Aktualności

Plisowana fasada

data dodania: 2018-08-09

Były już bliźniacze wysokościowce do złudzenia przypominające parę nogawek, jeden z najbardziej znanych XIX-wiecznych wysokościowców w Nowym Jorku nosi nazwę „Żelazka” (Flatiron), można więc uznać, że architektura ma coś wspólnego z tekstyliami. Ale żeby 220-metrowy drapacz chmur okryty został czymś, co przypomina zakładki na spódnicy uczennicy podstawówki? I jak to rozwiązanie można wykorzystać w projekcie budynku jednorodzinnego?

Nowatorską fasadę zaprojektowało międzynarodowe studio BIG, odpowiedzialne za wzniesienie dwóch budynków w chińskiej „dolinie krzemowej”, w Shenzen, na zlecenie regionalnego dystrybutora energii elektrycznej.

Rozwiązanie, które przyciąga wzrok architektów i turystów, polega na odlaniu elementów fasady w ten sposób, by z pewnej odległości fronton wieżowca wydawał się być pokryty fantazyjnymi, przybierającymi różną szerokość, a jednocześnie równoległymi „zakładkami”, zacieniającymi dostęp do okien, a jednocześnie nie zasłaniającymi widoku.

Rozwiązanie firmy BIG nie jest postmodernistycznym żarcikiem z formy: chodzi w nim o energochłonność i oszczędność budynku. Położone na wysokości Kalifornii Shenzen wydaje kolosalne kwoty na klimatyzację: jeśli dzięki „plisom” uda się obniżyć temperaturę odczuwaną w wieżowcu bodaj o stopień – warto było ściągnąć do współpracy BIG. Podobne rozwiązanie można jednak zastosować i w niższych budynkach, zwłaszcza przy fasadzie wychodzącej na południe.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...