Aktualności

Dom na skale

data dodania: 2018-10-19

To element języka krytyków architektury – mówić o “bryle” budynku. Ale rzadko kiedy można potraktować ten termin tak dosłownie, jak w przypadku rezydencji wzniesionej w luksusowej dzielnicy As-Salem w Kuwait-City przez międzynarodowy zespół architektów – argentyńsko-nigeryjsko-kuwejcki. Budynek o powierzchni użytkowej 1300 m.kw. przypomina z zewnątrz obiekt ćwiczeń z obracania brył wielościennych w przestrzeni, albo – origami z betonu, stworzone przez projektanta domów jednorodzinnych.

Taki kształt budynku w pewnej mierze podyktowany jest założeniami projektowymi: wciśnięty w stosunkowo wąską parcelę budynek jest otoczony innymi domami, sąsiaduje ze skrzyżowaniem ulic: „obronna” lokalizacja, osłonięcie się przed spojrzeniami wydaje się całkowicie na miejscu. Nie bez znaczenia są też względy klimatyczne: żaden przepływ powietrza nie da takiego chłodzenia, jak nagromadzone warstwy przekładanego kamieniem betonu, zapewniającego skuteczną izolację cieplną. Bezwładność termiczna ma tu ogromne znaczenie: w środku takiego budynku można się poczuć jak w chłodnej jaskini.

Najciekawsze jednak, że kształt ten jest w znacznej mierze zdeterminowany przez obyczajowość muzułmańską: chodzi o przesłonięcie rodziny i prywatności, o dom zorientowany „ku środkowi”: pośrodku groźnie wypiętrzonej bryły znajduje się dziedziniec i ogród.

 

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...