Aktualności

Panel na panelu

data dodania: 2018-11-25

Ogniwa fotowoltaiczne, chociaż nie wszędzie znajdują entuzjastów, coraz częściej stają się elementem projektów domów jednorodzinnych. Dotychczas jednak ich lokalizacja była ściśle określona i przez to mocno determinowała kształt i szczegóły projektu: wiadomo było, że znaleźć się one mogą tylko na dachu, który w związku z tym musi mieć określony kąt nachylenia i konstrukcję, pozwalającą unieść dodatkowy ciężar. Czy nowe rozwiązanie, pozwalające oklejać dowolny element fasady ogniwem fotowoltaicznym niemal jak plastrem, zmieni tę sytuację?

Do rewolucji w energetyce przymierza się startup LafargeHokim, który wyprodukował już pierwszą serię paneli fotowoltaicznych znacznie bardziej wydajnych niż dotychczas, a przy tym lżejszych: szerokie pasy folii można nałożyć na cienki plaster betonu (w którym schowana być musi instalacja) – po czym użyć całości jako elementu do oblicowania fasady. Ogniwa produkowane być mogą w kilkunastu odcieniach (również przezroczyste) i, jak zapewnia producent, mimo mniej korzystnego kąta padania promieni słonecznych, osiągają również wysoką wydajność co tradycyjne już „dachowe”.

Również to rozwiązanie nie zostanie z pewnością przyjęte przez wszystkich: nadal trwają dyskusje nad wydajnością ogniw, ich trwałością, wysokością dopłat, jakie można ewentualnie otrzymać, czy słabościami i lukami systemów prosumenckich, pozwalających lokalnym producentom energii wykorzystać ją do potrzeb nie tylko własnych, lecz innych miejscowych mieszkańców. Samo jednak rozwiązanie firmy Lafarge dosłownie i w przenośni „odciąża” dachy domów jednorodzinnych, pozwalają entuzjastom fotowoltaiki posiadać i taras na dachu, i własną energię elektryczną jednocześnie.

Maj 2015
data dodania: 2015-05-22
 Każdy projekt, czy to domu jednorodzinnego czy budynku komercyjnego podlega w mniejszym lub większym stopniu Warunkom technicznym z działu Bezpieczeństwa Pożarowego. Chciałbym w niniejszym artykule zagłębić się na chwilę w rozdziale siódmym działu, który odnosi się do usytuowania budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. W rozdziale znajdują się trzy paragrafy określające ścisłe zasady projektowania w tym zakresie. § 271, zawierający trzynaście... więcej...
data dodania: 2015-05-08
W naszej ofercie pojawił się nowy projekt domu. DM-6558 to propozycja dla osób które potrzebują wygodnego, parterowego, prze- strzennego prostego w wyrazie domu z dużym garażem. DM-6558 pod nazwą Sosnowice jest domem parterowym którego kondygnacja na swojej przestrzeni przewiduje dużą kuchnię połączoną z jadalnią, salon z kominkiem i wyjściem na taras zewnętrzny. Druga część domu to trzy kilkunastometrowe pokoje sypialniane, dwie łazienki, kotłownia na paliwo... więcej...