Aktualności

Oczy wokół

data dodania: 2017-06-07

Wśród wielu pomysłów na design przestrzeni furorę robią „googly eyes” – plastikowe, sztuczne oczy, które można przykleić praktycznie do dowolnego przedmiotu. Jako pomysł na fasadę domu jednorodzinnego – niekoniecznie. Ale jako rodzaj „partyzantki miejskiej”, zwracającej uwagę na zaniedbania w najbliższym otoczeniu – doskonałe rozwiązanie.

Wykrywanie kształtów i rysów przypominających ludzką twarz należy do zdolności, wpisanych w nas bardzo głęboko: „rysy twarzy” rozróżniają z całą pewnością już kilkumiesięczne niemowlaki, wizjonerzy lub ludzie z wyczuloną wyobraźnią potrafią rozpoznawać je na księżycu, na skałach czy w przypadkowym zestawieniu szyszek i gałązek. Nieraz zdarza się, że twarz przypomina nawet budynek: kilka tygodni temu głośno było o prowokacji japońskiego architekta, który wzniósł dom jednorodzinny z fasadą do złudzenia przypominającą przerażoną twarz z wyszczerzonymi zębami, na Facebooku furorę robi strona „Kościoły podobne do kury”, na której fotografowane są świątynie wzniesione tak niefortunnie, że okrągłe okna dzwonnicy i szeroko otwarte drzwi rzeczywiście nadają im krotochwilny wygląd.

Teraz jednak przyszła pora na „googly eyes” – samoprzylepne oczka z plastiku, nadające „ludzki wygląd” niemal dowolnym przedmiotom. Większość zadawala się przykleniem ich na pomarańczę czy arbuz – i rzeczywiście, jest to wystarczająco zabawne „eyebombing”. Bułgarski artysta Wanio Kristew sięgnął jednak po to rozwiązanie nie tylko z myślą o ulicznych krotochwilach: zwraca w ten sposób uwagę na wpadki, niedoskonałości i zniszczenia małej architektury miejskiej. Może warto pójść jego tropem z garścią „oczek” w kieszeniach?

Więcej eyebombingu na stronie: eyebombing.bg

 

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...