Aktualności

Panel na panelu

data dodania: 2018-11-25

Ogniwa fotowoltaiczne, chociaż nie wszędzie znajdują entuzjastów, coraz częściej stają się elementem projektów domów jednorodzinnych. Dotychczas jednak ich lokalizacja była ściśle określona i przez to mocno determinowała kształt i szczegóły projektu: wiadomo było, że znaleźć się one mogą tylko na dachu, który w związku z tym musi mieć określony kąt nachylenia i konstrukcję, pozwalającą unieść dodatkowy ciężar. Czy nowe rozwiązanie, pozwalające oklejać dowolny element fasady ogniwem fotowoltaicznym niemal jak plastrem, zmieni tę sytuację?

Do rewolucji w energetyce przymierza się startup LafargeHokim, który wyprodukował już pierwszą serię paneli fotowoltaicznych znacznie bardziej wydajnych niż dotychczas, a przy tym lżejszych: szerokie pasy folii można nałożyć na cienki plaster betonu (w którym schowana być musi instalacja) – po czym użyć całości jako elementu do oblicowania fasady. Ogniwa produkowane być mogą w kilkunastu odcieniach (również przezroczyste) i, jak zapewnia producent, mimo mniej korzystnego kąta padania promieni słonecznych, osiągają również wysoką wydajność co tradycyjne już „dachowe”.

Również to rozwiązanie nie zostanie z pewnością przyjęte przez wszystkich: nadal trwają dyskusje nad wydajnością ogniw, ich trwałością, wysokością dopłat, jakie można ewentualnie otrzymać, czy słabościami i lukami systemów prosumenckich, pozwalających lokalnym producentom energii wykorzystać ją do potrzeb nie tylko własnych, lecz innych miejscowych mieszkańców. Samo jednak rozwiązanie firmy Lafarge dosłownie i w przenośni „odciąża” dachy domów jednorodzinnych, pozwalają entuzjastom fotowoltaiki posiadać i taras na dachu, i własną energię elektryczną jednocześnie.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...