Aktualności

Opalanie węglem

data dodania: 2014-10-17

Jest wiele sposobów w jaki możemy ogrzewać swój dom. W Polsce dominują jednak dwa, pierwszym jest gaz a drugim węgiel. Te dwa nośniki energii są zdecydowanie najpopularniejsze i w najbliższej przyszłości raczej się to nie zmieni. Dla osób mieszkających na terenach, gdzie nie ma infrastruktury do przesyłu „błękitnego paliwa” węgiel lub drewno jest praktycznie jedynym rozwiązaniem.

Najczęściej kotły opalane są węglem lub ekogroszkiem. Ekogroszek to wysokokaloryczne paliwo stałe tworzone z węgla brunatnego lub kamiennego o niskiej zawartości siarki i wody. Spalany jest w kotłach retortowych ze specjalnym podajnikiem. Kotły te emitują do atmosfery niewielkie ilości dwutlenku siarki. Zapas paliwa w zasobniku wystarcza zazwyczaj na kilka dni, podawany jest on automatycznie z podajnika ślimakowego więc nie ma potrzeby jego codziennego uzupełniania. Opalanie ekogroszkiem jest dużo tańsze niż np. olejem, gazem czy prądem, nawet do 40%. Dobry ekogroszek powinien mieć wilgotność poniżej 10%, zawartość siarki <1% i wartość opałową powyżej 24 000 kJ/kg. Oryginalny ekogroszek powinien być certyfikowany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, który certyfikuje też kotły o małej mocy. Problemem w przypadku ekogroszku jest duża ilość podróbek, które kuszą nieświadomych klientów niską ceną. Taki „podrobiony” materiał opałowy ma niższą kaloryczność, więc będzie go trzeba więcej spalić by ogrzać dom, dojść do tego mogą problemy z obsługą kotła. Słabym punktem opalania ekogroszkiem jest bez wątpienia wysoki koszt jaki trzeba ponieść na zakup kotła retortowego.

Mniejsze koszty będzie niosła ze sobą instalacja tradycyjnego pieca na węgiel kamienny, nowoczesne modele gwarantują sprawność spalania na poziomie 80-90%. Oczywiście pod warunkiem opalania materiałem o odpowiednio wysokiej kaloryczności. Węgiel dzielony jest na kilka klas, gatunków czy sortymentów. Najpopularniejsze sortymenty węgla to; orzech, groszek i miał. Orzech ma największą, a miał najmniejszą wielkość ziaren. Mniejsza wielkość ziaren pozwala na lepsze spalanie. Należy pamiętać też o stosowaniu się do zaleceń producenta kotła. Ignorując je możemy znacznie skrócić jego żywotność.

Jeśli porównamy koszty wytworzenia 1Kwh ciepła to węgiel jest bardzo tanim, ale już nie najtańszym paliwem. Najtańsza będzie energia wytworzona przez gruntową pompę ciepła, tutaj koszt wytworzenia 1Kwh energii wynosi tylko 10 groszy (koszt energii elektrycznej). Niskie koszty generuje też opalanie drewnem i peletem, odpowiednio 14 i 19 groszy. Za wytworzenie 1Kwh energii za pomocą węgla lub ekogroszku zapłacimy ~ 17 groszy. W przypadku ogrzewania gazem, koszt dla pieca kondensacyjnego wynosi 22 gr, a dla tradycyjnego już 27 gr. Jeszcze wyższe koszty są dla ogrzewania energią elektryczną - 35 gr. Najmniej opłacalnymi nośnikami są LPG i olej opałowy , przy których koszty mogą wzrosnąć do ponad 40 groszy za 1Kwh energii cieplnej.

G.S

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...