwagę na rodzaj pomieszczeń... więcej...
data dodania: 2015-03-12
Miło nam poinformować, że nasze biuro architektoniczne zostało nominowane do dwóch nagród. Pierwszą jest Certyfikat Rzetelni w Biznesie, a drugą Lider Polskiej Gospodarki.  Jest to dowód na to że praca jaką codziennie... więcej...